faringoamigdalita cronica

05-03-2009
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna ziua de 1 an de zile am puseuri de febra 38, 5-39 grade, tuse ba seaca, ba productiva, Totul a inceput cu o amigdalita pultacee am facut penicilina +gentamicina 20 zile de 2 ori pe zi si moldamin 1 luna dupa care amigdala stanga era ok dar cea dreapta tot a ramas marita si cu puncte albe.Febra in timpul tratamentului nu a cedat.Am fost la o gramada de medici orl din Bucuresti, toti mi-au dat diverse tratamente: ceclor, biseptol.eritromicina, augumentin 1000, klacid, zinnat, nimic.Nici un remediu.Febra persista dar scadea daca luam paracetamol sau ibuprofen.Tusea persistand si ea.Am fost la plamani, nu am nimic, facut sputa tbc nu am nimic. Singurul remediu a fost cu Avelox dar dupa ce am terminat cele 10 zile la 2 saptamani toate simptomele au revenit.Am facut si computer tomograf la sinusuri deoarece un medic a spus ca este sinuzita.Nu am nimic, nici macar deviatie de sept.La fibroscopie (acel tub care se baga in nas ) s-a desoperit puroi pe faringe si amigdala dreapta.In prezent fac febra in continuare, tusesc sec, iar dimineata productiv, dupa ce iau ibuprofen si scade febra nu mai tusesc, simt gatul uscat si o durere slaba pe partea dreapta.Cand tusesc simt cum ma gadila ceva pe partea dreapta.Nici un medic nu imi scoate amigdalele pe motiv ca fac febra, ca am gatul larg si ca amigdalele sunt mici nu mari. Ar trebui scoase amigdalele sau trebuie sa fac alte investigatii?
Aslo, exudat nu a iesit nimic.Vsh a fost 80, fibrinogen 437 si o hemoglobina de 10.Nu stiu ce sa mai fac...va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc anticipat.
10 comentarii
0
06-03-2009, ora 17:22
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Se poate vre-un medic sa imi dea un sfat cam ce ar trebui sa fac?Ultimul diagnostic avut in luna noiembrie 2008 a fost de faringoamigdalita cronica si mi s-a dat Vitamax, Baraka si Feznvit c.Fac febra de 2 ori pe zi care scade cu antitermice.Dupa ce iau aceste antitermice nu mai tusesc dar problema este ca mi se usuca gatul.Si tot am senzatia de a tusi.Cand inghit ma doare gatul, dar nu la amigdala parca jos la baza gatului.Va rog din suflet sa ma ajutati.Am fost la Dr.Hociata, Medlife, Spitalul Coltea, Victor Babes la orl.Toata lumea m-a indopat cu fel de fel de antibiotice dar deja nu mai pot inghiti.Deja am 1 an de tot inghitit antibiotice.Sa scot amigdalele?Si daca le scot scap de tuse si de faringita cronica sau trebuie alt tratament?Va multumesc antitcipat.
0
09-03-2009, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
pare incredibil ce povestesti... si prin ce ai trecut !
daca reusesti sa faci cateva poze a faringelui si amigdalelor. ( cu un aparat digital sau tel.mobil.)
-
o sa incerc sa.mi fac o parere.
0
10-03-2009, ora 15:52
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna ziua Domnule Doctor Flueraru, va multumesc ca mi-ati raspuns.O sa incerc sa fac aceste poze si sa va trimit pe email.Da din pacate este incredibil dar adevarat.O sa fac pozele si vi le trimit si astept sfatul Dvs.Am vazut ca sunteti un doctor foarte competent.Cu stima, Adriana
0
23-03-2009, ora 08:31
foto venus
Nu este medic/terapeut
foto venus
Buna dimineata Domnule Doctor Flueraru, sotia mea, 50 ani, fiind depistata cu stafilofoc si avand ASLO destul de mare, a efectuat operatia de amigdale in urma cu 10 zile. Acum se simte destul de bine dupa operatie dar doamna doctor care a efectuat operatia este plecata si as avea avea nevoie de un " sfat " post operatoriu in vederea sterilizarii acestui stafilofoc.Ce tratament ne recomandati pana la efectuarea unor noi analize...sa vedem daca scapam de necazul care si asa ne-a facut mari probleme de sanatate ?
Va multumim,
0
23-03-2009, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai des.. sediul infectiei este in Amigdale.
Odata scoase.. nu aveti alceva de facut decat Gargara dupa fiecare masa... + ceva antiinflamatoare de supt.. gen ( prpolis+ echinaceea sau Voseptol !
0
23-03-2009, ora 17:02
foto venus
Nu este medic/terapeut
foto venus
Buna ziua, si va multumim Domnule Doctor Flueraru pentru raspunsul dumneavoastra. As indrasnii sa va intreb : De mai mul timp am dureri mari cefalee care m-au determinat sa -mi fac o tomografie craniana la centrul SPAD Craiova. D-na profesor ma linistit, nu a depistat nimic cerebral dar in schimb mi-a dat radiografiile si cd-ul video cu investigatia spunandu-mi ca am o sinuzita de toata frumusetea pe mai toata fata iar in partea dreapta arata inchistata chiar. Adevarul este ca nu am prea bagat niciodata in seama micile raceli dar acum. ce ma sfatuiti ?!
0
23-03-2009, ora 17:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Primul pas care trebue sa.l faceti.. este sa excludeti o infectie la radacina unui dinte in partea de sus/dreapta.. sub sinus.. radacinile acelor dinti ese in sinus si ar putea fi o problema de acolo!
pasul 2 este sa mergeti sa va internati in Clinica ORL.. asa gen de sinuzite nu trec cu o pastola sau doua. Aici este vorba de ceva serios.. punctii sau chiar operatie !!
Trebue sa aveti multa rabdare dar asta este. trebue sa rezolvati problema!~
0
23-03-2009, ora 19:58
foto venus
Nu este medic/terapeut
foto venus
Va multumesc mult de tot pentru sfaturi Domnule Doctor Flueraru, m-ati convins desi de cate ori vizionez cd-ul cu pricina zic ca merg la clinica ORL si nu ajung dar de data aceasta am sa merg la Craiova daca i-mi puteti recomanda un medic pentru problema mea ar fi super, la noi la Caracal sunt medici buni dar ma gandesc ca la Craiova dotarea este mult mai buna sar putea sa am un avantaj in plus...ce parere aveti ?
0
23-03-2009, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa fie vorba de o interventie chirurgicala.. cred ca la Craiova este mai indicat sa mergeti!
Astept un mesaj dupa externare!
0
23-04-2009, ora 14:38
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna ziua tuturor, nu v-am mai raspuns deoarece pe linga aceasta amigdalita m-au depistat si cu tbc cu caverna.Deja nu mai pot.E foarte dificil tratamentul.Nici nu stiu daca o sa mai supravietuiesc.dar trebuie sa fiu optimista.Cu stima, Adriana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.