flegma

10-01-2009
bodo33love
Nu este medic/terapeut
bodo33love
buna seara..am si eu o problema grava in gat si nush ce sa fac scuip flegma tot timpu si e enervant am facut exudat nazal si farigian si au iesit negative si nu amm ideie ce pot sa am...mai am o prob knd vreu sa respir sa trag aer in piept nu pot va rog sa imi dati un sfat ce sa fac...va multumesc
13 comentarii
0
10-01-2009, ora 16:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Primul lucru care trebue sa.l faci este sa renunti la bauturile acidulate.. tot ce tine de acru si condimentat.
Sa faci gargara dupa fiecare masa si sa folosesti tab. de supt( oarecare iti plac la gust)
ACC 200 cae 3 pe zi 10 zile.
UN consult la Gastrologie.. pentru a exclude o afectiune gastrica.
0
13-01-2009, ora 18:40
bodo33love
Nu este medic/terapeut
bodo33love
va multumesc pt ajutor si va rog sa imi spuneti k ce anume sa fac gargara, si o analiza anume la ce sa fac la gastrologie...multumesc
0
21-07-2009, ora 20:45
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
buna seara am mai trimis un mesaj aseara dar nu il vad pe nicaieri...in fine..am 18 ani si in octombrie anul trecut am fost operata de amigdale dar dupa operatie am ramas cu o flegma..la inceput nu era prea deranjanta..abia dak o bagam in seama dar acum o simt mai tot timpul...si partea mai proasta e ca nu prea pot sa o dau jos si vomit din cauza ei..medicul de familie mi a zis sa iau pastile de supt si gargara cu ceai de musetel.am inceput sa iau septogal 3, 4 pastile pe zi...credeti k ar trebui sa mai iau si altceva sau e bine doar atat...prea mari schimbari nu am vazut de 4 zile incoace.multumesc
0
22-07-2009, ora 06:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci Inhalatii initial si dupa gargara.
peste paharul cu ceai de musetel preparat pui o palnie care sa acopere paharul.. si prin orificiul mai mic.. faci inhalatii pe gura( un mic aparat de awerosol improvizat!)
faci gargara dupa fiecare masa.
septogalul ( dupa ce le termini).. il schimbi pe voseptol
ACC 200 3 tab pe zi.. pana la vindecare!
0
22-07-2009, ora 12:16
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
multumesc frumos am sa incerc...sper sa treaca
0
22-07-2009, ora 13:27
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
am uitat sa va intreb...stiti cumva care a fost cauza :-s.? si..eu flegmele astea parca le simt undeva in spatele nasului..scuze ca va necajesc
0
27-07-2009, ora 02:18
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
buna seara..am observat ca si a cam schimbat culoarea...un galben inchis..e de rau sau.? sunt putin cam speriata daca vreti sa ma ajutati va rog
0
28-07-2009, ora 11:03
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
ma ajuta si pe mine cineva:(((((( va rog
0
28-07-2009, ora 20:50
veronica bogdan
Nu este medic/terapeut
veronica bogdan
buna seara ma numesc veronica bogdan si am o problema!de o luna de zile am o tuse cu o flegma f vascoasa care pur si simplu nu o pot scuipa!!!ma ineaca cand tusesc iar noaptea ma trezesc cum ma chinui sa respir mi se pune in gat si nici macar nu mai pot tusi!am fost internata si am facut injectii fortum dar nici un rezultat din ce in ce mai rau radiografia la plamani mia iesit buna!nu stiu unde sa mai apelez si ce sa mai iau ?va rog sa imi spuneti daca e bun siropul mucolvan pt mine?si la ce medic sa mai apelez?MULTUMESC ANTICIPAT!CU STIMA SI RESPECT!!!
0
28-07-2009, ora 21:59
veronica bogdan
Nu este medic/terapeut
veronica bogdan
scuzati mucosolvan era siropul!!!
0
29-07-2009, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
veronica.
mucosolvan sau ACC.. trebue sa ei la 8 ore 10 zile.
sa faci inhalatii cu ceaiuri+ INHALANT.
SA te hidtratezi bine 2-3 litri ceai sau apa plata pe zi!
0
29-07-2009, ora 14:18
veronica bogdan
Nu este medic/terapeut
veronica bogdan
multumesc din suflet sper sa-mi fie de folos!
o sa incep chiar acum
0
24-06-2010, ora 13:55
emiiliia
Nu este medic/terapeut
emiiliia
Buna ziua, am si eu o problema, , , de aproximativ 2 sapt ma confrunt cu o flegma ingrozitoare.Am luat Cefalexin 5 zile si a inceput ss rupa dar nu sa treaca.Am mai scuipat-o dar tot o mai am.Plus ca simt k ma sufoc(si de frica, cred).Se cateva zile am si niste dureri groaznice de stomac si ma arde asa parca:-?.Sunt foarte speriata nu stiu ce ar putea fi.in urama cu o luna am facut niste analiz de sange de rutina si nu am nik.va rog domnule doctor daca ma putati ajuta:-?.multumesc:*.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •