Factura metatarsian 4 picior stange.. la urgente l-au pus in gips

05-08-2013
aari85
Nu este medic/terapeut
aari85
Buna ziua,
In urma cu 8 zile am suferit o fractura a metatarsianului 4 picior stang, link radiografie: imgur.com/99hPphL
Am fost la urgenta si mi l-au pus in ghips. Am tot citit pe acest forum si pe alte forumuri ca o fractura de metatarsiene (in afara de 1 si 5) nu necesita ghips.
Tin sa mentionez ca piciorul nu m-a durut decat cand calcam pe el, in rest nici o durere iar acum cu ghips pot sa ma sprijin partial pe el fara sa am nici o durere.
Tot incerc sa caut un medic ortoped pentru o consultatie dar toti sunt foarte ocupati sau in concediu.
De la urgenta mi s-a spus sa tin ghips-ul 4 saptamani 1 saptamana a trecut deja.
Imi puteti spune daca mai are rost sa-l tin, imi ingreuneaza vindecarea?
Intre timp o sa mai caut doctori ortopezi pentru o consultatie.
Mutlumesc,
6 comentarii
0
05-08-2013, ora 18:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Categoric pentru o asemenea fractura nu aveti nevoie de imobilizare gipsata, ci de cu totul altceva.
Va pot indica tratamentul veritabil daca-mi scrieti pe mail (regulile site-ului ma impiedica sa public link-uri care va pot ajuta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2013, ora 15:11
aari85
Nu este medic/terapeut
aari85
Buna ziua,
Mai apelez inca o data la sfatul dvs.
Pana la urma am purtat ghips-ul timp de aproape 4 saptamani. (3 sapt si 5 zile). aici aveti radiografia facuta la 3 sapt : imgur.com/y8zbNs2
Cand am scos piciorul era umflat dar in 2-3 zile a revenit la normal. Am putut sa calc pe el de la inceput fara doara iar cateva zile am mers schiopatand pentru a-l menaja.
Alaltaieri (fix o luna de la fractura) am incercat sa merg normal, am mers cam 2km dar a inceput sa ma doara.
Duererea s-a mai ameliorat dar inca nu pot calca normal, duc varful piciorului mai spre exterior si nu ma imping in el cand fac pasul, daca incerc sa ma imping atunci am o durere in zona fracturii.
In zona fracturii la atingere se simte osul mai umflat si nu ma doare cand pun presiune cu mana pe el.

Intrebarea mea este daca sa il fortez, adica sa incerc sa merg normal in fiecare zi in ciuda durerii sau sa-l mai menajez o perioada?.
Va multumesc,
0
30-08-2013, ora 15:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate ati gestionat situatia absolut contrar decat ar fi fost ideal:
- ati mentinut gipsul, desi nu era necesar;
- in loc sa protejati piciorul, l-ati supra-solicitat total excesiv. Nu este imaginabil sa mergeti 2 km dupa o imobilizare gipsata de 4 saptamani, in prezenta unei asemenea fracturi.
- tratamentul corespunzator (mers cu un pantof special terapeutic) v-ar fi permis sa puteti merge chiar 1 km la 6 saptamani de la fractura;
- este total nerecomandabil sa "fortati"', cand trebuie, dimpotriva, sa protejati piciorul..nu veti face decat sa intarziati enorm vindecarea osoasa si sa favorizati aparitia de complicatii teribile (sindrom dureros complex regional).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2013, ora 15:54
aari85
Nu este medic/terapeut
aari85
Multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune ce ramane de facut acum?
Cat timp trebuie menajat?
0
30-08-2013, ora 16:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pai v-am raspuns in postarea precedenta: aveti nevoie de un pantof terapeutic special pana la terminarea celor 6-7 saptamani de fractura.
In aceasta perioada mersul va fi reluat absolut progresiv, ajungand la maximum 1 km/24 ore la 6-7 saptamani de la fractura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2013, ora 16:04
aari85
Nu este medic/terapeut
aari85
Va multumesc mult pentru ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: