Extractie molari de minte

19-07-2018
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna ziua. Vineri mi-au fost extrasu chirurgical 2 molari de minte (stanga sus si jos), mari, cel de sus cu 3 radacini, atingea sinusul. S-a umflat, s-a invinetit, dar nu m-a durut, doar ca inca nu pot manca. Am luat augmentin si ketonal, am clatit cu apa de gura cu clorhidexina si apa cu sare. A sangerat aproape continuu (minor) pana marti. miercuri pe zi nu a mai sangerat deloc, doar azi dimineata m-am trezit cu putin sange in acel loc probabil ca am dormit pe partea stanga. Maine ar trebui sa merg sa scot fiere. Ar fi prea devreme din cauza ca am sangerat atatea zile? Ar fi mai bine sa le mai las 2 zile? Multumesc.
6 comentarii
0
19-07-2018, ora 14:29
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Firele de sutura se scot dupa 7-10 zile, deci puteti merge si luni sa le scoateti.
0
19-07-2018, ora 14:47
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Mulțumesc frumos pt răspuns Dna doctor!
0
20-07-2018, ora 23:40
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna seara. Astăzi s-a făcut o săptămâna de la extracția celor 2 molari. Încă ma trezesc dimineața cu sânge strans in locul acela. Cred ca noaptea dorm pe partea cu extracțiile. Cel mai tare ma supăra ca încă nu pot deschide gura decât pe jumătate. Este normal? In cât timp trece sau ce pot face sa treacă mai repede? Mulțumesc!
0
21-07-2018, ora 09:23
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Trebuie sa faceti exercitii de inchidere si deschidere a gurii, cate 10 odata si apoi faceti pauza. Puteti relua dupa 2 ore. A doua zi cu siguranta veti fi mult mai bine.
Si foarte important este igiena la locul extractiei, trebuie periata zona ca sa nu ramana mancare.
0
22-07-2018, ora 20:40
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna seara Dna doctor. Mulțumesc pentru răspuns. Intr-adevăr sunt mai bine astăzi, pot deschide gura ceva mai mult după exerciții. Voi continua cu ele.

Am sesizat ca gingia de sus din locul din care a fost extras molarul, este sensibilă și doare la atingere. Este posibil sa fie o infecție? Sau este normal ca încă sa doară? Mâine merg sa scot firele și îmi e teama de o veste proasta. mulțumesc!
0
23-07-2018, ora 09:46
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
daca ar fi infectie ar durea foarte tare, ar fi puroi si miros neplacut.
Nu cred ca aveti asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerare după extracția dentară (hemoragia post-extracție)
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •