Experiența mea cu avortul medicamentos

14-02-2021
Catalina Gabriela0696
Nu este medic/terapeut
Catalina Gabriela0696
Buna, vineri am aflat ca sarcina mea s-a oprit din evoluție la 6-7 săptămâni, tot vineri am luat și pastila pentru avort, urmând ca astăzi sa iau cele 4 pastile pentru a le introduce in vagin, asta am și făcut. Azi dimineața la ora 7 jumătate am introdus cele 4 pastilute. Vreau sa va dau un sfat și sa nu faceți ce am făcut eu, sa va speriați din experiențele altor femei, este total greșit, suntem diferite de la femeie la femeie, cu organisme diferite!!! Am 4 ore de când am introdus acele pastile și nu am avut acele dureri crunte, nu am plâns de durere, nu am leșinat de durere... au fost și sunt niște dureri puțin mai intense decât cele normale de la menstruație. Am schimbat un singur tampon, in schimb am mers mereu la toaleta când simțeam ca trebuie sa elimin. Eu am luat la început un Ketonal și atât, in rest am stat cuminte la caldura cu o pătura înfășurată in jurul meu.
Multă sănătate la toată lumea!
12 comentarii
1
17-03-2021, ora 14:54
123456789asdf
Nu este medic/terapeut
123456789asdf
Îmi poți spune ce doctor ți a recomandat?
2
01-04-2021, ora 21:27
Sam85
Nu este medic/terapeut
Sam85
Multumesc tare mult pentru postare! Chiar m am soeriat si eu citind anumite postari. Si eu am o sarcina iprita din evolutie la 9 saptamini. Astazi la ora 21 am luat pastila..urmeaza restul. Sper sa decurga totul ok sa nu fie nevoie de un chiretaj..prea terorizanta ar fi situatia. Iti dorsc multa sanatate!
1
06-04-2021, ora 22:07
Utilizator 01
Nu este medic/terapeut
Utilizator 01
Buna! Cum a decurs totul după cele 4 pastile?
0
18-04-2021, ora 17:19
Nataliacata
Nu este medic/terapeut
Nataliacata
Cat v-a costat avortul medicamentos?
0
14-05-2021, ora 20:28
GabriMiha
Nu este medic/terapeut
GabriMiha
Buna! Și eu am primit vestea trista, ca sarcina mea s a oprit din evoluție la 6 sap și cateva zile. De 2 sap am dureri mari de burta și după ecografii sarcina nu vrea sa se expulzeze pe cale naturala. Am fost și azi la medic și mi a recomandat aceste ovule Medabon. Acuma seara mi am introdus și eu ovulele.. mie medicul mi a zis ca pastila nu are rost sa o iau ca sarcina mea e oprită din evoluție.. și aia e numai sa întrerupă evoluția sarcinii, ovulele îs valoroase ca alea scot afara de fapt ce trebuie sa iasă. Oare e ok?! Din câte am citit pe aici la toată lumea i s a recomandat sa ia și pastila.. ce sa fac?!?
(Eu am plătit 190 lei la farmacie...și 200 lei la medic)
1
14-05-2021, ora 21:10
Nataliacata
Nu este medic/terapeut
Nataliacata
Pastila se administrează sa oprească sarcina din evoluție. Pt expulzie se administrează ovulele.
0
14-05-2021, ora 23:48
GabriMiha
Nu este medic/terapeut
GabriMiha
Da da așa este !!
0
15-05-2021, ora 00:00
Nataliacata
Nu este medic/terapeut
Nataliacata
Cum te simți? Ești bine?
0
15-05-2021, ora 09:01
GabriMiha
Nu este medic/terapeut
GabriMiha
Mulțumesc mult pt griji!! Groaznic a trecut noaptea!! Eu sunt FT sensibila, și am avut dureri insuportabile. Nu am reușit sa dorm deloc... a fost oribil. Am sângerat mult cu cheaguri. Durerile au fost intense. Am avut frisoane. Febra nu. Am luat No Spa. Nu as mai vrea sa trec vreodată prin așa ceva. Și nu doresc nimănui. Este o suferința enorma atâta fizica cat și sufleteasca. Dzeu sa ne ajute sa trecem cu bine peste toate chinurile astea la care suntem supuse ca femei.. sănătate multă tuturor!
1
15-05-2021, ora 10:15
Nataliacata
Nu este medic/terapeut
Nataliacata
Ma bucur ca ești bine acum. La mine a fost diferit. Durerile au fost foarte ușoare. Difera de la organism la organism.
0
16-05-2021, ora 01:18
Catalina Gabriela0696
Nu este medic/terapeut
Catalina Gabriela0696
Da, așa este. Diferă de la organism la organism... important este sa fim după psihic mai ales și fizic. Multă sănătate doresc la toată lumea și sa dea Dumnezeu sa aveți copii sănătoși!
0
13-10-2022, ora 15:32
CarmenCM
Nu este medic/terapeut
CarmenCM
Buna ziua! Vin și eu cu un comentariu…sarcina oprită din evollutie, 8 săptămâni și 5 zile. Am încercat curățarea prin chiuretaj dar am fost la un cabinet al groazei…asteptam la rând sa intru și am auzit o fata țipând din cabinet, am făcut atac de panica și am ieșit instant. Am căutat alt cabinet pentru a opta la cel medicamentos. Astăzi am luat prima pastila iar mâine dimineața la ora 08:00 trebuie sa introduc cele 4 ovule. Au trecut 4 ore de când am luat prima pastila și momentan sunt Ok. Sunt speriata pentru ziua de mâine. Doctora mi a recomandat sa nu administrez antiinflamatoare deoarece sarcina este la limita de 9 săptămâni. Va rog dacă se poate sa îmi Spune-ți din experiențele voastre. Nu sunt speriata, sunt îngrozită ….
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •