Fibrom uterin | Forumul Medical ROmedic

Fibrom uterin

09-06-2018
GabyLzr
Nu este medic/terapeut
GabyLzr
Bună ziua! Am 26 de ani, în data de 8.06.2018 am făcut o ecografie transvaginală, rezultatele fiind următoarele:
Vezică urinară- normală
Uter - poziție- normală( alți 3 medici mi-au spus că ar avea înclinare spre dreapta)
Dimensiuni- 4, 7/3, 7/5 cm; la fundul uterului nodul fibromatos de 11 mm
Endometru- 7mm
Col uterin- normal
Ovar drept- 2, 2/2 cm, cu folicul de 13 mm
Ovar stâng- 2/1, 6 cm, fără foliculi
Mi s-a spus să stau liniștită și să îmi fac anual ecografie transvaginală, nu mi s-a prescris niciun medicament, tin să precizez ca iau anticoncepționale, in trecut am avut un chist pe ovarul drept de dimensiuni foarte mici si unul pe ovarul stâng mai măricel, iar de atunci nu am renunțat la anticoncepționale de teamă să nu îmi mai apară chisturi.
Doresc să știu dacă acest nodul fibromatos poate împiedica o sarcină( mă gândesc de foarte mult timp că este timpul să am un bebe), cum fac să scap de durerile din timpul actului sexual și dacă este provocată durerea de acel fibrom, să îmi schimb medicul, ce este de făcut?! Mulțumesc!
1 comentarii
0
09-08-2022, ora 01:16
Simona97
Nu este medic/terapeut
Simona97
Bună. Am fost și eu diagnozticată cu uter fibromatos la 24 de ani. M-am simțit extrem de singură în această problemă. Am creat un grup pe Facebook special pentru femei tinere cu această problemă unde să ne ajutăm împreună. Am remarcat că sunt extrem de puține informații despre această afecțiune chiar dacă e extrem de comună.

Atașez aici link-ul spre grup! Ne auzim acolo!
------------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •