fara miros de vreo 7 ani

29-05-2011
luminitabogdan
Nu este medic/terapeut
luminitabogdan
As dori sa-mi dati si mie un sfat cu ce ar trebui sa fac pentru ca nu am miros de vreo 7 ani. Acum 7 ani am fost operata de deviatie de sept dupa care la inceput am ramas partial fara miros iar treptat am ramas fara miros deloc. Am crezut ca o sa-mi revina mirosul dar nimic. Am fost cam acum 1 an la acelasi medic care m-a operat de deviatie de sept dar fara sa-i spun ca am fost operata mi-a spus ca am deviatie de sept si trebuie sa ma operez. Am facut teste de alergie si mi-au iesit ca as fi alergica la praf. Am primit medicamente de alergii si am facut mai multe luni tratament dar nu am nici un rezultat. Dati-mi un sfat ce sa fac. Multumesc
3 comentarii
0
30-05-2011, ora 09:55
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
De unde sunteti?
0
30-05-2011, ora 17:35
Dr. Hănţăscu Ionuţ
ORL - Otorinolaringologie, Iasi
Dr. Hănţăscu Ionuţ
Buna ziua, legat de patologia de olfactie (miros), aceasta este o parte a ORL-ului ce beneficiaza de putine investigatii. In mare, o persoana nu poate mirosi ori din cauza faptului ca este afectata zona din nas unde se gasesc terminatiile nervoase senzitive pt miros, ori datorita faptului ca substantele odorante (mirositoare) nu pot ajunge la acea zona.
In primul caz poate fi vorba de o afectare virala a celulelor nervoase, de obicei ireversibila.
In al doilea caz poate fi vorba de o patologie nazala ce blocheaza accesul aerului in etajul superior al foselor nazale
(polipoza nazala), sinechii postoperatorii etc.
Asadar, trebuie investigata cea de-a doua situatie si eventual de facut ceva in acest sens.
La Cluj este un ORL-ist, Dr. Iuliu Catana ce se ocupa de patologia de olfactie, daca puteti ajunge pe-acolo ati putea face investigatii suplimentare.
0
31-05-2011, ora 18:21
luminitabogdan
Nu este medic/terapeut
luminitabogdan
multumesc pt raspuns. Am incercat sa gasesc pe net un dr Iuliu catana la cluj dar nu gasesc. Sa inteleg ca trebuie sa ajung la un medic cu specializarea otorinolaringologie. Am sa caut. Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •