Ganglioni inflamati

22-03-2015
caranfil1
Nu este medic/terapeut
caranfil1
Buna ziua!Am 17 ani si de aproximativ un an am observat doi ganglioni inflamati chiar sub barbie, unul este de aproximativ 0, 4 cm si celalalt, chiar langa acesta, mult prea mic.Prima data imi amintesc ca ma dureau(atunci cand au aparut)acum nu dor, sunt bine definiti si mobili.Am fost la spital si am facut analize(la vreo cateva luni dupa ce i-am observat)inclusiv pentru virusul epstein-bar(sper ca zic bine), toate analizele au iesit foarte bine, totul este in regula, nu am niciun simptom, medicul a vrut sa imi extraga din ei ca sa ii analizeze dar nu am acceptat, dupa am fost la un medic ORL si a spus ca am o agmidalita cronica si ca daca nu mai cresc sa ii las in pace, mi-a recomandat sa ma ung cu o crema anti-inflamatoare in fiecare seara.Precizez ca mai am unul foarte mic si pe laterala gatului, acesta fiind chiar mai vechi, il am de cand ma stiu.Precizez ca sunt sportiv de performanta si duc o viata cat mai sanatoasa, o alimentatie echilibrata, etc.Pot spune ca de acum un an, ganglionii, parca s-au ma diminuat, dar foarte putin, aproape insesizabil.Nu stiu daca are legatura cu subiectul, dar de curand, din cauza unei masele mi-a aparut un ganglioni dureros care a disparut ulterior.Ce as putea avea?de multe ori ma gandesc la cancer, si cateodata gandul ma copleseste, orice ajutor, parere, opinie ar fi minunata.Multumesc anticipat!
8 comentarii
0
22-03-2015, ora 17:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolog si tratamentul focarelor de infectie
2 gatsesti un medic ORL.. care stie sa trateaza amigdalita cronica si fac tot ce spune acel medic
un focar de infectie in amigdale.. poate sati afecteze inima sau rinichiisi sa dus cu performanta sportiva
3 NU mai citesti nimic medical pe internet si NU te mai palpezi..decat dupa ce termini o facultate de medicina.. altfel risti sa ajungi la psihiatru sa tratezi fobiile
0
22-03-2015, ora 17:51
caranfil1
Nu este medic/terapeut
caranfil1
Am fost la stomatolog, nu am dantura stricata, nu am carii, ma refeream la o masea de minte in crestere.Treaba cu agmidalita cronica a fost acum un an, acum nu am niciun semn al ei, toata iarna am iesit cu bicicleta(sunt ciclist)si nu m-a durut deloc.Am uitat sa mentionez, la ecograf a zis ca am splina si ficatul marit, am pus pe seama sportului, merg si cate 100 de km pe zi cu bicicleta, pe langa alergat si exercitii fizice
0
29-03-2015, ora 18:26
caranfil1
Nu este medic/terapeut
caranfil1
Aveti sfaturi pentru mine sau ce ar putea fi?
0
29-03-2015, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ganglionii ii lasi in pace.. nu.i atingi. nu.i palpezi.. fiindca si traumatismul usor ii poate provoca inflamatie si marirea lor in volum
2 amigdalita cronica..este pentru Toata viata.. poate sa fie in remisie un timp..si cand tii lumea mai draga, la o competite.., de la o minerala mai rece sau o inghetata, sau o portocala, lamaie..s.a se pot inflama amigdalle
asa ca o a mergi la ORL..sa vezi daca merita asate sau trebuuei facut ceva cu ele
0
29-03-2015, ora 19:06
caranfil1
Nu este medic/terapeut
caranfil1
O sa ma duc, la cel mai mic semn de revenire le voi scoate pentru ca vreau sa urmez profesia militara si nu stiu daca ma accepta cu ea.Dar intrebarea cea mare: este posibil ca ganglionii sa fie se agmidalita?parca a zis ca cei de la agmidalita nu sunt situati sub barbie
0
29-03-2015, ora 20:28
caranfil1
Nu este medic/terapeut
caranfil1
Inca ceva, stiu ca un coleg avea tot un ganlion in laterala gatului si a facut niste injectii si ultima data cand am vorbit cu el i se micsorase foarte mult, si nu terminase tratamentul, cred ca i-a si disparut.Il avea de mult timp, de cand se stie, se poate asa ceva si la mine?
0
17-04-2017, ora 20:20
Yrenna
Nu este medic/terapeut
Yrenna
Băiețelul meu de 1 an și 7 luni are un ganglion după urechiusa... Și persista de vre-o luna și ceva..
Specific că i-a fost depistat monocleoza infecțioasă, prin prezenta virusului Epstein Barr...
De asemenea înainte de a i se depista virusul, a făcut o stomatită puternica...Iar peste vreo 2 luni iaca a făcut alta

Spuneți va rog:
Stomatita poate fi provocata de virusul Epstein Barr?
E normal că un ganglion să treacă așa greu ?
0
17-04-2017, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu, stomatita nu
--------*
2. da.. trec greu..si totul depinde de alimentatia corect asi starea tractului digestiv
3 defapt ambele probleme..si stomatita si mononucleoza
demonstreaza ca copiluli are probleme gastro-intestinale, alimentat necorespunzator
lucru ce a dus la o imunitate scazuta

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •