Experiența mea cu avortul medicamentos

06-08-2021
Ștefania.
Nu este medic/terapeut
Ștefania.
Buna fetelor. Vreau sa va împărtășesc experiențele mele cu Cytotec, pastilele care se dau in Belgia in cazul avortului. Eu am trecut prin 2 experiențe asemănătoare la interval de 8 luni. In luna Octombrie anul trecut am avut o sarcina oprită de evoluție la 8 sapt. D na doctor mi a introdus 2 pastilele Cytotec și mi a spus sa ma întorc in 2 zile sa vadă dc s a eliminat tot. Sângerări, 24 de ore de nesomn … rezultatul a fost ca bebe nici nu s a clintit. Așa ca mi s au mai introdus 2 pastile după 2 zile… la fel, fără rezultat. Am făcut chiuretaj intr un final.
A doua experiența am avut o sapt asta. Trebuia sa am o sarcina de 10 sapt acum. Dumincă seara am avut sângerări și dureri. La urgente mi au spus ca sarcina se oprise la 8 sapt( fix după ce fusesem la control și ii auzisem inimioara). Luni m am dus la d na doctor și mi a dat pastilele sa le introduc eu acasă. Am luat 2 pastile anti durere înainte cu jumătate de ora. Durerile au început la vreo ora dupa ce am introdus pastilele și expulsia s a produs după vreo 5 ore. Durerile au fost foarte mari dar sunt obișnuita cu ele(menstruatiile mele sunt foarte dureroase). Încă sângerez și acum dupa 4 zile și am dureri de burta.
Va doresc sa fiți tari dacă ajungeți sa treceti prin asta. Durerile fizice nu se compara oricum cu durerile sufletești.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.