faringita persistenta de mai bine de o luna

03-12-2012
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
Buna seara dle dr Flueraru!Revin...cu faringita care nu terec de mai bine de o luna, sunt momente ale zilei cand ma ustura in gat si deseori momente cand am o flegma in gat si o senzatie de a imi drege vocea, inghit si flegma revine, o senzatie de apasare in piept si durere surda in spate, eructatii, FARA senzatie de pirozis retrosternal.Medicul de famile mi-a dat Nexium pt 14zile, abia pe 6 dec am progr la gastro...De la mine putere mi-am facut anticorpii pentru helicobacter p din sange si mi-au iesit negativi.Citind pe internet am vazut ca trat cu inhibitori ai pompei de protoni poate da rezultat fals dar doar la analiza din fecale si din aerul.Intrebarea mea este daca acest nexium poate modifica rezulatul analizei recoltate prin metoda aste recoltare a sangelui?Miercuri merg si la homeopatie, credti ca ajuta la faringita?sau sunt bani cheltuiti aiurea?Gatul mise usuca si atunci mai iau cate putina miere pe car eincerc s-o ti in gat sa nu o inghit, simt ca ma linistste si ma dau cu faringospray cu catina care imediat dupa aplicar eustura putin, pe urma, nu.Ma clatesc in gat cu ceai de musetel cu bicarbonat.de 3ori pe zi.Deja tin regim alimentar asa cum spuneti...M-au vazut 3 medici orl, crdeti ca trebuie sa mai consult un altul?sau sa fac vreo alta investigatie pt gat in afara de gastro?
1 comentarii
0
03-12-2012, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e suficient sa faceti invstigatiile necesare la gastrologie
sa tineti regi ul alimentar si tratamentul local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: