Eugenia

12-11-2012
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Exista o solutie oficiala pentru marea si controversata problema a 'suprapopulatiei' (LOL!!), inclusiv in Romania:

'Dintr-o regretabila dar inca necunoscuta eroare, nu s-a putut comenta la postul asta ieri. Nu asta am intentionat. Astept contraziceri si pareri pertinente, Blegoo exprimand deja una in sensul asta. R.R pe de alta parte aduce alte argumente pro si da alte valente initiativei.

*Stiti zicala aia cu "N-ai timp nici sa respiri". Ieri, dupa o saptamana chinuitoare la nivel de munca si dezamagitoare la nivel de rezultate, cand am incercat sa respir larg am fost sunat in legatura cu un proiect. Myth confirmed !"™"

Eugenia din titlu nu se refera la biscuitii aia cu crema din care a mai ramas doar numele si un pret exagerat ci la "eugenie" (eng. "eugenics", deplasam accentul pe a doua silaba). Desi risc sa jignesc inteligenta unora cu definitia asta, imi asum riscul pentru un paragraf : Eugenia este imbunatatirea mostenirii genetice a unei populatii prin diverse interventii facute in perioada natala si postnala (gr "eugenes" - nascut bun). Definitia asta are o nuanta pro-eugenie moderna, recunosc.

Termenul asta este asociat cu actiuni de trista amintire : de la spartanii care-si selecteau viitori razboinici, la patriarhatul social chinez si pana la o initiativa de mai mare impact si anume sistemul eugenic nazist din al doilea razboi mondial. De fapt, ideea asta a persistat de la vechii filosofi greci pana la popoarele vestice ale secoului XX (chiar si suedezii au avut un act de sterilizare a celor cu boli transmisibile ereditar) si a cazut intr-un con de umbra dupa nefericitul experiment nazist. Daca vreti mai multe informatii pe tema, Internetul e plin de site-uri de simpatizanti dar puteti incepe oricum cu un articol destul de relaxat si aproximativ bine documentat de pe Wikipedia (evident nerecomandata in cazul in care vreti sa aprofundati).

Cert este ca termenul modern de eugenie a inceput sa incorporeze masuri neoliberare de control si imbunatatire a conditilor din perioada natala si postnatala (de la nasteri subapa la consiliere si programe nutritionale) dar si aspecte care se leaga de predictia unor trasaturi care tin de genomul uman (aparute data cu cartografierea acestuia).

Romanasii nostri, nationalisti sau nu au mers destul pe filierea lui nenea Francis Galton, un var de-al lui Darwin care sustinea ca politicile sociale si protejarea celor slabi, bolnavi mental sau handicapati au distrus sistemul de selectie naturala. Sunt partial de acord cu el asa cum am sustinut si in "Haideti sa discriminam impreuna" (Galton nu era atat de cool, n-avea blog, doar ca era nitel mai destept). Evident, in Romania s-a manifestat si inclinatia spre selectie extrema, a se vedea opera nonstiintifica lui Nicolae Paulescu, inventatorul antisemit al insulinei. Desi DEX-ul ne ofera o definitie de-a dreptul partizana si prost documentata a cuvantului, expresia "Eugenia salveaza Romania" a circulat destul online (cu dublu sens in cazul respectiv, din ce am citit prin comentarii).

Facand un efort de a deplasa din nou accentul din sfera rasista (da, stiu ca 40% dintre romani sunt pro sterliziarea femeilor rome dar nu despre asta e vorba) in sfera generalitatilor, exista avantaje ale implementarii unui program eugenic in Romania ?

Eu as zice ca da, dar fara elementul de exterminare care n-are ce cauta in secolul XXI. Prin program eugenic inteleg totalitatea metodelor UMANE aplicabile pentru a micsora numarul de indivizi inferior genetic care in mod normal ar muri oricum daca nu ar fi ingrijiti, a retarzilor mental si a celor cu boli genetice grave.

E absolut normal sa dai dreptul oricarei mameoricarui cuplu sa afle (gratuit) posibilitatea de a afla daca un copil poate sau nu sa se nasca sanatos. Asta ar fi masura light, o masura ceva mai extrema fiind interzicerea din start a pacientilor cu boli mentale si ereditare grave de a avea copii, in caz contrar copilul fiind preluat si ingrijit de stat. Este vorba de cazurile in care copilul nu ar putea scapa de malformatie, in care nu exista sanse ca acesta sa se nasca sanatos (si da, se poate prezice asta).

Acelasi lucru va trebui din pacate aplicat si pacientilor bolnavi de sida (desi copilul nu va fi neaparat infectat, riscul exista ), drogatilor si a celor a caror conditie (patologica sau autoimpusa) ar afecta dezvoltarea viitoare a pruncului. O lege similara deja exista insa nu este destul de dura.

Prin extindere, persoanele care nu au situatia materiala necesara de a intretine un copil, in preajma carora exista posibilitatea ca respectivul sa fie trimis la cersit sau spre adoptie ar trebui sa aiba interdectie de la a procreea, copilul fiind imediat preluat iar prolificul sau parinte fiind fortat sa plateasca o amenda. Din nou, vorbim despre cazuri extreme.

In alte instante am militat pro integrarea unor persoane pe care le consider si le voi considera normale. Repet : E vorba de cazuri extreme in postul de fata. Am cunoscut vreo doua astfel de cazuri si in ochii lor si ai parintilor lor nu se citea altceva decat tristete - oamenii aia ajunsesera sa-si considere copii "pedeapsa divina".

Si acum vin criticile : Si cum bah, sa nu se bucure si ei de un copil ? Un copil este un lucru extraordinar si tocmai de-aia ar fi o idee sa nu ne batem joc de el, sa nu-i distrugem unui omulet unica sansa de a se bucura de viata. Daca stii ca ai o ereditate complet instabila sau ca pruncul tau risca sa devina un paria datorita vreunei diformitati, afla ca exista adoptii. Sunt destui copii acolo dornici de camine. In orice alt caz vorbim un egoism crunt, o obsesie pentru propria ereditate. Sa aduc pe lume un om care va suferi enorm, care sa-mi spuna "Tati, eu de ce sunt asa ?". Nu multumesc, prefer sa previn.

Trecand spre subiecte mai vesele, sa fac un mic sumar a ceea ce am ratat in ultimele zile :

-Am observat ca toate posterele pentru alegerile din Sectorul 5 poarta stampila "Garantat Vanghelie". Lasand la o parte ilaritatea situatiei, cu exceptia Ecaterinei Andronescu, cat de imbecil sa fii sa porti cu mandrie eticheta "Garantat Vanghelie" ?

-O situatie incredibila si in aceasi timp savuroasa : sa nu uitam ca autorul e un tip de la Something Awful.

-M-am decis sa fac publicitate prin acest link concursului cosmic in ideea ca toata lumea se va buluci sa ma voteze pentru capsuna de aur. De fapt voiam sa va atrag atentia ca daca dati un scroll veti citi un interviu cu mine la nenea pe blog.

-Imi place look-ul noilor versiuni de VLC si skinurile noi pentru G-Mail. Power to the G-Mail !

P.S : Oare daca eugenia ar functiona, marele Babi Minune ar mai scoate melodii ? Ascultati si voi opera de arta, cum le baga baiatu cu "Hopa hopa, am intrat in Europa...toti suntem romani...hep heee".'

Sursa: -------------*

In urmatorii 40-50 de ani, probabil ca multi/destui dintre noi vor fi long gone and long forgotten.

There is a 'new vision of the future', lol...

(*mdificat de amdin)
24 comentarii
0
12-11-2012, ora 18:45
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Concret, ce ai vrea sa se faca si de catre cine? Practic, nu teorie. Si pe scurt si la obiect. Chiar sunt curioasa.
Merci!
0
13-11-2012, ora 13:41
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Teodora M, aceasta nu este solutia mea. Eu sunt IMPOTRIVA.

Ce puteti face: supuneti-va "sistemului", nu puneti intrebari ce nu trebuie puse. Ideal ar fi sa aratati si bine si sa nu fiti niste "ciudati" (Adica sa aveti "gene superioare"). Daca aveti defecte fizice si/sau handicapuri mentale e grav (din punctul "lor" de vedere). Nici sa fiti prea inteligenti nu e bine. Si oricum, habar nu am cat de departe se va merge cu eugenia asta, dar ea a inceput, cu siguranta, si, poate, e chiar poveste veche. Va mai amintiti minunatul basm Walt Disney "Frumoasa si Bestia", care v-a incantat copilaria? Ei bine, era vorba chiar despre eugenie!
0
13-11-2012, ora 18:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
A, pai de cand e lumea exista selectie naturala sau selectie premeditata. Imi pare bine ca nu te incanta ideea. Eugenia este apanajul celor care se tem, parerea mea.
Pentru ca, in sine, fiecare om are rostul sau, chiar daca uneori pare ca nu. Cred ca intr-o societate superioara cei cu handicap sunt ajutati si pe cat posibil integrati, la fel, cei care au in grija astfel de persoane, sa aiba ajutor.
Discutiile sunt multiple, pe multe planuri, dar cred ca suntem, ca specie, capabili de compasiune. Iar asta e determinant, ne deosebeste de alte vietati.
Cum ar fi fost ca Stephen Hawking sa fi fost exterminat, sau Beethoven, sau van Gogh, sau n alte genii care aveau "handicap".?
Numai bine iti doresc, sa fii sanatos si sper sa ajungem la concluzia ca orice boala si suferinta este doar un semnal ca putem fi mai buni, ca se poate mai bine pentru noi si pentru oricare de langa noi.
Ai grja de tine.
0
13-11-2012, ora 20:36
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Ce mai faci Prikoke ?
0
14-11-2012, ora 09:06
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Eugenia de peste ocean se vinde bine, constant, pe termen nelimitat si isi face efectul ignorat de multimea mult prea obosita si neatenta.

http://www.youtube.com/watch?v=RHPFAvzNQRE
0
16-11-2012, ora 14:56
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k.v.

Este mai mult decat virusul gripei porcine sau mai stiu eu ce alte virusuri. Este o teorie de la Sir Francis Galton, var al lui Charles Darwin. Nu stiu exact ce vroia el sa demonstreze, dar se aplica pe larg in zilele noastre: cel putin un miliard de oameni sufera de foamete in Asia si Africa (si nu numai) si nimeni nu face nimic pentru ei, desi teoretic ar exista mijloace pentru a rezolva problemele lor, daca numai ar exista buna-vointa. Dar ei 'trebuie' lasati sa moara. In secolul trecut inca mai existau crize de supraproductie, inclusiv de hrana, care era intentionat distrusa. Se poarta razboaie de uzura nu numai pentru resurse si din cauze ideologice si pentru a consuma armament de razboi, ci si pentru ca oamenii trebuie sa moara. Daca ai observat, in Romania in ultima vreme toata mancarea a fost acaparata de marile lanturi de magazine, alimentarele de cartier isi pierd cotele de piata si sunt din ce in ce mai slab aprovizionate. Masuri de austeritate se impun in toate tarile UE, care ne reduc drastic puterea de cumparare (in Romania, se pare ca puterea de cumparare a scazut cel mai mult, in ultimul an, cu aproximativ 36%!!!). Muncitorii de la Oltchim sunt lasati de izbeliste, in vreme ce politicieniii nostri si SIE fac circ pe cazul 'marei privatizari' cu Dan Diaconescu. Toate lucrurile astea nu sunt intamplatoare. Ne indreptam catre ceva si acel ceva nu stiu daca o sa fie un lucru bun, pentru majoritatea oamenilor. Ei ne considera pe noi 'caini' (stiu pentru ca le-am citit ideile), care trebuie eliminati. 'Mitul suprapopularii' planetei este doar o minciuna si o pacaleala pentru a accepta eugenia (trebuie sa o si vrem, voluntar). Plus distrugerea sistemului medical si a invatamantului in Romania, care este evidenta pentru toata lumea, in plus, trebuie sa le acceptam vaccinururile lor, produse de Big Pharma (Institutul Cantacuzino nu degeaba a fost distrus!!), care nu fac decat sa ne imbolnaveasca si mai rau - pe viitor, majoritatea oamenilor vor muri de cancer.

Ma opresc aici.
0
16-11-2012, ora 15:12
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
In afara de restrangerea accesului la serviciile medicale, au de gand sa restranga accesul si la serviciile medicale de reproducere, asta pe langa vaccinurile 'care ii sunt atat de dragi lui Bill Gates', cum el singur a declarat, cu care spera, cumulat, sa reduca populatia globului cu 10-15%.

Nu degeaba au destelenit poporul roman, sa mearga oamenii pentru niste banuti sa faca munci inferioare la straini, unde acum nici macar acolo nu isi mai gasesc de munca, de pensii multi nici nu o sa auda, geniile ni le-au furat, pentru ca 'au deschis granitele', iar in 2050 se pare ca se va prabusi sistemul de pensii public in Romania, asa ca cine nu va fi cotizat gras la sistemul de pensii privat pana atunci, mai ales la pilonul III - cel facultativ, efectiv nu va avea din ce trai. Si probabil ca vom fi multi in aceasta situatie, din moment ce 1 milion de romani (un sfert dintre angajati) castiga salariul minim pe economie in Romania, de unde sa aiba ei bani sa dea la fondurile de pensii, si inca la pilonul facultativ? NIci macar la pilonul obligatoriu, d-apai la pilonul III? Logic. Deci, care sunt solutiile?
0
16-11-2012, ora 15:55
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cind emiti o concluzie urmaresti tot materialul.Este expus cu mare claritate totul:virusii creati in laborator, aspartamul din sucuri, compozitia laptelui, compusii chimici din apa, eliminarea alimentatiei bio, ploaie, , gelatinoasa, , (o compozitie interesanta si inductoare de boli), cantitatea enorma de Mercur si Aluminiu din Vaccinuri, nu e suficient?
0
17-11-2012, ora 10:14
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Am vizionat documentarul postat de tine pana la capat, k.v. Impresia mea e ca sunt amestecate informatii adevarate cu informatii false, ca sa ne zapaceasca si mai rau.

Sfatul meu pentru oricine este sa NU isi faca vaccinurile (nici unul dintre ele, nici pentru ei, si nici pentru copiii lor!!!), nici macar antigripalele. Eu, de exemplu, in iarna 2006-2007, lucram ca receptionera la o multinationala si departamentul de resurse umane de acolo ne-a oferit gratuit maretele vaccinuri antigripale. Nimeni dintre partnerii companiei nu am vazut sa si le fi facut, sau macar vreun manager (cel putin eu nu i-am bagat de seama sa fi trecut inspre sala cu vaccinuri), numai fraieri ca mine care nu stiau ce se intampla in realitate. In prealabil, nehotarata cum eram, am cerut sfatul inspectorului de resurse umane cu privire la vaccin, daca sa mi-l fac sau nu. El a stat putin pe ganduri si mi-a raspuns ca el nu si-l face, ca vaccinul este contra unor tulpini de virusuri si nu si al altora si nu mai stiu ce prostii. Putea sa imi spuna: 'X, NU ti-l face!' si pricepeam. Dar nu mi-a zis asta. Nenecesar sa mai adaug, in iarna aceea am facut o gripa cumplita, pentru ca vaccinul exact asta facea - iti introducea virusul gripal in organism, si nu mi-am luat nici macar liber, iar din primavara/vara ce au urmat am inceput sa sufar de niste alergii cumplite. Nu pot sa pun si problemele mele psihice pe seama vaccinului, ca astea cred ca sunt de cu totul si cu totul alta natura. Oricum, cine stie ce altceva mi-au mai injectat nenorocitii printr-un simplu vaccin ce se presupunea ca trebuia sa ma ajute si nu sa imi faca rau.


Ideea este ca vaccinurile sunt foarte periculoase, pe langa aluminiu si mercur, va 'programeaza' ca, candva, in viitor, sa va imbolnaviti de cancer.
0
17-11-2012, ora 10:21
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Informatiile sunt sa ne lamureasca, nu sa ne zapaceasca.Daca americanii sunt sabotati in acest mod, ne putem imagina in rest?ce se ascunde in hrana in afara de cele deja stiute?.Asta nu trebuie sa creeze teama, neliniste, ci dorinta pt autoprotejare, atentie sporita spre alimentele procesate sau originea a absolut orice ingeram.
Medicatia psihiatrica cam in ce program s-ar putea integra?de ajutorare?
0
17-11-2012, ora 10:29
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Medicatia psihiatrica se incadreaza in programul general de indobitocire: in principiu, nu face decat sa tranchilizeze si altele mai grave.

Hrana nu mai este 100% naturala, poate mai avem culturi bio prin Romania, nu stiu, eu consum legume si fructe obisnuite din piata si produse de origine animala de provenienta industriala, care sunt pline de hormoni, antibiotice si cine mai stie ce. Ideea e ca nu stiu cum de, pe vremea bunicilor mei, alimentele cresteau numai cu ingrasamant natural, iar in ziua de azi intreaga mancare e "otravita" si zice "taranu'": "Dom'le, daca nu ii pun ingrasaminte si pesticide cu sacu' nu creste!" Care o fi faza, cum de acum 25 de ani se putea, iar acum nu se mai poate, nu reusesc sa inteleg.
0
17-11-2012, ora 10:48
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Plantele s-au adaptat la chimicale si au ajuns, , dependente, , de ele, cum suna asta?.Niciodata nu as putea arunca in gradina mea asa ceva, dar am facut greseala sa las cuiva in custodie o bucata de teren pe care sa-si cultive legume si l-am gasit pe om alimentind cu, , nutrienti, , plantele.Mi-a explicat cu seninatate ca daca nu pune ingrasamint le cad florile, s-au obisnuit asa, dar intrebarea ramine de unde provin aceste seminte doritoare de substante?
0
17-11-2012, ora 11:14
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Greseala agricultorilor romani a fost ca au renuntat, cei mai multi dintre ei, la semintele romanesti, care erau excelente, probabil din lene, ca trebuiau adunate in fiecare an din legumele rascoapte si puse la pastrat pentru anul urmator, si au importat samanta straina care o iau gata din plic si o arunca in pamant (ma rog, in cazul rosiilor, de exemplu, se pun rasaduri, etc.). NU m-ar mira ca multe din ce importam sa fie si modificate genetic sau mai stiu eu ce prostii. O alta problema ar putea fi schimbarile de temperatura si clima de pe teritoriul tarii noastre, provocate sau nu (eu de unde sa stiu cu certitudine?). Am fost anuntati deja ca peste aproximativ 50 de ani zona Baraganului va fi desert (manipulare, intoxicare? foarte posibil).

Inca ceva, in cazul cartofilor, de exemplu, crescuti de bunica mea de la tara in trecut in mod 100% natural, nu le punea absolut nimic, dar din cand in cand trebuia sa se duca sa omoare cu mana gandacii de Colorado pe care ii faceau la suprafata (si astia - bomba biologica aruncata in Europa de peste ocean!). Carui agricultor din zilele noastre ii mai place sa se strofoace cu munca fizica si injositoare cand avem pesticide si altele asemenea?
0
17-11-2012, ora 12:15
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
La ce or folosi antenele din Proiectul HAARP? posibil sa se obtina modificari meteorologice?chiar influenteaza activitatea creierului?sau sunt plantate doar asa?

http://www.youtube.com/watch?v=KdQwI4Q96I8

Nu asta e cel mai bun documnetar despre HAARP, dar lanseaza o idee.
0
17-11-2012, ora 13:12
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Am gasit documentarul realizat de Jesse Ventura, este mai atractiv, implicarea lui fiind evidenta.Chiar daca pare o aventura, din fericire sunt si oameni care transforma riscul in aventura si nu se tem sa-l expuna:

http://www.youtube.com/watch?v=6DRczmBrAi4feature=relmfu
0
17-11-2012, ora 16:06
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Da, vremea poate fi controlata. Gandurile oamenilor pot fi si ele controlate si mintile pot fi scanate. Probabil ma credeti nebuna.

Depopularea si scopul ei posibil:

https://www.youtube.com/watch?v=f4df_22KOh8

Din pacate, emisiunea nu este tradusa in romaneste.
0
23-11-2012, ora 10:53
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Nu eşti the_eye Dar nu toţi oamenii cred şi le consideră bazaconii

Oculta Mondială sau majoritatea organizaţiilor oculte au ca obiective principale

Stabilirea unui unic guvern mondial şi a unei noi ordini mondiale
Distrugerea identităţii naţionale a naţiunilor lumii vezi UE şi cedarea suveranităţii naţionale
Distrugerea religiilor lumii şi crearea unei unice religii
Controlul total omului şi transformarea sa în robot Omul nu trebuie să gândească sau să gândească doar ceea ce i se oferă
Depopularea masivă a întregii lumi
Distrugerea societăţii actuale şi a instrumentului ei fundamental familia vezi Franţa şi căsătoriile homosexuale
Distrugerea libertăţii de exprimare şi a libertăţii presei vezi ACTA

Despre depopularea planetei mai sunt multe documentare pe youtube:

BILDERBERG World DePopulation Agenda Exposed
World Depopulation: How They Plan To Kill MILLIONS
0
24-11-2012, ora 17:38
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Ingredientele, , Eugeniei, , au atins toate laturile vietii si mecanismele societatii.Fie ca stim sau nu, le consumam in fel si chip fara griji pt ca s-au strecurat usor, treptat, fac parte din vietile noastre, cum sa mai existam fara asa ceva?si cum sa credem ca ar fi nocive?.Cind vedem un documentar sau stire despre lucruri grave care se intimpla in alt loc pe Pamint, spunem senini ca la noi nu e cazul, e bine ca traim fara griji si temeri doar -cineva vegheaza sigur pt noi.Aici, , Eugenia, , este puternic aromata, descintata si cintata pina au ajuns sa se, , hraneasca, , cu ea si cei care ar trebui sa stea departe de asa ceva:

http://www.sanatatesiviata.ro/stiati-ca/375-vanzarea-nebuniei-suntem-toti-nebuni-the-marketing-of-madness-are-we-all-insane-adevarul-despre-industria-farmaceutica-psihiatrii-bolile-mentale-inventate-drogurile-psihotrope-de-pe-reteta-efectele-lor-secundare-grave-fatale-video-176-min
0
24-11-2012, ora 18:04
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Doua citate preluate din link-ul de mai sus.

"Pana in prezent nimeni nu i-a obligat pe psihiatri sa dovedeasca stiintific, ca maladiile mentale pentru care prescriu droguri pe banda rulanta, ar avea un corespondent in fiziologia cerebrala."

"Nutritia si miscarea fizica, sportul, meditatia, spiritualitatea, acupunctura, medicina traditionala chineza s.a. pot fi factori majori in eliminarea toxinelor din organism si echilibrarea psihica a acestuia."

...si as mai adauga eu, in cazurile grave, cel mai important lucru: PSIHOTERAPIA cu un psihoterapeut exceptional, cu experienta de viata, profesionist desavarsit si cu un profil moral de prima mana. Fara el, nu se sterg amprentele informatiilor gresite activate in psihic pe tot parcursul copilariei si adolescentei si nu se sterg traumele care au dus la declansarea bolilor si tulburarilor.
Traumele trebuie depistate si apoi anulate. Or, ASTA NUMAI UN PSIHOTERAPEUT O POATE FACE!

Un om inteligent si informat realizeaza ca nu s-a nascut cu creierul defect si nu e vorba de nici o gena gresita, de-aceea si sansele ca el sa se vindece sunt imense daca pune in aplicare tot ce s-a scris mai sus + PSIHOTERAPIE ADEVARATA si adecvata tipului de tulburare sau boala pe care o are.


Of, cum se dau oamenii pe mana chimicalelor, cand chimicalele nu ating catusi de putin CAUZELE bolilor lor!
0
24-11-2012, ora 20:30
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daca se va urmari cu atentie filmul fara sa se puna etichete, sau fara sa se catalogheze eronat, in graba de a concluziona pripit, o sa se observe ca chiar din prima parte este amplu detaliat aspectul ca psihiatrii au abandonat repede psihoterapia in favoarea farmacologiei atunci cind si-au dat seama cit de departe pot ajunge prin ea.
Exista psihiatrii insa care s-au implicat mult in aspectul real al recuperarii si au adoptat cu adevarat linia curata a vindecarii sau macar a ameliorarii.
Din pacate cei care nu mai pot decide pt ei cad pe mina celor care abia asteapta ceva cobai pt, probarea, noilor, , pilule, iar altii sunt extrem de naivi si de lenesi ca sa-si mai foloseasca mintea sa afle lucruri care si asa nu le fac bine deci prefera sa-si puna patura in cap si sa-si astupe urechile, sau cei care stiu despre ce este vorba nu considera ca are rost sa vorbeasca desprea asta pt ce sa intre in conflict cu cei ce nu vor in ruptul capului sa accepte asa ceva?.
Oamenilor, se pare, nu le mai foloseste la nimic sa stie, in loc sa se fereasca atit cit pot de fenome, ajung sa traiasca in frica, panica, deci mai are sens sa mai scoatem la suprafata astfel de lucruri?
0
30-11-2012, ora 18:43
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Pentru toti cei de aici care cred in resursele nebanuite ale stiintei, pentru cei care cred in psihiatrie si in colaborarea ei libera si armonioasa cu celelalte stiinte medicale, as numi aici nutritia si dietetica, dupa o discutie cu un cercetator roman in nutritie si dietetica, purtata recent de mine la o conferinta, poate va aduc o veste buna, cercetatorii americani lucreaza acum la o noua disciplina sau la un nou tratament medical numit nutrigenomica.Cercetatorii romani in domeniu se pare ca vor sa-si aduca si ei contributia, vom vedea daca isi vor tine promisiunea de a edita in cadrul cartii de nutrigenomica careia ii scriu acuma finalul, si nutrigenomica creierului, asa cum am sugerat si asa cum ei au raspuns pozitiv propunerii(m-au asigurat ca nutritia creierului si nutrigenomica creierului vor figura acolo).Eu acuma nu stiu ce sa zic si nici sperante false nu vreau sa dau, dar iata ca se deschid porti noi, si chiar de noi nu vom reusi, noi, romanii, cineva tot o va face!
0
30-11-2012, ora 19:48
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Eu cred in resursele INFINITE ale fiintei umane de a se AUTOVINDECA, de a schimba totul pina la nivel de ADN in sensul favorabil.
Daca am fi venit pe lume cu manualul de utilizare la purtator, departe ar fi stat toate bolile-suferintele, alta incredere si sanse s-ar fi dezvoltat.Cind apare o problema ce nu tine de cunoasterea noastra, dar stiinta nu ne ofera raspunsul imediat, este obligatoriu sa ne implicam noi insine si sa CREDEM in VINDECARE.
Orice cale s-ar adopta trebuie sa crezi in ea, sustinatorii metodei Schultz sugerau ca cei care nu cred in vindecare sa nu se apuce de asta si e valabil in orice terapie.

Nutritie+Credinta in Vindecare+Implicare directa

Uneori trebuie sa ne indrume cineva pregatit si spre ceva e nevoie sa ne indreptam, dar fiind deschisi la cunoastere grabim procesul recuperarii si intelegem ca resursele interioare pot fi inepuizabile, depinde insa de noi cum acceptam totul.
0
01-12-2012, ora 16:23
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
Cu articolul acesta mi-ati facut dor de eugenii, biscuiti aea cu crema, vai ce dor mie sa gust.In ce magazine gasesc?mai sunt pe piata?
0
01-12-2012, ora 17:31
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
La compozitia, , Eugeniei, , a contribuit si, , taticul, , Freud, se poate vedea in doc.mai sus expus si chiar in cel ce urmeaza unde este antrenat si angrenat si nepotelul sau:
http://vimeo.com/47403301
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul