factor reumatoid

28-02-2015
buteicaA
Nu este medic/terapeut
buteicaA
Buna ziua! Am făcut un rmn şi în urma lui am fost diagnosticata cu hernie de disc lombo sacrala l4-s1, doctorul radiolog mi-a spus ca nu este necesară o interventie chirurgicala si trebuie sa fac fizioterapi.Am făcut recent Un buletin de analize complet unde nimic nu a ieşit modificat sau spre limite decât factorul reumatoid care (12.41)iar valoarea maxima e 15. Trebuie sa consult un reumatolog? Iar cât despre hernie este necesar sa vad un neurolog sau as putea continua. Direct cu tratamentul? Mentionez ca am 21 ani 1 70 şi 52kg
4 comentarii
0
28-02-2015, ora 21:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nici radiologul, nici neurologul si nici reumatologul nu se pot pronunta asupra oportunitatii interventiei chirurgicale.
Este competenta neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-02-2015, ora 21:45
buteicaA
Nu este medic/terapeut
buteicaA
Dar cât pentru factor reumatoid se poate pune problema de vreo boala autoimuna?
0
28-02-2015, ora 21:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Bolile auto-imune se diagnosticheaza 99% clinic si doar 1% prin analize, din simplul motiv ca in majoritatea cazurilor evolueaza ani de zile cu analize normale.
Factorul reumatoid poate creste in mii de cazuri, practic orice inflamatie/infectie se insoteste de cresterea factorului reumatoid (infectie urinara sau digestiva, absec dentar sau apendicita, colecistita sau inflamatie articulara etc).
Este bine sa nu faceti lucrurile mai complicate decat sunt.
Incepeti printr-o examinare clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-02-2015, ora 22:01
buteicaA
Nu este medic/terapeut
buteicaA
Va mulţumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: