fibromul uterin + hiperplazie simpla de endometru

30-05-2009
lidia42
Nu este medic/terapeut
lidia42
Acum 4 ani am fost diagnosticata cu fibrom uterin si moderata hiperplazie simpla de endometru.Intre timp fibromul a mai crescut (aproximativ 5 cm) si medicul mi-a recomandat histerectomie totala.
Este neaparat sa fac aceasta interventie?
Care sunt riscurile la care sunt expusa daca nu o fac?

Mentionez ca am 42 ani.
3 comentarii
1
31-05-2009, ora 17:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
42 de ani este o varsta critica cand tulburarile endocrine premenopauzale favorizeaza evolutia nefavorabila a fibromului uterin.Acesta se poate oricand complica : se poate transforma in cavitati multiple chistice prin imbibare edematoasa sau vasculara, se poate impregna calcar prin depunere de calciu, se poate infecta, se poate torsiona, poate compresa organele vecine creand astfel probleme complexe; cea mai frecvent intalnita complicatie este hemoragia externa.Cea mai periculoasa complicatie este transformarea sa in cancer.Plus ca si celelalte organe ale organismului pot avea de suferit [cea mai importanta este afectarea cardio-circulatorie prin trombo-embolism]. Deci cand medicii ti-au spus ca unica solutie este histerectomia, fii sigura ca s-au gandit bine. Prinde curaj si du-te fara sa mai amani si ai sa vezi ca va fi bine.Nu poti sta cu acel fibrom care creste mereu si care-ti poate oricand creea probleme de sanatate.Numai bine!
0
31-05-2009, ora 18:10
lidia42
Nu este medic/terapeut
lidia42
Multumesc pt explicatiile dv.Multe dintre ele le banuiam deja.Inca nu sunt pe deplin hotarata sa ma duc sa ma operez.Am probleme si cu anestezia, mi-e frica de posibilele complicatii postoperatorii, plus menopauza.
Multumesc inca odata!
0
03-09-2013, ora 16:26
lidia42
Nu este medic/terapeut
lidia42
Acum 6 luni am facut histerectomia totala.Rezultatul histopatologic a fost ok dar au aparut alte probleme.toate legate cel mai sigur de menopauza.insomnii, depresii accentuate, schimbari frecvente de dispozitie, dureri de picioare si peste toate s-a instalat deja si osteoporoza...Mi s-a recomandat tratament pentru osteoporoza dar pt ca am probleme dentare nu pot continua deocamdata tratamentul. Exista remedii naturiste pentru toate aceste probleme?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.