Femeie - voce foarte groasa

31-05-2010
bursuc69
Nu este medic/terapeut
bursuc69
Buna tuturor! sunt femeie de 40 ani si am o voce foarte groasa, care imi influenteaza si ma deranjeaza groaznic in viata de zi cu zi. Am fost la ORL-ist si mi-a spus ca am corzile vocale imflamate si m-ar ajuta doar o operatie a corzilor vocale, ca s-a adunat apa in ele si trebuie taiat si apa aspirata. Mi-e cam frica de operatie, mi s-a spus ca s-ar putea sa se refaca, s-ar putea sa nu se schimbe nimic, sau s-ar putea sa nu mai am voce deloc. Poate stiti si ma puteti ajuta, ce as mai putea sa fac. Ma deranjeaza enorm la munca, trebuie sa telefonez foarte mult si nu o data am fost confundata cu un barbat, si sincera sa fiu, mi-e rusine sa mai vorbesc.
1 comentarii
0
31-05-2010, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul difera foarte mult dela diagnostic la diagnostic..
NU ati specificat nimic concret.. ce a gasit medicul in laringe( laringita, laringocel, chist..s.a posibilitati)
Trebuie sa mergi la un medic ORL.. dotat cu endoscop.. sa.ti vada laringele. sa.ti arate pozele cu corzile vocale.. si dupa o explicatie logica.. NU o sa.ti mai fie frica de operatie..
daca o sa intelegi ca nu ai alta solutie..
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.