fractura de clavicula

87 comentarii 1 2 3
0
05-05-2011, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-07-2011, ora 03:47
mircea02
Nu este medic/terapeut
mircea02
Buna dimineata domnule doctor!
Vineri, 24.06.2011, am avut un accident auto. Am fost internat in spital, mi s-au facut radiografii, am fost diagnosticat cu Fractura claviculara stg. tip Neer A, iar dupa 3 zile mi s-a aplicat pansament Watson - Jones - 8.
Astazi, 01.07.2011, sunt deja externat, dar am observat in oglinda, cum gatul este deformat in partea stanga. A iesit un fel de umflatura, iar pielea este inflamata (rosie si se descuameaza).
Precizez ca mana stanga o misc normal fara durere. Cand pun degetul pe acea umflatura, simt o durere usoara, in rest nimic.
Intreb, deoarece fractura este inca la inceput si acum se mai poate face ceva, in caz ca nu este normal! Pe 15.06.2011, mi s-a spus sa merg pentru o verificare la policlinica spitalului.
Am 40 de ani si o constitutie atletica.
Spuneti-mi si mie, va rog, care este situatia si ce este de facut?
Cu respect, va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
01-07-2011, ora 21:32
mircea02
Nu este medic/terapeut
mircea02
Cu adevarat, raspunsuri pot obtine si din alte directii, dar eu doresc un raspuns pertinent din partea dumneavoastra, deoarece va apreciez!
0
02-07-2011, ora 11:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles ce este acea "umflatura": poate fi o leziune musculara, dar poate fi si o leziune vasculara (infinit mai grava), o inflamatie locala sau orice altceva.
Este absolut imperativ un consult clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-07-2011, ora 18:15
mircea02
Nu este medic/terapeut
mircea02
Va multumesc pentru raspuns!
Mi se pare ca aceasta umflatura a aparut sub presiunea spre exterior a partii din clavicula care este legata de stern.
Pe langa pansamentul ghipsat in 8, mi-am imobilizat si bratul stang intr-o pozitie pe care am identificat-o ca fiind cat mai putin stanjenitoare, mi-am limitat drastic miscarile cu acest brat (i-am asigurat odihna) si observ ca osul se retrage, parca se aseaza singur la locul lui, daca observatiile mele sunt corecte.
0
04-07-2011, ora 16:59
mircea02
Nu este medic/terapeut
mircea02
Buna ziua, domnule doctor!
Am urmat sfatul dumneavoastra si am mers la un consult clinic. Domnul doctor ortoped, a palpat zona si mi-a luat o piatra de pe suflet. Nu este osul deplasat, ci un hematom. Mi-a spus sa dau cu heparina si sa nu-mi mai fac griji.
Cu respect, va multumesc si dumneavoastra.
0
15-07-2011, ora 20:14
patru_flo
Nu este medic/terapeut
patru_flo
Buna ziua domnul Doctor.
Sunt barbat 20 ani, 60kg, 169cm
Saptamana trecuta am suferit o cazatura cu motocicleta si doctorul mi-a spus ca am fractura de clavicula stanga
, mi-a pus ghips in 8 pt a imi tine bratele in spate, incerc sa evit miscarile bratului, vroiam sa ma asigur daca totul decurge bine !!, mi s-a desumflat si umarul si durerile incep sa dispara (au trecut 8 zile de la cazatura)., doctorul mi-a spus sa stau 3 saptamani. vreau doar sa stiu daca totul decurge ok si ce imi recomandati sa fac pentru o vindecare rapida si sigura, pot sa mai apara dureri pe parcurs?? dupa cate zile dispare durerea, disconfortul? (am si radiografia daca este necesar o postez )



Va multumesc Domnule Doctor Marius Uscatu
0
15-07-2011, ora 20:28
patru_flo
Nu este medic/terapeut
patru_flo
Am publicat si radiografia.


http://imageshack.us/photo/my-images/839/p120711201301.jpg/

Rog moderatori daca pot sa posteze link-ul.Va multumesc
0
26-07-2011, ora 02:47
tmmrs
Nu este medic/terapeut
tmmrs
Buna seara,

