Ganglioni retroauriculari

15-05-2017
RAM O
Nu este medic/terapeut
RAM O
In luna martie am observat doi ganglioni retroauriculari pe partea stanga. Dupa cateva saptamani am observat ca si in partea dreapta aveam unul ( probabil din aceeasi perioada) dar, pe care, fiind mic nu il sesizasem. Sunt perfect rotunzi, destul de mobili. Cand inclin capul in partea pe care se afla ganglionul aproape ca nu se mai simte.
Mentionez faptul ca am observat prezenta acestora dupa ce, toata iarna am umblat cu capul descoperit, prin frig si, mai ales, prin vant. Intr- o seara ( in martie) m-am gandit sa scufund capul in apa ( in timpul baii generale), dupa ce statusem toata ziua intr-un vant puternic. Am simtit cum apa a intrat cu presiune in ambele urechi si nu a mai fost evacuata complet. A doua zi, desigur, am plecat la serviciu...cu capul descoperit, desi batea vantul si era frig. La vreo 1-2 zile am descoperit ganglionii retroauriculari. Cand lasam capul in jos ca sa le explic copiilor exercitiile, simteam cum, , ceva " coboara in ureche. Am stat asa vreo luna, dupa care am facut un consult la medicul de fam. care m-a tratat 5 zile cu azitrox, fara rezultat. Apoi, meficul ORL mi- a dat 5 zile de Oxacilina si un antiinflamator. Fiind perioada Pastelui am amanat tratamentul 1 saptamana, dupa care l- am urmat. Ganglionii s-au mai micsorat putin, si s-au "inmuiat". La inceput ma dureau la palpare destul de tare, acum prea putin, aproape deloc. Mentionez ca toata iarna am avut simptome de sinuzita, cu congestie nazala, uneori dureri in gat. Am ramas cu o sensibilitate in zona occipitala si temporala. Acum simt ca o gheata orice " fir" de curent. Nu am facut analize de sange.
Va rog sa- mi dati un sfat: ganglionii mei sunt o problema locala sau altceva?
Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
15-05-2017, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. greselile de comportament incorect fata de corp se platesc
are si corpul limitele lui la tolerat frigul si alti factori..dupa ce se depaseste acea limita..se declanseaza problemele
reumatism, neuralgii, infectii
2 ganglionul este semn ca sistemul imunitar si limfatic.. functioneaza
gresala este PALPAREa..lor.. care nu permite vindecare. NU mai palpa ganglionii
3 consult Stomatologie si ORL.. inca odata sa excluda focarele de infectie
0
15-05-2017, ora 09:07
RAM O
Nu este medic/terapeut
RAM O
Multumesc foarte mult!
0
30-05-2017, ora 13:42
Lencutaa
Nu este medic/terapeut
Lencutaa
Buna ziua am si eu o problema as spune in urma cu 2 luni mi-au aparut 2 ganglioni unul submandibular cit o faseloe si unul dupa ureche cit o boaba de orez nedurerosi sau putin durererosi daca ai palpez mult si mobili.am crezut ca sunt de la dantura am mers si am rezolvat tot nu au cedat de loc apoi am mers la orl si mia zis ca am amigdalita cronica ca ceva timp in urma am scos si putin cazem si a doua problema garinge iritat de la reflux, gitul este si acum rosu de durut doar dimineata la trezire apoi imi trece.am facut si analiza de singe care este buna.am avut si zile cu stari febrile cu temperatura pina la 37, 3care scadea singura aveam citeva zile apoi deloc apoi iar citeva zile.azi palpinduma in partea stinga parca am si acolo ganglioni submandibulari cit boabele de orez imi este frica de ceva mai grav.ajutati-ma cu un sfat
0
30-05-2017, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca cu adevarat tii frica.. NU te mia palpezi niciodata singur..si nu te examinezi singur.. duce la bolii psihice
2 faci consult la gastrologie, schimbi regimul alimentar, citesti ce am mai scris pe forum despre reflux si amigdalita cu cazeum
0
30-05-2017, ora 22:44
Lencutaa
Nu este medic/terapeut
Lencutaa
Multumesc de raspuns domn doctor
Da am citit sfaturile dumnevoastra de pe forum si le voi urma.o ultima intrebare in legatura cu febra care reapare dupa cuteva zile si ganglioni este normal in amigdalita?si cind vor ceda ?
0
31-05-2017, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1amigdalita.. inseamna inflamatie si da.. e normal sa apara si ganglionii
2. dupa cateva luni d eregim si tratament corect a refluxului..si a faringelui.. amigdalele se incep a micsora in volum si dispare cazeumul si se micsoreaza si ganglionii
3 daca nu ajuta doar tratamentul se face criptolisis cu radiofrecventa a amigdalelor
0
31-05-2017, ora 13:41
Lencutaa
Nu este medic/terapeut
Lencutaa
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •