Fetita face frecvent bronsita | Forumul Medical ROmedic

Fetita face frecvent bronsita

99 comentarii 1 2 34 ÃŽnainte ›
0
01-12-2014, ora 22:58
stefandamian
Nu este medic/terapeut
stefandamian
Am fost la orl..mi.a dat tratament zinat 10 zile..aerius seara..aerinaze dimineata..biorinil...parca usor usor se mai duce din senzatia aia de ceva in gat...am eliminat chiar mai putine mucozitati...dar au revenit altele...ma simt uneori balonat si simt o durere in partea dreapta..nici chiar durere..mai mult jena mai ales cand apas pe coasta spre centru...la ultima eco adica asta primavara mi.a zis ca am vezica biliara lenesa...dar ma gandesc sa nu fie ceva la ficat..tinand cont ca lucrez in ture de noapte..fum de tigara..etc.Poate sa fie si de la antibiotice, medicamente aceste simptome?
0
02-12-2014, ora 11:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu conteaza cauza
faci consult si investigatii gastrologie
0
06-12-2014, ora 11:08
stefandamian
Nu este medic/terapeut
stefandamian
Mi.am facut zilele trecute o ecografie tinand cont ca ma durea in parte dreapta in zona coastelor mai ales cand apasam...au iesit cam toate ok in afara de fiere care prezinta 2 formatiuni mici p care nici doctorul nu.mi poate sp exact ce sunt..sunt pe peretele vezicii si sunt fixe..cik ar putea fii depuneri de calciu sau de colesterol..ca daca ar fii fost pietre erau cazute in lichidul acela si nu erau fixe. Tin sa mentionez ca mai am 2 zile de tratament cu zinat ptr rinita care mi a descoperit.o la orl plus gat inflamat si inca mai elimin mucus de cul alba si chiar mai tusesc uneori...nu inteleg de unde a mai aparut si durerea asta toracica..nu ma doare f tare doar ca e deranjanta atunci cand ma incordez sau cand apas in zona aia...sunt speriat sa nu fie ceva mai rau..sa fie tot de la fiere sau de la infectia asta care m.a deranjat cam toata luna noiembrie chiar si acum in decembrie inca nu sa trecut. Ar trebuii sa.mi fac un rmn?
0
06-12-2014, ora 15:28
eva. iuhas
Nu este medic/terapeut
eva. iuhas
Buuna ziua. Am un baietel de 8 ani. in urma cu aproximativ 2 luni a facut otita seroasa. Am facut tratament cu betabioptal picaturi, sinupret si zinnat 250mg. apoi 7 zile bixtinim spray(dupa ce am terminat antibioticul). Si-a revbenit perfect dar problema e ca acum e racit si din nou nu aude. Ce ma sfatuiti sa fac? medicul care l-a tratat este in concediu pana dupa sarbatori. Sa reluam tratamentul dat de dansul? precizez ca am facut si manevra de permeabilitate tubara. Copilul a mai avut un episod de otita seroasa bilaterala foarte urata in urma cu aprox. 4 ani. Astept cu nerabdare raspunsul dvs. Va multumesc.
0
06-12-2014, ora 16:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebuie reluat tratametul
cauza problemelor este nasul si rinofaringele
acolo tre sa insistati cu picaturile sa aiba un nas perfect desfundat
0
11-12-2014, ora 09:20
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. Domnul doctor va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatorul caz : Copil de 5 ani, acum 2 sapt a fost diagnosticat cu amigdalita [pt care a primit ospamox de 250 si ibalgin, dupa ce a terminat tratamentul nici o reactie. atunci i s-a dat lekoklar 250 si ibalgin. Duminica am terminat tratamentul iar ieri a inceput sa se vaite ca il ustura gatul. Amigdalitele iarasi sunt foarte mari si rosii. medicul iarasi recomanda antibiotic. Ce e de facut? Are si un stranut care ii irita gatul, mi-e teama sa nu ajungem la laringita. Sa-i fac aerosol, ce sa facem, ca antibioticul nu are nici un efect?? Febra nu a facut, e vioi, mananca.
0
11-12-2014, ora 18:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. amigdalitele si problemele de Gat, nas, urechi.. se trateaza corect NUMAI la medicii ORL
2 rosu in gat.. fac numia copiii cu mari probleme digestive,
acidul gastric de la un reflux gastro = esofagian este acel care duce la rosu in gat.. si NU se trateaza cu antibiotic.. afecteaza si mai mult mucoasa gastrica si flora intestinala normala
3 trebuie schimbat radical regimul alimentar cum am mai scris de sute de ori pe forum
0
03-02-2015, ora 20:47
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Dl doctor va rog mult, daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Am facut analizele anuale copilului de 5 ani si jumatate. Toate analizele i-au iesit bine, cu exceptia trombocitelor 530( max 450) si eozinofile 7.8(max 7).Ce parere aveti despre acestea? Cand i-am facut analizele avea amigdalitele foarte mari, ca si acum si toata iarna.exudatul a iesit negativ, aslo bine, numai cele doua au iesit mai rau. Astept raspunsul dumneavoastra.
0
04-02-2015, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un copil cu fon si risc alergic
este obligatoriu consult ORL..si daca e cazul trebuei operat de polipi si amigdale sau tratamente locale de durata pentru a micsora polipiis i amigdalele in volum
aimentatia ajustata corect fara produse alimentare Alergene ( gasiti pe google)
0
08-02-2015, ora 19:03
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Este cancer?

Examen ORL cu următorul diagnosti: regiune cervico-faciala de aspect normal, arii ganglionare cervicale superficiale nepalpabile, puncte de proiecţie a sinusurilor anterioare ale fetei nedureroase spontan si la palpare, rinoscopie ant-cornete nazale de aspect si dimensiuni normale, mucoasa pituitară de aspect normal, sept nazal in Ax, ortoscopie mb timpanica de aspect normal, acumetrie instrumentală tine Webber indiferent, acumetrie vocala voce şoptită normal voce conversationala normal, mucoasa jugulara de aspect normal, Romsilvei normale, faringe normal colorat. Iar un medic generalist a constatat adenopTii laterocervicale bilaterale cu caracter inflamator. E vorba mai pe româneşte de un cancer?
0
08-02-2015, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
0
08-02-2015, ora 21:11
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
M-a speria denumirea de adenoplatii laterocervicale bilaterale cu caracter inflamator
0
09-02-2015, ora 17:45
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Domnule doctor, abuzez de amabilitatea Dvs si puteti sa ma mai lamuriti o data cu asta?
Ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare si a foselor nazale, sinusuri frontale normale, ce inseamna?
0
11-02-2015, ora 11:38
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. D-l doctor v-am scris mai sus despre analizele copilului. Am fost la orl si ni s-a spus amigdalite si polipi inflamati.Momentan nu necesita operatie, deoarece copilul poate respira. I s-a dat Aerius 5 ml/o luna de zile. Sinupret 25 pic x3/zi, nurofen, pic pt nas aqua maris, si aerosol (dexa+acc+ prospan ), timp de 10 zile. Mai avem cateva zile pana la control, intradevar nasul si l-a curatat, respira mai usor, dar tot are vocea schimbata(cam fornait) si amigdalitele marite si acum sunt si rosii (pana pe marginea gatului e rosu). Ce parere aveti despre tratament?
Va multumesc mult pentru timpul acordat.
0
11-02-2015, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pentru nas..si micsorarea polipilor..se foloseste cu succes tratamentul cu COlargol
2 pentru micsorarea amigdaleleor este obligatoriu schimbarea regimului alimentar...fara acru, asucuri si fructe cidulate
tratament local cu tan=b de supt si spreiuri.. cate 110 zile.. in fiecare luna.. multe luni la rand
0
11-02-2015, ora 20:18
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Exlicati mi si mie va rog din suflet ce înseamnă hipertiroidia cu vascularizaţie moderat crescută si care ar fi tratamentul !?
0
11-02-2015, ora 21:09
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru toate sfaturile.
0
14-02-2015, ora 19:27
Mona06
Nu este medic/terapeut
Mona06
Buna ziua!
Tatal meu a fost diagnosticat cu carciom la buza inferioara.Dupa excizie rezultatul de la biopsie a fost urmatorul:
Diagnosticul anatomo patologic este:carciom scuamos moderat diferentiat(G2), keratinizant, pT1 Nx Mx.
Ca si descriere microscopica: excizia cuneiforma prezentand o proliferare tumoratala(diam 1, 8 cm)cu celule scuamoide atipice, poligonale colburi patern cu infiltrativ pana la nivelul stratului muscular.Trase de rezectie chirurgicala neinvadate. De la 2 luni de la excizie tatal meu se simte bine, are grija ce mananca si nu mai fumeaza.As dori sa-mi spuneti de ce ia recomandat extirparea ganglionilor, iar in cazul de nu se intervine, ce consecinte ar fi?Multumesc de raspuns.
0
15-02-2015, ora 15:43
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Dl doctor va mai deranjez cu o intrebare. Sinupret(pic) pot sa i le dau baietelului(despre care v-am scris mai sus) toata sticla? iar pic colargol cat timp sa-i pun in nasuc, tot mai sforaie noaptea, deci polipii tot mariti sunt.
0
15-02-2015, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cand sunteti pe un forum
cititi ce sa mai postat in spate
o sa gasiti mai multe tratamente care se fac in acest caz
sinuretul se poate da maxim 2 saptamani
colargolul maxim 10 ziel pe luna
0
06-10-2015, ora 11:38
eva. iuhas
Nu este medic/terapeut
eva. iuhas
Buna ziua. Sunt din bistrita si am un baietel de 9 ani. De vreo 2 ani ne confruntam cu o problema. Face destul de des otita seroasa. ultimul episod a fost cam aprox. acum un an (otita seroasa bilaterala) cu auz aproape inexistent. A facut tratament cu sinupret, betabioptal, zinnat(5 zile), aerius apoi 5 zile bixtonim si 3 luni nasonex. Problema e ca acum iarasi imi spune ca nu aude bine. Am facut timpanograma si la urechea stg iarasi sunt probleme. Dl. dr. Flueraru ce ne sfatuiti? azi mergem la orl.anul trecut medicul a spus ca daca se repeta va trebui sa puna ceva aeratoare. este ok? precizez ca nu este racit si nici nu a fost. Acum 4 ani a fost operat de polipi si nu s-au refacut(atunci a facut primadata otita). Va rog mult sa-mi dati un sfat. Va multumesc.
0
06-10-2015, ora 20:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza otitelor seroase este in rinofaringe
ori are probleme de respiratie nazala
sau este un copil cu probleme de reflux gastro-esofagian care afecteaza
mucoasa faringelui si implicit intrarea in ureche din rinofaringe
in acest caz se exclud complet toate bauturile acidulate, fructele citrice, acre, verzi, mancarea acra cu otet si lamai
0
07-10-2015, ora 06:30
eva. iuhas
Nu este medic/terapeut
eva. iuhas
Buna dimineata. Am fost ieri la medic orl si a spus ca baiatul are disfunctie tubara si ca necesita o interventie chirurgicala cu laser pe cornete si pana la interventie ne-a dat tratament olynth de 3 ori pe zi 7 zile, apoi bixtonim 5 zile si nasonex dimineata max o luna. dl. doctor credeti ca este necesara interventia? Va rog sa-mi dati un sfat. Va multumesc.Diagnosticul este disfunctie tubara si rinita cronica.
0
07-10-2015, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. tratametul pentru nas este obligatoriu
si regimul alimentar pentru faringe deasemenea
0
07-10-2015, ora 22:32
sophia11
Nu este medic/terapeut
sophia11
Buna seara!Am o ferita de 3 ani care de acum 6 zile a inceput sa faca febra pana la 38.7 si ii curgea nasul. Am tratat-o 4 zile cu panadol, nurofen si picaturi de betabioptal dupa ce ii aspiram nasucul.Secretiile erau foarte multe noaptea chiar vomitand de la ele.Acum 3 zile am mers la medicul ORL am primit diagnosticul OTITA MEDIE ACUTA CATARALA, RINOFARINGITA ACUTA MUCOPURULENTA, FARINGITA ACUTA HIPERTROFA si tratament cu ospen 7 ml la o ore si gentamicina 40 mg la 12 ore, nurofen si betabioptal.Suntem dupa 2 zile de tratament si fetita la 4-6 ore tot mai face febra pana la 38.4.Va rugam din suflet daca ne puteti spune de ce nu cedeaza febra fiind a saptea zi si daca de la otita sau faringita nu vrea sa manance..acceptand numai lichide si in cantitati mici de 3 zile. Va multumesc din suflet.
0
09-10-2015, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 posibil sa fie si o problema gastrica care nu.i permite copilului sa manance
2 antibioticele.. omoara microbii si fac o intoxicare a organismului
este obligatoriu copilul sa consume foarte multe lichide calde ca sa hidrateze si detoxifieze
3 in aceste cazuri se recomanda internare in clinica ORL
0
03-11-2015, ora 20:59
sophia11
Nu este medic/terapeut
sophia11
Buna seara! Am o fetita de 3 ani care acum o luna a avut rinofaringita si otita pentru care a primit tratament cu ospen si gentamicina.
Acum 4 zile am facut un exudat faringian si am primit urmatorul rezultat.
staphylococcus aureus
antibiograma

benzylpenicillin - rezistent
oxacilin -sensibil
imipenem-sensibil
gentamicin-sensibil
ciprofloxacin-sensibil
moxifloxacin-sensibil
inducible clindamycin resistance-+
erytromycin-rezistent
clindamycin-rezistent
linezodin-sensibil
teicoplanin-sensibil
vancomycin-sensibil
tetracycline-rezistent
tigecycline sensibil
fosfomycin-sensibil
fusidic acid-sensibil
rifampicin intermediar
trimethoprim/sulfamethoxazole-sensibil
Va rog din suflet daca puteti sa -mi spuneti ce pot sa ii dau la varsta ei si daca este periculos acest staphylococ. Acum fetita nu are nici un simptom numai i se infunda nasucul mai ales noaptea.Va multumesc.
0
04-11-2015, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul ORL.. care vede nasul si gatul copilului poate sa administreze tratamentul
numai exudatul NU este suficient ca sa.ti faci o parere despre problema
si nici med.de familie sau pediatru NU pot examina corect si complet organele ORL
0
25-11-2015, ora 11:50
Tita Emilia
Nu este medic/terapeut
Tita Emilia
Buna ziua, ma numesc Tita Emilia si am o nepotica de 11 luni. De curand am fost la un control ORL si am descoperit ca are Rinoadenoidita cronica. Medicul ne-a sfatuit sa o operam, dar ne este, oarecum, teama de acea anestezie totala. Acum, as vrea sa va cer sfatul, este neaparat nevoie de operatie sau ar exista si un tratament. Am citit pe forumul dvs. despre acest COLARGOL, ar putea sa o ajute in vreun fel, macar pana creste mai mare ca sa poata fi operata fara anestezie totala. Va multumesc anticipat!
0
25-11-2015, ora 16:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unde ati gasit un asa medic ?
categoric NU se opereaza rinoadenoidita la acesta varsta
si NU exista asa diagnostic la aceats varsta
mergeti la un alt medic ORL si luati un tratament corect
Adaugă un comentariu / răspuns
99 comentarii 1 2 34 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •