Flegme in gat, saliva vascoasa

29-10-2019
Nikkku
Nu este medic/terapeut
Nikkku
Buna ziua,
De aproximativ trei ani ma confrunt cu flegme suparatoare in gat combinate cu vascozitate marita a salivei. Nu este cauza de natura gastro, nu am reflux gastric. Am facut nenumarate teste de fungi pentru Candida la laborator, dar au iesit negative. Mentionez ca de-a lungul timpului am luat antidepresive, perioade lungi. Mai constat ca problema se amelioreza atunci cand fac o injectie Fluanxol. Tine o luna, apoi incep iar problemele. Pana acum niciun medic nu m-a putut ajuta. Va rog frumos un sfat, deoarece situatia asta e foarte greu de suportat, ma chinuie permanent. Va multumesc.
4 comentarii
1
29-10-2019, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. citesti pe google.. Alimente producatoare de MUCUS...si le excluzi din alimentatie, cu siguranta ai intoleranta la ceva din ele
2 problemele tractului digestiv nu se rezuma la stomac si reflux... exista zeci de probleme mai jos.. in intestine..care afecteaza sistemul limfatic..si anume el(sistemul limfatic ) duce acel mucus din intestine spre mucoasele nasale, faringiene sau traheobronsice
0
29-10-2019, ora 19:34
Nikkku
Nu este medic/terapeut
Nikkku
Multumesc de raspuns. De ce totusi cedeaza la Fluanxol? Exista vreo legatura cu sistemul nervos?
0
31-10-2019, ora 08:50
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
buna dimineata d-nu DR.probleme ale sistemului digestiv pot influienta inflamatia ganglionilor ?Multumesc.
1
31-10-2019, ora 09:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Nikku
DA... tractul digestiv primeste inervarea de la n.Vag.. perechea a X a nervilor cranieni
gasesti la mine pa Facebook sau pe Google articole depre N Vag. sau pe youtube (Creierul din Stomac, Cum ne Influenteaza Sanatatea Mintala )

pt.EU 2017
DA... inflamatia de pe tractul digestiv se transmite indiret prin sistemul limfatic si la mucoasele si ganglionii cervicali
dar si direct.. când ajunge acidul gastric in somn pe mucoase..le usuca, le irita.. si microbii se lipesc direct pe mucoasa..de unde sunt preluati de sistemul imunitar si dusi in ganglioni..ca sa fie distrusi... acolo !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.