In urma cu 6 saptamani am cazut cu scuterul, m-am ridicat si am venit acasa, cu durere la umarul stang; in oglinda am constat umflatura (in partea opusa umarului, spre gat...imi cer scuze nu cunosc termeni medicali)...dupa cate am citit e vorba de fractura de clavicula. Nu am consultat nici un medic, am imobilizat cat de mult am putut bratul in tot acest timp.
Misc normal mana acum, conduc masina, pot sa ridic greutate in egala masura ca si mana dreapta, doar ca a ramas umflatura, (nu foarte mare ), ca si cum ar iesi osul afara ( si e si tare, care imi da senzatia ca ar fi osul )
As dori sa stiu in cat timp dispare in mod normal aceasta "umflatura", deformatie estetica.si in cat timp se vindeca o fractura de clavicula simpla, fara dureri prea mari, fara alte deformatii, in afara de o mica umflatura.

Va multumesc anticipat
0
26-07-2011, ora 12:09
patru_flo
Nu este medic/terapeut
patru_flo
Salut si eu am unflatura in locul rupturi. acea unflatura este datorita sudari osului osul nu se sudeaza in pozitia perfecta doar prin operatie se sudeaza perfect, in locul rupturi se va forma un nod, acel nod dispare dupa 1 an asa am aflat eu, si eu am postat deasupea radiografia. deja au trecut 3 saptamanai si ma simt mult mai bine misc mana aproape ca si cand era buna. Sanatate multa
0
01-11-2011, ora 13:15
nanufloryn2
Nu este medic/terapeut
nanufloryn2
Buna ziua!
Am suferit o deplasare a claviculei din partea de sus(langa gat), domnul doctor ortopet m-a imobilizat intr-o fasa sub forma de ham, asta s-a intamplat ieri, promblema este ca atunci cand misc mana apar niste dureri foarte mari si nici dupa ce iau tratamentul nu dispar.Este normal sa se intample asa? Va multumesc!
0
23-11-2011, ora 17:43
razvan2332
Nu este medic/terapeut
razvan2332
Buna seara !
Acum o saptamana m-am lovit la brat la antrenament, a doua zi la spital la radiografie am aflat ca am fractura 1/3 medie, si sunt bandajat lejer si ca trebuie sa stau asa cu el o luna.
as dori sa stiu si eu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari ;
cat de grav este fractura mea?
o sa mai pot face antrenament la lupte dupa cemi revin?
0
13-01-2012, ora 04:44
Paul Messi
Nu este medic/terapeut
Paul Messi
buna dimineata, am suferit o fracutura de clavicula cu deplasare in 6 septembrie si am fost operat... osul s'a sudat dar la olalta, as vrea sa stiu in cat timp pot face sala ?
0
13-03-2012, ora 22:18
Anna C.
Nu este medic/terapeut
Anna C.
Buna ziua.va rog mult, sa ma ajutati, daca cunosteti ceva despre tratamentul osteitei cronice la clavicula.
0
06-07-2014, ora 01:53
Balan ovidiu
Nu este medic/terapeut
Balan ovidiu
Buna ziua. Acum 3 luni am suferit o ruptura de clavicula dreapta cu deplasare de 5mm. Am fost imobilizat 4 saptamani. A ramas un calus vicios este adevarat dar ma simt ok. Vreau sa ma reapuc de ciclism iar tata nu ma lasa deoarece spune ca este prea devreme si ca ar trebuii sa mai astept pana la anul. As dorii sa stiu daca ma pot apuca de ciclism chiar de luna viitoare. Multumesc anticipat. Cu stima Balan Ovidiu.
0
07-09-2015, ora 14:55
Caluian Ionel
Nu este medic/terapeut
Caluian Ionel
Buna ziua, am 21 de ani si in urma unei caderi in umar m-am ales cu o fractura de clavicula pe care nu am tratat-o timp de 5 saptamani, doctorul mi-a spus ca e caz de operatie dupa ce i-am aratat radiografia insa dupa ce i-am zis ca fractura e de 5 saptamani acesta a spus ca nu se mai poate efectua operatia pe motiv ca osul s-a consolidat, acum in dreptul fracturii eu am o umflatura de os sau probabil calciu care s-a depus in urma fracturii a produs asta ma puteti ajuta spunandu-mi ce pasi ar trebuii sa urmez deoarece umflatura in forma de bila este destul de mare...Va multumesc!
0
11-02-2016, ora 21:24
adelheid
Nu este medic/terapeut
adelheid
Si eu am avut o fractura de clavicula dreapta cu deplasare la ski iar medicul din Austria mi a pus o orteza care trebuia stransa o data la 2 zile si mi a spus ca pot continua sa schiez fara nici o problema pana la sfarsitul vacantei(accidentul a avut loc anul trecutin februarie chiar in prima zi de ski).Acum dupa un an imi amorteste bratul si nu pot ridica mana foarte bine.Ce sfat imi dati.Mentionez ca ultima radiografieam facut o in mai anul trecut si nu se vedea nici un semn de consolidare.Va multumesc
0
10-05-2016, ora 12:00
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Stimate domnule doctor, apelez la dumneavoastra pentru o a doua parere. Am avut nenorocul sa-mi fracturez clavicula, fractura 1/3 mediala cu deplasare si m-am prezentat la urgente unde mi s-a facut imobilizare Dessault cu revenire la control peste 4 zile la medicul ortoped care atunci se afla intr-o operatie. Radiografiile au ramas la spital, m-am uitat pe ele in fuga dar nu mi-am dat seama cat de mare era deplasarea(in cm). Am revenit la medic si acesta m-a intrebat ce metoda doresc, operatie cu brose sau orteza in 8. Initial m-am speriat de operatie si am ales varianta cu orteza pe care am purtat-o 5 zile dar nu am sesizat vreo aliniere a fragmentelor de os si i-am cerut medicului sa trecem la a 2-a metoda, cea chirurgicala. Medicul s-a uitat la clavicula si a spus ca este bine, iar acum, dupa 8 zile, s-au inmuiat oasele si trebuie mai intai sa se intareasca si abia atunci sa vedem daca e nevoie de operatie.
Ce spuneti de aceasta afirmatie? Eu credeam ca e mai bine sa se intervina inainte sa se sudeze oasele si sa fie complicatii.
M-am gandit sa fac o radiografie si sa masor exact deplasarea, din ce am vazut pe statisticile de afara, riscul de pseudoartoza este ridicat cand deplasarea este de peste 1.5 cm. La radiologie mi s-a spus spre surpriza mea ca nu este indicata expunerea la alta doza de radiatii deoarece influenteaza procesul de refacere. De aceasta afirmatie ce spuneti, ce-mi recomandati?
Multumesc anticipat!
0
11-05-2016, ora 21:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura 1/3 mediale a claviculei se trateaza, in Occident, 99, 99% ortopedic (orteza speciala "in 8"), indiferent de importanta deplasarii fragmentelor osoase.
Se opereaza doar rarissim, atunci cand exista riscul strapungerii pachetului vascular sub-clavicular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-09-2016, ora 14:18
andone.ra
Nu este medic/terapeut
andone.ra
Buna, mi-am rupt si eu clavicula duminica seara, fractura 1 pe 3 medie cu deplasare moderata, am sa atasez radiografiile de duminica si cea de marti, cand am fost la control, mi-i s-a pus bandaj Watson pt 4 saptamani
As vrea sa stiu daca e in regula cum e arata clavicula dupa ce mi s-a pus bandajul, sau ar mai trebui trasa, intreb pentru ca muncesc in amenajari interioare, si fac treaba BUNA, imi place, si vreau sa stiu daca este in regula cum arata acolo, pentru ca am nevoie 100% de mana mea.

Multumesc!

link radiografii:
http://tinypic.com/r/2qa692u/9

http://tinypic.com/r/rmmkhl/9


Este necesara cumpararea unei orteze? Si as vrea sa ma intorc la lucru in 2 saptamani, dar sa nu forte mana stanga, adica efort apropiat de zero.
0
11-12-2017, ora 16:49
Rak
Nu este medic/terapeut
Rak
Buna ziua d-nu doctor, sora mea a avut un accident de mașina acum 4 zile și s-a ales cu fractura de clavicula cu deplasare col. D-L( nu știu ce înseamnă exact ).Are pus un bandaj in forma de 8, ii tine cumva brațele suspendate, nu se poate folosi de ele. Doctorul i-a spus sa meargă la control după o săptămâna sa vadă dacă necesita operație. Ea are 27 de ani, credeți ca o sa se recupereze greu ? Este neaparat necesară operația sau se poate rezolva cu gips ?
0
11-12-2017, ora 17:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura claviculei se trateaza, in Occident, 99, 99% ortopedic (orteza speciala "in 8"), indiferent de importanta deplasarii fragmentelor osoase.
Se opereaza doar rarissim, atunci cand exista riscul strapungerii pachetului vascular sub-clavicular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-12-2017, ora 17:20
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
De sudat se sudeaza singura, dar e posibil sa ajunga cu un umar mai scurt sau mai lasat ca in cazul meu. As alege orteza care iti sustine mana in schimbul celei in 8, amortesc mainile cand e purtata.
0
27-01-2018, ora 20:59
MariusSeb
Nu este medic/terapeut
MariusSeb
Buna ziua,
Va rog un sfat privind fractura de mai jos.
Spre ce tratament ati inclina? Ortopedic sau chirurgical?
Sex masculin, varsta 37

Multumesc frumos pt sfat.

https://drive.google.com/file/d/1GGv6CvL6zJjEzPwzkl6bwIQWyldsPRmz/view?usp=drivesdk
0
27-01-2018, ora 21:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este una dintre rarissimele indicatii de operatie in cazul unei fracturi a claviculei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-05-2018, ora 10:34
Dan-B
Nu este medic/terapeut
Dan-B
Buna ziua,

In urma unei cazaturi m-am ales cu o fractura de clavicula cu usoara deplasare si o fisura de omoplat, ambele pe partea stanga. In urma consultului/radiografiei s-a decis imobilizarea cu fasa (dessault) in primele 5 zile apoi cu orteza (tot dessault) pentru inca 3-4 saptamani. Desi am tot citit ca hamul in forma e 8 este solutia optima, medicul a refuzat hamul in favoarea ortezei cu imobilizare, deoarece hamul in 8 ar permite prea multa miscare in articulatie si ar incetini sudarea. In acest moment au trecut 8 zile de la incident, nu resimt decat momente de durere usoara in special cand merg. Sa pastrez aceasta forma de imobilizare inca 3-4 sapt? Multumesc!
0
01-06-2018, ora 23:24
antonia08
Nu este medic/terapeut
antonia08
bună seara!
în urma unei căzături pe umărul stâng, în 10 mai mi-am rupt clavicula fără deplasare, în formă de cort sau V întors.
am fost la urgențe cu aproximativ o oră sau două după accident, iar acolo mi s-a pus un bandaj în opt pentru imobilizare.
pe 14 mai mi s-a făcut trimitere la ortoped, unde mi s-au spus doar elementele de bază, adică nu necesită operație, pe 14 iunie înapoi la control și că nu trebuie să ridic obiecte sau să îmi ridic mâna rănită și la insistențele mele mi s-a pus un ham, deoarece acel bandaj mă deranja şi mă freca sub braț.
nu mi-am forțat mâna în acest timp, nu simt dureri și nici vizual nu se observă aproape deloc – doar la atingere se simte o deformare –. întrebarea mea este dacă după această imobilizare de o lună mi se va permite să îmi dau hamul jos și care sunt următoarele lucruri de urmat pentru această următoare fază de vindecare?
Adaugă un comentariu / răspuns
87 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: