Fractura maleolara peroniana

25-02-2009
Anca V
Nu este medic/terapeut
Anca V
ma numesc Anca si am 29 ani. acum o saptamana mi-am rupt piciorul alunecand pe zapada: fractura maleolara peroniana fara deplasare. 45 zile de ghips, dupa care voi face recuperare.

Problema pe care o am este ca atunci cand ma ridic din pat (cea mai mare parte a timpului stau in pat cu piciorul ridicat), fie pentru a ma deplasa in alta incapere, sau ma asez pe un scaun, piciorul incepe sa ma doara, dar, mai ales, am impresia ca incepe sa se umfle. Si asta imediat dupa ce m-am ridicat din pat.

Sunt normale aceste simptome? Initial m-am gandit ca e posibil sa mi se fi pus ghipsul prea strans pe picior, dar cand stau in pat si nu am (de regula) problemele de mai sus, imi dau seama ca ghipsul nu e stramt.
9 comentarii
0
26-02-2009, ora 09:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cele descrise de D-voastra sunt normale in cazul unei fracturi maleolare. In primele saptamani persista un edem al gleznei ("umflarea" gleznei), ca parte a procesului de vindecare-consolidare.
Este bine sa pastrati pozitia procliva a piciorului (piciorul ridicat), ceea ce conduce firesc la eliminarea senzatiei de "gips prea stramt".
In rest, respectati indicatiile medicale ale ortopedului privitoare la controalele clinice si radiologice periodice.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-02-2009, ora 12:11
Anca V
Nu este medic/terapeut
Anca V
va multumesc pentru raspuns. in ce va consta recuperarea dupa scoaterea ghipsului si cat credeti ca o sa treaca de la scoaterea ghipsului pana cand voi putea sa calc in picior? multumesc
0
26-02-2009, ora 17:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul la aceasta intrebere este extrem de complex si absolut imposibil de dat in absenta vizionarii radiografiilor. Exista zeci de tipuri de fracturi ale maleolei fibulare, avand tratamente profund diferite din punct de vedere al imobilizarii si al recuperarii.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-03-2010, ora 22:27
MONYANDY
Nu este medic/terapeut
MONYANDY
buna ziua.sotul a suferit o fractura bimaleolara dreapta.sa intervenit chirurgical practicandu-se reducerea sangeranda a fracturii de maleola interna si fixare cu o brosa kirschener.
recomandari:
imobilizare ghipsata pentru 60 zile
mers cu carje fara sprijin pe membrul operat pana la 90 zile
intrebarea mea e daca e buna prioada prescrisa cu ghips.mi se pare cam mult 3 luni sa nu calce pe picior
multumesc
0
08-03-2010, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atitudinea terapeutica difera in functie de multe criterii, mai ales tipul fracturii/tipul osteosintezei, dar si de varsta, greutate, status ponderal si multen alte considerente.
Nu pot aprecia atitudinea terapeutica actuala fara sa studiez intreg dosarul radiologic si fara sa cunosc in amanunt protocolul operator.
Astept detalii semnificative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-06-2010, ora 23:11
MONYANDY
Nu este medic/terapeut
MONYANDY
buna ziua!
vreau sa va intreb daca in urma operatiei de fractura maleolara, dupa ce sa reluat mersul, e normal sa apara simptome ca si cum te-ai curenta( in tot piciorul), precum si amorteala si niste cosuri mari la nivelul genunchiului.Mentionez ca sa pus brosa kirschener.Se poate sa fie o reacatie alergica la ea?in momentul in care sa scos ghipsul nu sa facut radiografie, DR.zicand ca nu e necesar.mersul evolueaza fara probleme si fara durere.
0
12-06-2010, ora 09:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista regului generale, asa dupa cum nu exista boli, ci doar pacienti.
Prin urmare, trebuie analizata clinic situatia locala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-04-2015, ora 14:52
cosmincatalin
Nu este medic/terapeut
cosmincatalin
Buna ziua, in urma cu 2 saptamani am avut o fractula la glezna piciorului drept la fibula, deasupra oului piciorului, nu cunosc termenii medicali deoarece nu am primit nici un act de la medicii din anglia, mi-au pus un "ghips" din plastic, dupa o saptanana am simtit ca imi amorteste partea dreapta a piciorului dar la atingere nu il simteam amortit, am fost la control si dl doctor a inceput sa-mii atinga degetele si zona fracturii si a spus ca este totul ok, acum am inceput sa simt un disconfort total... cateodata si dureri usoare, este ceva normal sau nu?
Nu am calcat in el absolut deloc de cand il am in ghips... doar cu carje am mers cativa pasi fara sa calc in piciorul fracturat
0
14-04-2015, ora 18:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca va incomodeaza gipsul, probabil ca trebuie schimbat.
Trebuie sa discutati acest aspect fie cu ortopedul curant, fie cu persoana care a executat imobilizarea gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.