hernie de disc

17-01-2011
nicoleta marioara
Nu este medic/terapeut
nicoleta marioara
In 2004 am fost operata de hernie de disc la L3, L4.In 2010 (ianuarie) am fost opertata la L5, S1.Acum in urma unui RMN am primit rezultatul:mici prolapsuri T8, L5 cu mica protuzie L5, minima amprentare a cordonului medular, atingeri radiculare L5 drepta, S1 stanga.Va rog sa-mi spuneti ce inseamna asta!Va multumesc!
9 comentarii
0
03-06-2011, ora 14:45
stinga emilian
Nu este medic/terapeut
stinga emilian
Buna ziua,
Numele meu este Stinga Emilian si am urmatorul caz:Diagnostic in noiembrie 2002:sindrom de compresiune raticulara S1 dreapta prin hernie de disc lombara L5S1 dreapta operata si apoi dupa operatia din 2002 apare o recidiva in 2008 iar examenul ct vertebral -lombar evidentiaza spondilolistezis L5S1 ce determina ingustare agaurilor de conjugare L5S1 bilateral si se opereaza.Apoi in iulie 2009 se interneaza pentru lombosciatologie cu traseu raticular S1 dreapta insotita de parastezii si hipostezie cutanata in acelasi teritoriu cu debut raticular recent.Apoi se efectueaza un examen rmn la spitalul universitar in aceeasi zi pe 13.07.2009 cu urmatoarea concluzie:debord discal circumferentiar R4 si usoara alunecare anterioara L5S1 cu orizontalizarea gaurilor de conjugare bilaterala L5S1 si se opereaza.Apoi urmeaza dureri in zona lombara cu amorteli pe piciorul drept, in partea de sus a piciorului, calcai, talpa si degete precum si cu mici radiatii pe acelasi traseu dar pe piciorul stang si astfel in 12.05.2011 se efectueaza un examen rmn la sanador in care se constata:anterolistezis L5 fata de S1 de 6 mm, fractura istmica L5 bilateral, pensarea posterioara a spatiului intervertebral, deshidratarea si debord discal circumferential;aceste modificari determina ingustarea foramenelor de conjugare si contacte disco-radiculare L5 bilateral, fara compresii radiculare.Discuri intervertebrale T10-L5 cu inaltime, semnal si pozitie normale, hemangioane vertebrale T11, L1-L5, nedeformate si con medular cu morfologie, semnal si pozitie normale.Concluzii rmn:modificari degenerative disco-vertebrale L5-S1 necompresive.Ce-mi recomandati :a patra operatie sau tratament ?
0
25-07-2011, ora 21:27
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Ce sa mai operati.trei operatii nu au facut decat sa agraveze situatia in mod cert va simtiti mai rau decat inainte de acum in colo recuperare si sa aveti grija sa respectati stilul de viata impus de aceasta afectiune.
0
28-10-2011, ora 05:36
MIRELAUK
Nu este medic/terapeut
MIRELAUK
Buna !
Numele meu este Mirela
Am 26 de ani acum 3 luni de zile dupa un RMN in zona lombara am fost diagnosticata cu Sindromul asa numit Coada De Cal si L5-S1Disc Prolapse, alunecat, am urmat cateva tratamente, steroizi si tot ce-a fost posibil am facut si fizioterapie cu metoda aplicata de Robin McKENZIE foarte renumita dar nimic nu m-ai are efect am dureri enorme dureri cronice am fost la 7 medici privati din toata lumea dar nici o speranta, opinii si opinii asa ca m-am decis si i-mi asum riscul sa fac o operatie dar sunt putin nedumerita si ma inteb insami daca ceia ce m-am hotarat este o decizie corecta sau am sa regret dupa DVS ce parere aveti ?

VA MULTUMESC !
0
09-11-2011, ora 14:51
tod
Nu este medic/terapeut
tod
Buna ziua,

Am hernie de disc si nu as vrea sa ma operez ca am doar 24 de ani si la 50 de ani o a 2 operatie am inteles ca e foarte riscanta. Rezultatul RMN- ului este :
- degenerarea discului intervertebral L5- S1, in hiposemnal in secventa ponderata T2.
- debord discal L5-S1 cu tangentizare de sac tecal si de emergenta radiculara stanga.
Ideea este ca am fost la multi medici, dar fiecare cu varianta lui, tratamentele la fel de diferite si dupa o criza in martie anul acesta, la care am fost diagnosticata cu lombosciatica acuta cu deplasarea a doua vertebre si am stat pe pat 2 luni cu injectii, pastile, fizioterapie, kineto-terapie, orteza si reflexoterapie mi-am revenit. Dupa 6 luni chiar daca nu mai aveam nici o durere mi-am facut RMN-ul si am descoperit ca medicul ma tratase de ceva ce nu aveam, rezultatul a fost hernie de disc si acum de cateva zile, nu-mi mai simt picioarele, stau pe pat si mi le mut cu mana, cand le misc am o amorteala cu furnicaturi dureroase, carcei in talpa si imi sunt tot mereu reci, cu toate ca in casa e cald si sunt imbracata gros. Intrebarea mea este daca pot evita operatia cu un tratament de acupunctura Zhendao? Sau ce sa fac pentru a-mi simti picioarele bine si usoare, ca inainte, sa-mi poata sustine greutatea corpului fara dureri?

Multumesc anticipat medicului care imi va raspunde!
0
02-12-2011, ora 18:22
trasca gheorghe
Nu este medic/terapeut
trasca gheorghe
eu am fost operat de hernie de disc L1-L2, curand, cu sindrom coada de cal si am probleme la piciorul stang, va rog sa-mi spuneti ce sa fac, ca eu inca sunt la inceput si asi dori niste pareri, indicatii, sfaturi sau sa-mi spuna cineva ce trebuie sa fac, la ce sa ma astept, exercitii si medicamentatie.Multumesc
0
04-03-2012, ora 18:12
trasca gheorghe
Nu este medic/terapeut
trasca gheorghe
Buna, am gasit pe internet un mesaj despre hernie de disc, va-si ruga sami spuneti cum ati rezolvat si ce tratament ati urmat, asta din experienta dumneavoastrac pentru ca eu am fost operat de curand de hernie de disc L1-L2 sindrom coada de cal, cu parestezii la membrul inferior stang, iar laba piciorului este cea mai afectata, daca imi puteti va rog sa-mi spuneti ce tratament, sau exercitii ati urmat, ca sa pot urma si eu, presupunand ca va simtiti mult mai bine acum.Va multumesc si astept sa-mi relatati tota experienta si prin ce ati trecut, imi cer scuze si va doresc sanatate, sau imi puteti scrie-*

(*modificat de admin)
0
05-03-2012, ora 16:20
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
v-am scris pe mail (pt dl trasca gheorghe.
0
02-05-2012, ora 23:25
Dan Barsan
Nu este medic/terapeut
Dan Barsan
Buna ziua,
Locuiesc in Canada.Am hernie de disc L4-L5 S1-S2 (dreapta)de la 27 de ani, cind traiam in Romania, dar din 2001 in urma uniu puseu dureros facut in urma unei sucituri necontrolate am constatat ca la scurt timp muschiul de la gamba stinga mi se atrofiaza incetul cu incetul si am o amorteala permanenta a labei piciorului.M-am dus la Toronto la un neuochirurg si mi-a spus ca nervul desi este pensat, este stabilizat, si daca nu e rupt de ce sa intervina. Dar constat acum la 59 de ani ca, am ceva dureri ale piciorului sting, si in zona lombara bineinteles, cind stau mai mult pe scaun la birou, ba mai mult, furnicaturile, slabe de fapt le simt si la laba piciorului drept.Mersul imi este un pic ingreuiat de faprul ca piciorul sting este mai slab decit dreptul.
In rest duc o viata normala, dar ma intreb ce se va intimpla cu mine in viitor.Daca puteti sa-mi dati unele sfaturi, -*
Multumesc din suflet.


(*modificat de admin)
0
06-06-2012, ora 13:44
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
domnule dan durerea si amorteala trebuie tratate.sa nu va operati ca nu veti mai fi niciodata ca inainte.cel mai bun remediu este tratamentul balnear.veniti de doua ori pe an la sanatoriu mangalia sau techierghiol si tratati-va cate 14 zile cu masaje de nomol bai de sulf si hidrokineto terapie si o sa va simtiti excelent.am vazut acolo o gramada de straini pensionari care vin sa se trateze.sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: