ganglioni inflamati

303 comentarii 1 23 ..... 10 11 Înainte ›
0
14-02-2010, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue neaparat sa mergeti la Maxilo.-facial !
Posibila provenienta Bucala.. inseamna..carii si resturi dentare nescoase.. sau gingivita veche netratata.
este o colectie cu puroi. care trebue
1. drenata.
2. scoasa in totalitate.
numai medicul curnat o sa decida vce emai bine in acest caz!
In rest NU trebue sa va faceti griji.. NU reese din investigatie ca ar fi o tumora!
0
16-02-2010, ora 16:44
tase
Nu este medic/terapeut
tase
domnule doctor, de vreo 2 zile incoace mi sa umflat pe partea stanga a gatului un ganglion laterocervical.tot pe stanga, putin mai incoace dupa ureche, la spatele capului, mi s-a umflat putin ceva si ma doare nu foarte tare dar deranjant...eu cred ca m-a tras putin curentu dar nu stiu sigur...puteti sa imi ziceti va rog ce e?
0
17-02-2010, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
2 posibilitati
sau de la dantura( mergeti la stomato)
sau de la plamani ( mergeti la pneumoftizio)
0
22-02-2010, ora 20:01
Mihai24ctz
Nu este medic/terapeut
Mihai24ctz
Buna ziua, am si eu o nelamurire, in urma cu 2 saptamani am avut (am) problema cu maseua de minte, am luat antibiotice, ketonal, amoxacilina, oxacilina.mi-a trecut durerea de masea, problema e ca am facut cred eu infectie..am un ganglion inflamat si nu mai stiu ce sa iau, durerea persista si la deschiderea gurii...nu pot manca pre-a bine, dak incerc sa o deschid mai mult am dureri mari, maseua as vrea sa o scot dar nu stiu cum o sa ma descurc...vreau sa-mi da-ti un sfat in privinta asta, concluzie:ganglion inflamat si probleme cand incerc sa deschid gura mai mare..multumesc
0
23-02-2010, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii o sa treaca si de la sine dupa ce scoateti maseaua.
mergeti la un stomatolog -chirurg sau la maxilo_facial.
dupa anestezie muschii se relaxeaza si o sa puteti deschide gura!
0
24-02-2010, ora 20:30
ioara
Nu este medic/terapeut
ioara
Buna seara!
ATI AVUT DREPTATE!

Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati dat raspunsul!Ma scuzati ca nu am scris mai repede, dar nu am avut acces la mail. Inc-o data mii de multumiri si multa, multa sanatate!Oamenii au nevoie de MEDICI ADEVARATI!
Cu maxima consideratie, Ioara
0
15-03-2010, ora 18:17
ioara
Nu este medic/terapeut
ioara
Buna ziua!
Imi puteti explica urmatorul rezultat de la biopsie?
Tesuturi conjunctiv si muscular striat la nivelul carora sunt prezente arii de tesuturi de granulatie bogat infiltrat cu celule inflamatorii, ata rotund nucleare, cat si polimorfi nucleare.Mai precis, ce inseamna si daca sunt motive de ingrijorare? Multumesc mult!
0
15-03-2010, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, nu vad motive de ingrijorare.
Tesutul de granulatie este un tesut inflamator !
0
15-03-2010, ora 20:35
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
Revin in legatura cu problema mea la urechea stanga si vreau doar sa va spun ca momentan nu am unde sa fac timpanograma. Pot face doar audiograma si apoi sa va trimit rezultatul ma ajuta doar asta in vreun fel sa imi puteti recomanda un tratament?multumesc
0
15-03-2010, ora 21:27
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
tot eu va deranjez Asvrea sa va mai spun ca astazi pe parcursul intregii zile am simtit ca un fel de crampa in ureche iar de cate ori inghi aud pocnituri in ureche.Va spun asta poate va ajuta in vreun fel la stabilirea unui diagnostic prezumtiv
0
16-03-2010, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. o sa ma ajute si o audiograma.. facuta complet.
pe aer( cu casti).. si pe OS.. cu un vibrator dupa ureche !!!
pe audiograma trebue sa iasa 2 linii Una continua si una intrerupta !
-*


(*modificat de administrator)
0
16-03-2010, ora 12:21
Andrei_Daniel
Nu este medic/terapeut
Andrei_Daniel
Buna ziua.
Am urmatoarea problema : in partea drapta sub barbie mi s-au umflat 2 ganglioni.Duminica am calatorit cu avionul si am simtit curent destul de tare, seara m-a luat cu frig si a doua zi m-am trezit cu ganglionii umflati.Deasemenea am o mica infectie la buze, din cauza frigului, si sub limba , unde se impreuneaza pielita ce leaga limba de partea de jos a gurii ( mi s-a mai intamplat dar niciodata nu s-au umflat ganglionii).
Nu ma doare in gat, nu tusesc, nu stranut, nu imi curge nasul.ieri cred k am avut temperatura si m-a durut caput putin.aseara am luat un coldrex si astazi ma simt mai bine. In dimineata asta am luat si un paracetamol.
Momentan nu sunt in tara, si nu ajung prea curand.
Ce tratament as putea lua de la farmacie? Este nevoie de niste antibiotice?Daca da ce anume?
Va multumesc!
0
16-03-2010, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e posibil sa fie vorba de inflamatia glandelor salivare. ! ?
ai mancat ceva condimentat, sarat, iute.. care sa irite local si la distanta tractul digestiv ?
0
16-03-2010, ora 12:40
Andrei_Daniel
Nu este medic/terapeut
Andrei_Daniel
nu e vorba de mancare...doar ca am facut exces de saruturi si am scos limba afara prea mult si din cauza asta mi s-a inflamat aceasta parte de sub limba.Mi s-a mai intamplat dar pana acum nu mi s-au inflamat acesti ganglioni
0
16-03-2010, ora 13:07
Andrei_Daniel
Nu este medic/terapeut
Andrei_Daniel
da glandele salivare sunt inflamate. Iar pielita de deasupra lor prezinta infectie.din cauza ca am scos limba prea mult afara cred ca s-a taiat si probabil din cauza asta s-a infectat. Ce tratament mi-ati recomanda?
Va multumesc!
0
16-03-2010, ora 13:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o apa de gura ca dezinfectant
regim alimentar fara acru, iute, acidulate!
Nurofen 2 pe zi.. si cam atat.
0
16-03-2010, ora 13:13
Andrei_Daniel
Nu este medic/terapeut
Andrei_Daniel
Multumesc mult de tot!
0
16-03-2010, ora 18:13
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
Am facut astazi audiograma si rezultatul l-am trimis dvs..Mi s-a spus ca este normal deci nu am probleme cu auzul, dar asta nu ma bucura deloc.Dimpotriva sunt si mai dezorientata.ce credeti ca am ?Dvs ati spus ca este posibi sa fie infundarea trompei lui eustache.Tot timpul simt nevoia sa trag aer pe nas sa scap de senzatia de presiunepe care o simt.Imi cer scuze daca sunt prea insistenta dar nu stiu ce sa fac.Ce imi recomandati dvs? Va multumesc
0
16-03-2010, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am primit audiograma
-*




(*modificat de administrator)
0
17-03-2010, ora 09:13
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
O trimit prin fax
0
17-03-2010, ora 16:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut audiograma
e OK
desfunda.ti bine nasul.. faci inhalatii, spalaturi nazale. aromoterapie.
incalzeste bine urechile cu saculet cu sare sau cu uscatorul de par si o sa fie bine
0
17-03-2010, ora 16:11
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
Va multumesc pentru tot.Sper si eu sa fie binedar totusi de la ce am aceste simptome?SA iau in continuare si lexotan pt. ca mie mai bine cu el sau nu are nici o lrgatura?
0
17-03-2010, ora 16:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dacate referi la Lexotanil ( bromozepamul)..NU are nici o actiune asupra urechilor..
dar trebue cat mai repede sa scapi de el.. ca o sa devii dependent !
schimba cu Tinct de Valeriana cate 30 pic seara pana reusueti sa te controlezi si sa nu mai depinzi de medicamente!!!
0
09-04-2010, ora 21:30
sweetvhg
Nu este medic/terapeut
sweetvhg
buna seara,
sunt racita de cateva zile iar acum 2 zile mi s-au inflamat sub barbie, in partea stanga, ganglionii iar in cursul noptii mi s-a umflat si falca stanga. am mers la orl de unde m-a trimis la stomatolog. am facut o radiografie panoramica a danturii insa dna dr a spus ca nu pare a fi nimic in neregula; urmeaza sa merg in cateva zile la un alt medic dentist, recomandat de stomatoloaga mea. specific ca in trecut am avut un carcinom de cavum, ganglionii de pe partea dreapta de la gat sunt operati, scosi, am urmat tratament, chimioterapie si iradiere.sunt f ingrijorata si stresata de ceea ce ar putea fi. am ajutati va rog cu o parere macar... :((
0
09-04-2010, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la stomatolog sau maxilo_facial.. cat mai urgent!
0
16-05-2010, ora 12:18
anasole
Nu este medic/terapeut
anasole
As avea si eu o intrebare: De ceva timp mi-a aparut o umflatura la axila stanga, aproape de san. Am observat ca in timpul menstruatiei ma doare. Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca e posibil sa fie de la ras si m-a sfatuit sa-mi pun comprese cu rivanol, dar dupa o saptamana nu a cedat deloc asa ca m-am dus inapoi. Medicul de familie mi-a dat trimitere la chirurgie, iar acolo mi s-a spus ca e un ganglion inflamat si ca, daca nu apar schimbari (daca nu se mareste sau isi modifica aspectul), ar trebui sa se retraga de la sine. Dar nu mi-a dat nici un tratament medicamentos. Au trecut vreo 2 sapt de atunci si nici o schimbare : nici nu s-a marit, dar nici nu da semne ca s-ar retrage de la sine. Ce sa fac? Sa consult si un alt medic? Cu ceva comprese nu trece? Va rog sa ma ajutati!
0
17-05-2010, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un ganglion limfatic in acea zona poate fi si din cauza sanului.. asa ca trebuie sa faci o ecografie la san, si trebuie sa te palpeze un medic Ginecolog.. ca sa decida daca e cazul de alte investigatii mai complexe.
0
20-05-2010, ora 10:21
ronin33dan
Nu este medic/terapeut
ronin33dan
Buna ziua! Am si eu o problema mica cu baiatul meu de 7 ani jumate.
Este racit ganglionii inflamati, amigdalita, dar ce ma intriga este faptul ca mainile si picioarele sunt reci, iar fata-i arde, este rosie si acuza dureri dupa cap.
Daca se poate un mic ajutor si ce sa-i administrez, va multumesc!
Numai de bine!
0
20-05-2010, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o reactie a sistemului nervos vegetativ autonom..
vazotilataie faciala si spazme vasculare la periferie/
Bai fierbinti la Picioare + ceaiuri calde + inhalatii
Aromoterapie cu ulei de eucalipt si lamaie
masaj energic la mani si picioare
0
20-05-2010, ora 12:35
ronin33dan
Nu este medic/terapeut
ronin33dan
Va multumesc ptr fermitate!!!
Sper sa iesim la liman!
Numai de bine si succes in continuare !
Adaugă un comentariu / răspuns
303 comentarii 1 23 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •