Experienta mea cu avortul medicamentos

05-11-2021
Nerin
Nu este medic/terapeut
Nerin
Buna fetelor! Vreau sa va împărtășesc experienta mea.Am descoperit acest site care, pe mine personal m a ajutat foarte mult și am decis sa particip și de ce nu, poate ajut și eu la rândul meu povestind mi experienta. In urma cu 2 săptămâni am aflat ca sunt însărcinată. Precizez ca sunt casatorita. Împreună cu soțul am decis ca nu este momentul deoarece luna viitoare urmează sa fac o operație destul de complicata cu anestezie generala și din multe alte motive.Nu suntem inconștienți, suntem destul de celerebrali amandoi dar s a întâmplat.Am.mers la medic(locuiesc în Germania) și in urma unui ecograf mi a confirmat o sarcina de 5 saptamani.In aceeași zi am decis ca vreau sa intrerup sarcina.Impreuna cu medicul(o doctorița de nota 10, care este romanca) am ales varianta avortului medicamentos, urmând sa ma întorc la clinica pentru pastile exact peste o săptămână...Miercuri am fost la clinica unde am luat prima pastila de Mifegyn sub supravegherea doamnei doctor, la ora 12, restul de 2 pastile urmând sa le iau in dimineata aceasta la ora 7 impreuna cu un antiinflamator.Am luat pastilele si la 20 de minute după au început durerile și sângerare.Sangerarea a fost puțin mai abundenta decât la menstruație iar durerile au fost suportabile(poate chiar mai slabe decât la menstruatiei)Am avut dureri cam 2 ore, da nu a fost durere continua. Sângerarea continua dar a scăzut in intensitate, dar difera de la o femeie la alta simptomele. De preferat este sa nu ajungem aici, in punctul asta...dar se intampla. Ma asteptam sa am o experienta mult mai urata dupa ce am văzut tot felul de postări si păreri dar a fost exact ca o menstruație putin mai puternica. Si da...mare grija de acum in colo sa nu repet experiența...chiar dacă avortul in sine nu e dureros, e nașpa pt psihic...Multa sănătate va doresc tuturor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •