gat, flegma vascoasa si tiroida

13-01-2009
ramonikab
Nu este medic/terapeut
ramonikab
buna ziua, am o problema cu gatul de cate ori tusesc, nu tusesc ca as fi racita imit tusea pt-ca asa simt ca ma eliberez de acea chestie din gat. expectorez o flegma vascoasa sa fie din cauza tiroidei pt-ca am probleme cu aceasta sau sa fie din cauza ca m-am last de fumat? este normal?si cam aproape la 2 -3 zile simt ceva ce ma jeneaza usor in gat sau in partea de sus spre nas incerc sa scuip sau cateodata fara sa scuip doar daca imit tusea imi iese ca o biluta cat o mazare f urat mirositoare parca ar fi niste bilute mai mici adunate in aceasta, ce sa fie? va rog sa-mi spuneti
7 comentarii
0
14-01-2009, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
DA.. la fumatori.. este afectata structura normala a mucoasei faringelui.
este o mucoasa mai ingrosata si secretia este mai vascoasa.
aceleasi simptome se intalnesc la persoanele cu reflux gastroesofagian.. sau l aconsumatorii inraiti de bauturi acidulate.
TRebue sa faci gargara.. dupa fiecare masa.. si sa ai la tine pastile de supt( gen.. voseptol, tantum verde)
0
22-01-2009, ora 20:46
fane1476
Nu este medic/terapeut
fane1476
Buna Ziua!!! Am si eu o problema cu gatul. In partea dreapta a gitului, amigdala palatina este umflata??? Aceasta problema ma deranjeaza doar cind inghit in gol, nu ma doare gitul, nu am febra, nu tusesc insa am gitul uscat si cind inghit am senzatia de nod in gat, iar respiratia e ingreunata putin. Ce e de facut? Va rog frumos sa-mi spuneti. Va multumesc?
0
23-01-2009, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa te vada.. un ORL..ist.
si daca nu e o problema local;a.
Tine de Gastrologie.. si de regimul tau alimentar.
0
23-03-2010, ora 23:51
anitza_bebelus2006
Nu este medic/terapeut
anitza_bebelus2006
facem bine daca spargem pungile de puroi?mi-am dat cu albastru de metil e bine?
0
11-07-2012, ora 13:52
directu
Nu este medic/terapeut
directu
am si eu o tuse de vreo 5-6 saptamani, am plecat din romania si sunt in anglia acum, si decand am ajuns aici am inceput sa tusesc, tusesc de multe ori pana imi vine sa vomit si scuip flecma galbena spre maro uneori, nu tusesc foarte des dar totusi este destul de deranjant, daca ma puteti ajuta sa imi spuneti cam care ar fi cauza as fi foarte recunoscator.
0
11-07-2012, ora 15:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauze mai multe
aerul de acolo, refluxul gastric care irita faringele, o infectie traheo bronsica
trebuie sa faci inhalatii, garagar, aromoterpei cat maii des posibil 3-4 ori pe zi
0
11-07-2012, ora 16:12
directu
Nu este medic/terapeut
directu
am inteles, o sa ma duc astazi la doctor ca am programare sa vad ce or sa zica si ei si ce imi dau sa iau sau sa fac si sper sa scap mai repede de ea ca este stresanta!multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • Tusea
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Arsenicul din pește și fructele de mare ar putea afecta sănătatea tiroidei
  •