Glanda salivară umflata si dureroasa la atingere

22-06-2019
C.Andreea.
Nu este medic/terapeut
C.Andreea.
Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat, daca se poate.

De ieri seara mi s-a umflat glanda salivară dreapta, acolo sub ureche. După ce am mâncat o supa am simțit cum m-a săgetat acolo și apoi a început sa se umfle și sa ma doara. Umflatura mai scade dacă nu mananc, dar nu total, încă este acolo o umflatura tare și dureroasa. Când mananc creste și ma doare. In momentul in care se umfla, simt acolo ceva când mișc mandibula. Știu ca am mai avut problema asta acum câțiva ani și am făcut tratament cu antibiotic. Eu ieri dimineața am terminat cele 10 zile de Augumentin, tratamentul pentru o sinuzita. Presupun ca nu am nevoie de antibiotic iar.

Ce pot sa fac in situația asta?

Mulțumesc frumos!
3 comentarii
0
22-06-2019, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Exclus pe foarte mult timp.. totul ce produce salivatie.. ( acru, acidult, citrice, otet, lamai, rosii, seminte si alte rontaieli...
2 apa de gura stomatologica dupa fiecare masa
3 anaftin sprey spre obraz..acolo unde este canalul glandei salivare
4 flamexin plic..1 p ezi cu apa calda dupa o masa
0
22-06-2019, ora 22:31
C.Andreea.
Nu este medic/terapeut
C.Andreea.
Va mulțumesc mult pt raspuns, D. doctor!
Acum pe seara a început sa se dezumfle acolo, am simțit un gust oarecum ciudat spre sarat venit din zona gingiei și după asta imediat am observat ca s-a mai dezumflat acolo și după ce am mâncat nu mi s-a mai umflat la loc, iar zona nu mai este dureroasa la atingere! Pare ca aproape mi-a trecut!

Lămâile și mâncărurile acre le evit de ceva timp, tocmai din cauza ca îmi provoacă senzații neplăcute.

Care ar fi explicația? Ce anume se întâmpla?

Va mulțumesc încă o data!
0
23-06-2019, ora 05:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
canalul de drenaj a glandei salivare a fost blocat
fie de la un mic calcul
fie de la o inflamatie pe canal.. merggi la un stomatolog sa vada daca nu ai probleme la gingii sau maselele care sunt in apropierea canalului de drenaj a glandei salivare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.