Frunte si tample umflate

17-05-2010
cdg
Nu este medic/terapeut
cdg
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati. De 3 saptamani am urmatoarele simptome:
Durere de cap - frunte, tample, ochii permanente
Frunte si tample umflate
Stari de ameteala si dezorientare,
Oboseala
Nas infundat
Primele 2 saptamani transpiratie nocturna abundenta.

Am fost la orl si am fost trimis sa fac o radiografie pt.a vedea daca am sinuzita. Diagnosticul -deviatie de sept si rinita care nu explicau in totalitare simptomele mai sus mentionate. Mi-a dat tratament pt. rinita NASIC 3/zi, paracetamol 3/zi TELFAST 1/zi SINUPRET 3/zi.
Pe langa tratament mi-a mai dat si o trimitere la neurolog. Am facut un RMN cerebral si Angio rm care au iesit bine.
Sunt in ultima zi de tratament si simptomele nu s-au ameliorat deloc. Durerea de cap nu trece cu nici un fel de analgezic. Am tensiunea normala, nu fac temperatura. Nu stiu la ce doctor sa ma mai duc sau ce analize sa mai fac. Poate fi vorba de o anemie, sau o problema oftalmologica ? Va multumesc anticipat.
19 comentarii
0
17-05-2010, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
frunte si tample umflate.., fara temperatura... vorbeste despre o retentie de lichid in organizm..
nicidecum de sinuzita...
poate fi o problema a rinichilor. o problema de circulatie venoasa.
trebuie sa va vada si la Oftalmologie.. pentru a exclude Glaucomul.
ecografie la Rinichi si analize urina
0
03-01-2011, ora 14:23
cristian_criss
Nu este medic/terapeut
cristian_criss
Buna ziua! Am si eu o problema.nu am dureri de cap.nu fac temperatura.nu sunt racit dar de ceva timp observ ca am fruntea putin umflata deasupra sprancenelor.Am vazut pe net o poza cu sinusurile iar partea umflata de pe fruntea mea corespune cu sinusurile frontale.Exact zona sinusurilor frontale este umflata.Ma puteti ajuta ? E o problema? si ce trebuie sa fac. ? Va multumesc
1
03-01-2011, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tre sa faci o radiografie SAF.. si sa mergi cu ea la ORL
0
21-04-2012, ora 15:34
cristianakimmii
Nu este medic/terapeut
cristianakimmii
buna ziua...am si eu o problema..dar nu stiu daca ma puteti ajuta.. mama mea a fost la medic si i s-a spus ca are sinuzita sau o afectiune asemanatoare. are tamplele umflate..oboseala...am citit de ati spus mai sus dar totusi exista vreun leac ce nu necesita medicul adica..poate fi din cauza alimentatiei ? multumesc!
0
21-04-2012, ora 15:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sinuzita poate fi confirmata sau infirmata numia la Radiografie SAF
diagnosticul trebuie pus numia de un medic ORL
un medic de familie NU trebuie sa indice tratament pentru sinuzita
2 la sinuzita..NU se umfla tamplele
asa ca mergeti la un medic ORL.. excludeti sinuizita
mergeti la un medic Stomatolog.. ( de acolo mai des se umfla lumea la fata)
faceti si un consult la Neurologie !!!
0
21-04-2012, ora 15:42
cristianakimmii
Nu este medic/terapeut
cristianakimmii
dar o alergie poate da simptomele acestea mama are o radiografie SAF unde medicul radiolog specifica ' ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare si modificari difuze ale transparentei sinusurilor frontale, ce are insemna asta ? si va multumesc din suflet ! si mai apare in fisa ei IG G, 1633 si bazofile valoare absoluta 20 in crestere, calciu seric ionic 3 70. restul sunt in valori normale..aveti vreun sfat ?
1
21-04-2012, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa consultati un medic ORL..si un stomatolog
0
28-06-2012, ora 11:14
VasIle Apostol
Nu este medic/terapeut
VasIle Apostol
Buna Ziua. De ceva timp am fruntea umflata deasupra spancenelor ( de vreo 3-4 ani ). Nu am facut radiografie, dar doctorul de familie mi-a prescris un tratament pentru sinuzita. Cand sunt racit mentionez ca uneori nu ma pot apleca sa ma incalt, nu pot alerga, nu pot sa vorbesc tare, mai pe scurt ma doare foarte tare in zona aceea. Ce spuneti?
0
28-06-2012, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul pentru o presupusa sinuzita este o eroare medicala.
initial se face radiografia SAF.. pentru confirmarea diagnosticului
deoarece poate fi vorba de un osteom in sinus.. care nu se trateaza cu antibiotic
pentru a evita consumul inutil a medicamentelor care afecteaza tractul digestiv si a ficatului.. este bine saacceptati tratament pentru anumit ediagnostice numai la medicii de specialitate
0
29-06-2012, ora 01:18
VasIle Apostol
Nu este medic/terapeut
VasIle Apostol
Multumesc mult pentru informatie. Am sa merg cat de curand sa imi fac radiografie. Dar cum se poate trata asa ceva ? Mentionez ca fruntea ma doare doar cand sunt racit.
0
29-04-2015, ora 21:55
soare12
Nu este medic/terapeut
soare12
buna seara..de o saptamana am o durere de cap la tample..si ametesc cand ma ridic din pat sau cand stau in picioare..uneori am impresia ca ma dor si urechiile da nu sunt sigura..ce poate fi?si unde trebuie sa merg?va rog un sfat
0
30-04-2015, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verificat tensiunea arteriala de mai multe ori pe zi
se incepe cu medicul de familie
0
30-04-2015, ora 13:48
soare12
Nu este medic/terapeut
soare12
medicul meu de familie nu este momentan..astazi voi merge la orl sa vedem ce imi spune...va multumesc mult
0
08-09-2015, ora 12:04
vania gruia
Nu este medic/terapeut
vania gruia
Bună ziua, va rog mult să mă ajutaţi, de vrio 5 ani mi să umflat templele şi nu se retrag înapoi uneori am dureri de cap şi mă doare chear în regiunea unde este umflat, la frig mă dor şi mai tare ! ce poate fi ?
0
08-09-2015, ora 13:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infectie dentara
0
08-09-2015, ora 19:57
vania gruia
Nu este medic/terapeut
vania gruia
mă scuzaţi, am avut în vedere de timplele de pe frunte, în rest simptomele care leam menţionat mai sus, ?
0
08-09-2015, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu consult ORL..si stomatolog
0
31-08-2016, ora 00:22
georgiana903
Nu este medic/terapeut
georgiana903
Buna seara. Incercam de ceva timp sa intelegem ce se intampla cu fetita noastra de 4 ani jumate. În luna martie dintr-o data o s-au umflat amplele si mi-a spus ca o doare capul. Aceeasi problema sa intamplat si in iunie. S-a intamplat si in aceasta seara. Am fost cu ea la spital si in toate 3 întâmplări au zis ca nu au mai vazut asa ceva. Ia administrat 8 picături de cetrizina antistaminic. Cam după o ora i se desumfla. Îmi puteti spune d la ce se întâmplă. Ma cam ingrijorez ca fetita mea a fost un copil fara probleme. Va multumesc
0
30-12-2018, ora 15:41
TheUnicNickName
Nu este medic/terapeut
TheUnicNickName
Buna-ziua. De 13 zile mi s-au umflat tamplele, dupa ce am mancat slanina de porc. Nu am vreo durere sau mancarime in acea zona Am fost la spital/urgente si primul verdict a fost: alergie la ceva mancare. Borenar 3 zile/2 pe zi. Apoi am facut testul alergologic si nimic. M-am dus la medicul dermatolog si am primit CLORFENIRAMIN/7 zile, de 3 ori pe zi.
Nicio schimbare. Daca puteti sa-mi dati vreun sfat as fi tare bucuros. Multumesc anticipat
Precizez, ca in aceeasi perioada am luat si 4 patile de omega 3/ pe zi. Am oprit si celelalte vitamine pe care le mai luam, si anume vitamax si magnerot. Totul a inceput pe 17 dec.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Durerea de cap după somn
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  •