Gat iritat

29-07-2020
cadarciprian1986@gmail.co
Nu este medic/terapeut
cadarciprian1986@gmail.co
Buna ziua
De vreo 5 luni am probleme cu gatul si parca nu se mai termina In februarie am inceput sa tusesc si sa ma doară gatul Am crezut ca va trece dar tusea a persistat si durerea de gat Am observat ca am limba alba si niste bubite rosii de la mijlocul limbii spre baza iar in spatele bubitelor chiar la baza limbii niste umflaturi pe limba tot asa rosiatice Am laringele foarte iritat cu niste pete rosi si faringele la fel
Iar amigdalele sunt mărite si ele
Tot pe laringe se vede de multe ori un nucul alb lipitcare atunci când respir se desprinde
Am o senzatie de nod in gat si parca ma sufoc
Nu simt durere cand mananc iar dupa mancare parca trece durerea Am host la orl-ist de 3 ori
Am făcut radiografie de parti moi, radiografie la tiroidasi au iesit in limite normale Am fost la gastroenteorolog si am luat tratament cu nexum si montilium si tot nu a avut efect Tot in acest timp am facut si o pneumonie destul de severa cu tuse cu electorale iar doctorul mi-a dat azitromicina am luat de 3 ori cu întrerupere cate 7 zile, doxiciclina 7 zile dupa care am luat si levofloxacina
Vreau sa spun ca si acuma Încă mai elimin sputa verde sau galbena Mi-a dat doctorul si inhalator ventolin iar apoi flixotide
Acuma pot sa respir mai bine dar gatul tot inflamat este si ma doare si micuțul acela din gat tot persista încontinuu si ma deranjeaza si la respiratie
Am uitat sa precizez ca in toamna m-am lovit din gresala la cartilajul tiroidian iar de atunci am simtit in acea zona o jena si un deranj
Oare de la acea lovitură sa se tragă toate problemele ?
Pt ca atunci cand înghit si cartilajul se misca se simte simte ca un trosnit, cum ar trece peste ceva obstacol
Dar numai cand tin capul într-o anumită poziție
Mi-am facut programare si la RMN si astept sa merg sa il fac
As fi tare bucuros sa stiu daca este ceva grav sau daca a mai întâmpinat cineva asemenea probleme pt ca eu sunt destul de speriat si stresat
Am uitat sa spun ca am si dureri musculare la mâini și picioare dureri in zona spatelui de la mijloc in sus cat si dureri lombare
8 comentarii
0
29-07-2020, ora 16:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa te bucuri...
NU este nimic grav
1 traumatismul local..da duce la o inflamatie, poate si la o lucsatie a cartilajului..si poate da disconfort
2 Infalamtai de 5 luni..sigur nu este Infectie.. o infectie in 3 saptamani ori trece ori da complicatii mari.asa ca ramane o inflamatie intretinuta de Alimente acre, acide, citrice..sau de un reflux gastro eosfagin in somn
3 faci o programare si la gastrologie. cred ca acolo e cauza
0
29-07-2020, ora 16:41
cadarciprian1986@gmail.co
Nu este medic/terapeut
cadarciprian1986@gmail.co
Domnu doctor am fost la gastro si m-a trimis inapoi la orl-ist
Cred ca am sa apelez la alt medic gastroenterolog
Vreau sa spun ca in ultima vreme intestinele si stomacul is foarte zgomotoase (chioraie destul de tare )si de multe ori ma simt foarte balonat dupa ce mananc
De multe ori simt o durere in piept si in partea de jos a esofagului(dacă îl ating ma doare )
Ma gandesc ca la RMN se depisteaza daca este o problema apărută la cartilajul tiroidian
Pana ajung la gastroenterolog ca ma sfătuiți să fac ?
Si am uitat sa mai spun ca simt si o căldură în zona toracica i si parca o presiune cand depun efort
Iar in gura parca am prea multa saliva si tot imi vine sa o înghit
0
29-07-2020, ora 17:18
cadarciprian1986@gmail.co
Nu este medic/terapeut
cadarciprian1986@gmail.co
Domnu doctor am fost la gastro si m-a trimis inapoi la orl-ist
Cred ca am sa apelez la alt medic gastroenterolog
Vreau sa spun ca in ultima vreme intestinele si stomacul is foarte zgomotoase (chioraie destul de tare )si de multe ori ma simt foarte balonat dupa ce mananc
De multe ori simt o durere in piept si in partea de jos a esofagului(dacă îl ating ma doare )
Ma gandesc ca la RMN se depisteaza daca este o problema apărută la cartilajul tiroidian
Pana ajung la gastroenterolog ca ma sfătuiți să fac ?
Si am uitat sa mai spun ca simt si o căldură în zona toracica i si parca o presiune cand depun efort
0
29-07-2020, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu mai consumi... Lapte, dulciuri cu creme
Oțet, lamai, usturoi, citrice, acidulate
Ei la mâncare triferment
La 1 ora după masa rennie de supt și încă 1 la culcare
În gat dai Faringo sprey 2 puf de multe ori pe zi sa ungă faringelr
0
30-07-2020, ora 10:58
cadarciprian1986@gmail.co
Nu este medic/terapeut
cadarciprian1986@gmail.co
Asa am sa fac domnu docto Va multumesc pentru tot !
Pe langa toate astea problema cu pneumonia pare sa nu fi trecut pentru ca simt o caldura si o presiune in spate si in piept cand trag aer si parca nu pot sa inspir pana la capat, după care daca tusesc elimin sputa uneori verzuie sau galbena si parca arde ceva in interior in zona plamanilor
Vreau sa precizez ca aceste simtome le-am avut si le am de câteva luni cu toate ca am luat multe medicamente prescrise de medic pneumolog
0
20-08-2020, ora 21:12
cadarciprian1986@gmail.co
Nu este medic/terapeut
cadarciprian1986@gmail.co
Buna seara
As dori sa ma lămurească cineva cu un raspuns Am făcut CT gat -toarce, iar rezultatul a fost următorul:-nu se evidențiază asimetrii de calibru la nivelul oro -, hipofaringelui sau laringelui
-nu se evidențiază procese patologice expansivă iodofile in regiunea cervicala
-glanda salivare dimensiuni si structuri normale
-glanda tiroidă dimensiuni si structuri normale
-submandibular si jugulo-carotidian adenopatii infracentimetrice
Ar trebui sa ma îngrijoreze ultima precizare referitor la adenopatiile infracentimetrice de la nivel jugulo carotidian ?
0
21-08-2020, ora 08:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Infracenntrimetrice înseamnă Mici. Normali
0
21-08-2020, ora 12:13
cadarciprian1986@gmail.co
Nu este medic/terapeut
cadarciprian1986@gmail.co
Va multumesc domnu doctor pentru raspuns !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •