Faringita, lipsa de minerale sau altceva?

23-05-2012
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
Buna ziua, iata problema mea:
Acum aproximativ doi ani am facut intr-o seara, iarna o uscaciune foarte deranjanta la gat aproape din senin, de asemenea pare a fi insotita si de o amorteala sau stare de arsura si contractii puternice ce dadeau o senzatie cum ca partea de sus si jos a cavitatii bucale era lipita de limba astfel simtind o alta senzatie de neavand aer posibil declansata de la o anxietate.Vazand acestea m-am dus la spital de urgenta acolo domnul doctor s-a uitat in gat zicand ca este putin rosu(ceea ce ma duce cu gandul la o faringita sau o uscaciune a gatului de la aer rece)Initial tind sa cred ca este de la frig insa pot fi si alte cauze deoarece innainte cu doua saptamani de la incident am iesit sa merg undeva in apropiere de casa ne imbracat adecvat pentru iarna ci mai mult pentru o zi de toamna de asemenea tin sa mentionez ca era o temperatura de -20 de grade si perioada cat am stat in frig am fost in fuga de atfel durata care am stat in frig a fost de aproximativ 30 de minute. Cand am ajuns in cladirea respectiva care era incalzita prin calorifer, am inceput sa am o stare de oboseala de altfel transpiratii asociate cu o stare de foarte cald, tin sa mentionez ca virgula caldurile am inceput sa le simt dupa aproximativ 5-10 minute impreuna cu transpiratiile. Dupa trecerea in total a aproximativ 20 de minute am inceput sa simt cum degetele de la picioare si maini se strang si nu mai pot sa le controlez tin minte ca era o stare la degete ca de paralizie usoara care brusc a mers in restul muschiilor corpului, vazand acestea m-am dus repede la cabinetul medical al cladirii, doamna asistenta de acolo dandu-mi o pastila de calciu. Tin sa mentionez ca dupa aproximativ doua ore de stat la cabinet am inceput sa imi revin dupa ce am luat acea pastila, ziua aceea ne mai avand absolut nimic. Cu toate acestea in aceste doua saptamani simteam cum starea de obosit si lesinat si contractii ale muschiilor crestea usor ajungand la aceeasi stare de contractii in seara cu pricina ca in ziua in care s-a intamplat incidentul. Vazand acestea am inceput sa ma informez despre aceste simptome.In aceasta perioada au inceput pe langa uscaciuni sa am stari de furnicaturi ale pielii capului, senzatie cand mananc ca alimentele sunt mai mari decat in realitate chiar si mestecate sau pisate cu un blender, dureri de oase, dureri de muschi in tot corpul insotite de stari de furnicaturi, stare de oboseala dupa 5 minute de la trezire in ciuda faptului ca dorm de obicei si 12 ore, somn agitat, depresie, anxietate de spatii deschise mare, anxietate sociala(o aveam si innainte insa acum datorita celorlalte simptome sa agravat) palpitatii la inima ocazional, usoara nevralgie la muschii deasupra inimii, dureri la degetele mainilor cand apas butoanele de pe tastatura de exemplu, contractie intro pozitie anume a degetelor mainii cand tin de exemplu un pix mai mult de 10 secunde dupa care trebuie sa fac miscare cu ele sa imi revin cat de cat, de la aceste dureri sau amorteli am facut un obicei din a sta cu capul in jos facand astfel o spondiloza tin sa mentionez ca nici saliva nu o mai suport in gura. Am fost sa fac recent si o radiografie la plamani doctoru a zis ca este bine si ca nu am nimic. Acum intrebarea mea este am o pierdere de minerale? Se pot pierde minerale de la temperaturi extreme? Sau am facut o raceala puternica? De asemenea doresc sa spun ca innainte sa plec la destinatia respectiva nu m-am alimentat deloc innainte fiind dimineata cand am plecat.La frig am observat imi vin de asemenea senzatii de voma(desi nu vomit nimic) foarte urate si contractii puternice la gat similare unui spasm. Nu am febra, tensiunea am luat-o de atatea ori este normala, electrocardiograma a iesit bine, am facut si test de oxigen la fel, nimic, totul normal, de altfel am o stare generala de oboseala, obosesc foarte repede cand merg, ma simt mai bine cand stau in pat si incerc sa nu ma misc si am de asemenea parca o stare permanenta de om batran de 90 de ani desi am doar 20 de ani simt ca ma dor muschii chiar si de la un gand. Deci ce ar putea fi?
5 comentarii
0
23-05-2012, ora 15:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de consult si investigatii la Oftalmologie ( fund de ochi)
si cu rezultatul sa mergi la neurologie
0
26-05-2012, ora 13:28
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
Va multumesc pentru informatii domnule doctor fvaleriu, am uitat sa precizez ca imi apar mereu si rapid in sens ca nici nu scot bine pe ultima ca apare urmatoarea sau mai bine zis nici nu fac curatirea bine ca din nou se umple aproape instant gatul de secretii nazale pur si simplu il simt invadat de acestea, am o stare de parca gatul meu este un hamac pe care sunt asezate mereu aceste secretii din cauza lor neputand inghitii normal, ci foarte greu de altfel simtindu-l si obosit de la ele. Secretiile par a fi albe precum varul sau foaia de hartie si de asemenea par a fi compuse dintr-o substanta gelatinoasa, uneori sunt complet albe alteori prezinta urme de o substanta transparenta dar tot gelatinoasa. Poate fi o sinuzita sau este alt ceva? Eu am fost diagnosticat mai demult cu sinuzita insa nu imi facea probleme, este posibil ca acel frig sa o fi cronicizat?
0
26-05-2012, ora 16:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o radiografie SAF.. o sa arate sigur daca e sinuzita sau NU
2 faci cateva poze cu gatul.. unde sa se vada bine faringele si amigdalele
atasezi pozele pe mail
0
26-05-2012, ora 17:06
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
Ultima data cand s-a uitat o persoana cunoscuta ce are studii in domeniul medical era zona faringiana roz spre rosu cel putin asa tin minte si asta a fost acum cateva zile, chiar roz dac am inteles eu bine o data ce voi putea lua contat cu persoana o sa actualizez informatia daca este necesar, de asemenea am observat o ameloriare la medicamente pentru faringite(ex. Decasept, Salviasept, Proposept etc.), si tot asa cand respir simt ca se usuca gatul si simt nevoia sa beau lichide multe si des in special la temperatura camerei deoarece daca beau ceva usor mai rece simt prea uscat gatul daca e umpic mai cald am senzatia ca sunt foarte ars singura stare in care ma simt bine e cand beau lichide la temperatura camerei, de asemenea se pare ca senzatiile de voma apar cand simt gatul extrem de uscat si iritat.
0
26-05-2012, ora 17:36
pcristian43
Nu este medic/terapeut
pcristian43
Ca sa completez cele spuse sus de cand prezint simptomele nu prea ma mai hidratez, posibil chiar si deshitratarea sa le provoace desi nu sunt sigur, si nu bag mana in foc, insa as dori sa stiu opinia dumneavoastra in legatura cu acest aspect, daca el poate cauza simptomele sau nu. Innainte sa le prezint pe aceste simptome cu doua saptamani am avut un proiect pentru un job la care am lucrat mai mult si nu m-am mai ocupat de mine suficient. Innainte sa ma apuc de acel proiect consumam chiar peste 2 l de apa pe zi, acum si de cand au aparut simptomele consum apa doar cand iau anumite pastile ce necesita apa, si mai beau o cana, doua pentru mine din cand in cand consum. De exemplu azi am consumat ceva mai mult decat obisnuiesc de cand am aceste simptome si simt o usoara calmare, insa cum am zis mai sus nu sunt 100% sigur ca asta ar fi cauza, insa daca este asa, dezhitratarea poate da probleme de inghitit, stari de voma, stare a corpului de rece(fdesi imbracat adecvat sau chiar mai mult decat necesar)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: