Este sinuzita?

10-08-2021
M2021
Nu este medic/terapeut
M2021
Buna ziua! Am efectuat un ct sinusuri al carui rezultat a fost urmatorul: rinosinuzita cronica maxilo-sfetno-etmoidala ( sept nazal median, ingrosare mucoasa cornete nazale si sept nazal, ingrosare mucoasa sinusuri inferioare maxilare bilateral, moderata hipertrofie la nivelul celulelor etmoidale si peretilor inferiori ai sinusului sfenoidal). Ca si simptome am o presiune in tample, osul nazal si maxilar. Nasul este curat, fara deviatie sept, am o rinita vasomotorie (se infunda nasul noaptea doar pe o parte). Intrebarea mea este: simptomele mentionate mai sus pot fi de la sinuzita cronica evidentiata la ct? De la ORL nu am primit un raspuns clar. Mi s-a comunicat faptul ca "toata lumea are astfel de sinuzita". Multumesc frumos.
3 comentarii
0
10-08-2021, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Îngroșarea mucoaselor sinusale.. Într-adevăr nu este o Sinuzita care necesita antibiotic sau punctii
Îngroșarea e doar inflamație care poate fi
1.de la infecții dentare
2.de la alergii
3.de la un reflux gastroesofagian în somn
0
15-08-2021, ora 12:02
M2021
Nu este medic/terapeut
M2021
Multumesc frumos pentru raspuns. Mai am o intrebare, va rog frumos: de ce in momentul schimbarii pozitiei capului (din orizontal in vertical) se aud niste "pocnituri" din nas sau de la nivelul sinusurilor maxilare? (Ca si cum s-ar debloca ceva, nu stiu sigur daca aceasta este senzatia). Multumesc mult.
0
15-08-2021, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Un medic orl trebuie sa vadă. Radiografia sinus sau CT sinus. Și nasul... Pacientului
După asta o sa ai răspuns la intrebari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: