Faringe
Am o nelamurire.Cu acea oglinda orl istul ce vede faringele si laringele sau si intrarea spre esofag?Cu acea oglinda se poate vizualiza corect si aprecia o afectiune in faringe sau laringe ?
3 comentarii
Se poate vizualiza si sfincterul esofagian superior?
1.faringel;e se vede la vizualizarea directa cu un apasator de limba
2.cu Oglinda pentru laringoscopie.. se vede hipofaringele, laringele si sfincterul esofagian superior.. partea faringiana a lui.
3/ pentru vizualizare mai amanuntita.a organelor ORL. se foloseste endoscopul
4. pentru a cobora in esiofag.. se foloseste deja Endoscopul gastric si se face la gastrologie
2.cu Oglinda pentru laringoscopie.. se vede hipofaringele, laringele si sfincterul esofagian superior.. partea faringiana a lui.
3/ pentru vizualizare mai amanuntita.a organelor ORL. se foloseste endoscopul
4. pentru a cobora in esiofag.. se foloseste deja Endoscopul gastric si se face la gastrologie
Se vede daca este inflamat acel sfincter esofagian?
Alte subiecte recente din această secțiune: