Ganglioni umflati

12-02-2018
Mihaip1
Nu este medic/terapeut
Mihaip1
Buna ziua, de cateva luni 8-9 luni am ganglioni umflati sub barbie, o senzatie de amorteala sub barbie, nedurerosi, tari, in jur de 2 cm, am facut analize de 2 ori dar nu a iesit nimic in neregula, prima data mi.a iesit doar ca am putin colesterol, a2a oara la fel si limfocotele(#) putin peste normal 3.2, 2.9 fiind normal si cmh eritrocit 36.7, 36 fiind normal am facut si un examen bacteriologic exudat faringian si nu a iesit nimic. In momentul de fata am o infectie la o masea dar cand a inceput umflarea nu o aveam.
3 comentarii
0
12-02-2018, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu consult stomatologie cu radiografii la radacina dintilor
0
28-05-2019, ora 22:37
Barfly
Nu este medic/terapeut
Barfly
Buna ziua

Am si eu o problema cu niste ganglioni pe partea dreapta gat. Locuiesc in anglia si acum 2 luni de zile am fost la stomatolog cu dureri mari la un molar fata /sus, durerea a aparut instat foarte puternica de ne suportat. Find la munca am sunat si am facut o programare pe a doua zi sa ma vada dentistul. Mi sa facut o radiografie si mia spus ca am un molaru e infectat la radacina si mi sa deschis canalul si sa facut tratament. Mi sa dat anestezie locala intre nas si gingie. Mia prescris antibiotic sa ajute la vindecarea dintelui si sa fac inca o programare dupa doua saptamani sa continuie tratamentul. Durerea a trecut din momentul acela. Am ineput sa iau augumentin de 825 la 12 ore.  Problema e ca a doua zi cand mam trezit aveam buzele unflate si o parte din fata si un ganglion de marimea unei cireasa in zona de mijloc al gatului partea dreapta. Cam dupa doua ore fata mi sa unflat si mai tare. Find weekend am plecat direct la urgenta. Dupa un control mi sa spus ca e de la anestezie si probabil sa spart un vas de sange. Doctorul mia zis sa pun conprese reci si in urmatoarele zile am sa vad ca trece. Asa a si fost. Nu am mai avut nimica. Urmatoarea tura de tratament mi sa facut radiografie mia zis ca dintele este ok si o sa faca inca un tratamen si inchide lucrarea. Aceiasi anestezie acelas loc totul a decurs ok. A doua zi mam trezit cu inca un ganglion aub maxilar pe aceias parte numa ca asta e aproape cat un ou de gaina. Au inceput sa ma supere si mam dus la urgenta iara. Dupa un consult si doar am explicat cum si cand miau iesit ganglioni. Mi sa dat 28 de tablete de pelicilina 500mg de 4 ori pe zi. Si mi sa facut analize la sange. Analizele leau trimis la medicul de familie. Am fost sa mi le citeasca dupa ce am terminat antibioticu. Si doctorita o Indianca mia zis ca analizale sunt bune si posibil sa am cancer. Si ca trebuie sa fac o biopsie. Astept in doua saptamani sa vad cand sunt programat sa ma duc iara ca poate dura aici programarile si luni de zile. Nu stiu ce sa mai cred si sunt ingrijorat ca le am de dou luni deja. Daca puteti sami dati un raspuns ce ziceti ca ar fi. Si scuzatimi gramatica in graba.
Multumesc anticipat.
0
22-07-2023, ora 21:16
petrebabici@gmail.com
Nu este medic/terapeut
petrebabici@gmail.com
Chiar daca este dupa atata timp, cum sunteti? Ati aflat diagnósticul? Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.