Faringolaringita, răgușită rău, dar nu fac febră

01-04-2020
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Am 55 ani, de o săpt.numai pot vb decat incet fiind ragusita, am 4 nepoti in casa si stau toata ziua cu gura pe ei si daia cred ca am ragusit.si tusesc f rau, am luat faringosept rapid, biomicin.paxeladin-ce mi-a dat de la farmacie si nu mi-a trecut, acum de o zi după ce am vb cu dr de familie mi s-a dat augmentin, aerius, laridep, ashta15si sirop patlagina.vreau sa stiu daca este bun tratamentul ptr ca si in prezent sunt tot asa răgușită rău, dar nu fac febră.mi s-a spus de cineva care lucrează în spital ca acum cu coronavirusu nu ar fi indicat sa iau antibiotic vreau un sfat de la un dr.orl-ist.
3 comentarii
0
01-04-2020, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Principala cauza a laringite lor este Un reflux gastro esofagian în somn.
1.DACA.ati consumat oțet lamai usturoi murături la cina. Dacă ați mai consumat fructe și dulciuri după cina... Atunci e explicabila problema și simptomele sun date de o iritație cu acidul gadtric
2. Daca inflamația nu este data de reflux și problemele digestive. Deja e mai grav și trebuie un medic orl sa vadă gatul și laringele
0
01-04-2020, ora 20:50
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Nu cred ca este de la reflux, dar acest tratament dat de dr de familie este bun ? Dr.mi-a dat tratamentul după simptomele date de mine la telefon
0
01-04-2020, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Este bun
Plus un antiacid de supt la cukcare
Plus regimul cum am scris la punct1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: