ganglion laterocervical si nas infundat

14-01-2018
bby11
Nu este medic/terapeut
bby11
Buna seara !
in urma cu cateva luni, am inceput sa am nasul infundat si nu pot respira decat cu ajutorul olynth. in aceeasi perioada mi-a aparut un ganglion laterocervical, nedureros, si nu foarte mare, care de-a lungul timpului, s-a mai retras dar a aparut din nou. Am fost la un consult ORL si am facut analizele de sange hemoleucograma, VSH, fibrinogen, aslo, imunoglobina si un exudat nazal impreuna cu un raclat lingual. Am mai facut un eco cervical si o radiografie sinusuri.
Toate analizele de sange au iesit bune, nici macar o valoare nu a fost nelalocul ei. In urma radiografiei a reiesit doar o mucoasa nazala ingrosata iar la eco urmatorul rezultat : "La nivelul regiunii cervcale posterioare drepte se evidentiaza, subutanat, un nodul ganglionar, marit de volum, bine delimitat, contur regulat, omogen de 0.81/0.29 cm, caractere ecografice de benignitate, inflamator.
ce parere aveti? sunt foarte speriata la gandul ca as putea avea cancer. Mentionez ca am 23 de ani.
4 comentarii
0
14-01-2018, ora 20:27
bby11
Nu este medic/terapeut
bby11
mentionez ca ganglionul nu este dureros si nu a fost nici atunci cand a aparut
1
14-01-2018, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca esti foarte speriata... mergi maine la psiholog si te linistesti
teama aici nu e de ajutor
2 consult stomatolog.. tratat infectiile dentare
3 consult ORL de vazut daca nu este cazeum in amigdale
4 daca e cazul consult la gastrologie..pentru a evita refluxul gastro-esofagian
0
14-01-2018, ora 21:27
bby11
Nu este medic/terapeut
bby11
Multumes! Este posibil ca o infectie vaginala sa determine un ganglion cervical sa se inflameze?
0
31-01-2018, ora 11:23
Magda56
Nu este medic/terapeut
Magda56
E posibil ganglionii odata imflamati sa ramane asa?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.