Fractura clavicula.. cand pot sa scriu, sa inot/manca?

05-06-2011
Santejudean
Nu este medic/terapeut
Santejudean
am reusit si eu o fractura la clavicula fara deplasare de 1 iunie. sunt clasa a 8 a si am examene in 20 si 22 iunie asi vrea sa stiu daca o sa pot scrie pe atunici am inteles ca dupa 2 saptamani in da bandajul jos si imi pune o orteza ca sa imi tina umerii drepti...
dar o sa pot scrie? csi cam prin 25 merg la mare o sa pot inota eva sau macar o sa pot manca cu ea? bineinteles presupun ca nu am voie sa o fortez
ii ceva de genu radiografia mea http://img524.imageshack.us/img524/3328/sbrknclaou8.gif doar ca la mine nu exista spatiul ala dintre clavicula la mine ii fara deplasare dar in rest ii acelasi unghi si in aceeasi zona
7 comentarii
0
07-06-2011, ora 17:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sigur ca ai sa poti scrie, ai sa poti manca...dar cu inotul e cam devreme.e un efort sporit, cu o solicitare mai mare a umarului si a muschilor din zona...cand vei merge la scos bandajul sa intrebi medicul.
0
08-06-2011, ora 13:39
Santejudean
Nu este medic/terapeut
Santejudean
multumesc mi-a pus un bandaj in forma de 8 ca sa imi tina umerii drepti dar este o micutza problema ma ingrojoreaza faprtul ca sunt un pic cocosat oare cu timpul se va rezolva? sau trebuie sa ma chinuiesc sa ma indrept de spate desi nu prea reusesc
0
08-06-2011, ora 17:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ar tyrebui sa te obisnuiesti sa stai zilnic cu trunchiul
0
08-06-2011, ora 17:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ar trebui zilnic sa-ti impui sa ai o atitudine posturala corecta, cu trunchiul drept, sa tragi umerii inspre spate.auto sugestie, autoeducatie..la inceput e mai greu.
0
08-06-2011, ora 20:46
Santejudean
Nu este medic/terapeut
Santejudean
am incercat si am reusit m-am indreptat de spate destul de mult si o sa dau dovada de perseverenta
oare peste cat timp o sa pot sa fac iara flotari? daca totul merge bine
0
01-12-2012, ora 22:38
moretialex
Nu este medic/terapeut
moretialex
buna ziua
am avut si eu o fractura de clavicula cu deplasare in urma cu cca 2 ani, tratat cu orteza in urma sfatului doctorului.Acum e ok, doar ca e foarte vizibil calus-ul, e ca o mica cocoasa.Ce se poate face pentru a corecta aceasta problema.
Va multumesc anticipat
0
18-02-2014, ora 20:09
y.yoana
Nu este medic/terapeut
y.yoana
Pe 9 ianuarie 2014 am avut un accident de masina din care am rezultat cu o fractura de clavicula cu deplasare. nu m-am operat deoarece am intrebat mai multi medici si au zis ca nu este necesara, atat timp cat osul nu imi strapunge pielea. problema e ca degetul aratator de la mana stanga a fost strivit(tumefiat). a fost si inca este umflat, vanat si nu pot sa il indoi. fac fizioterapie si la masaj cand incearca sa mi-l indoaie ma doare foarte tare. ce se poate face ca sa isi revina. va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: