Grup de suport pentru TOC-CAP 15

5310 comentarii 1 23 ..... 176 177 Înainte ›
0
24-06-2009, ora 11:53
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Cata cine ti a furat punctele si virgulele draguta Am facut la un moment dat un comentariu pe Gandul Mai fac comentarii pe la articole uneori De meseria de jurnalist Era un articol a lui CT Popescu Si bag acolo judecati de valoare si da i si lupta Si cand dau sent observ ca nu aveam nici o virgula nu aveam alineate Zic par de a dreptul proasta Apoi vazui ca nimeni nu avea d astea si m am amuzat Era aproape imposibil sa citesti Gege felicitari pentru aceasta atitudine E foarte bine ca procedezi deschis cu baiatul Pana la urma decat sa zica cum ma gandesc eu despre mama ca te simti rau si nu faci nimic mai bine sa vada o mama care ia taurul de coarne Mama mea o mare anxioasa a refuzat mereu sa accepte ca parte din problemele ei de sanatate sunt din cauza anxietatii Cand eram mici s a dus nitel la un doctor dar ala a trimis o in vacanta si cum ea nu s a dus si cretinul ala a trimis o acasa Ca mama n a putut sa ne lase singuri De anxietatea Dupa care nu s a mai dus pe nicaieri Si uite asa si a lasat anxietatea sa si faca de cap si nu i era bine Iar eu am trait cu frica ca o sa moara Asta nu inseamna ca mama nu s a ocupat ca un leu de noi si ca nu ne a dat exemple puternice si care ne definesc astazi Dar cu anxietatea si azi m a sunat sa mi spuna ca o doare inima Si i am zis sa ia o pastiluta de plante un calmant ca o sa i treaca Draga de ea Eu sunt cu anxietatea pe creieri Satula de analize peste analize adica de obsesii si compulsii Incerc sa le dau la cap Altfel ma pregatesc sa plec in week end E tare frumos unde ne ducem noi Ma duc in dupa amiaza asta sa i iau un cadou iubitului meu care se mai da pe brazda Acasa lucrurile sunt bine Am renuntat la serviciile femeii de serviciu care isi batea joc de noi Dadea de trei ori cu mopul si se cara asa ca intr o luna casa mea devenise cam ca la porci Si hamalesc de duminica sa o pun la punct Casa adica In sfarsit am reusit sa intru in niste dulapuri sa i arunc lui PP toate porcariile pe care nu le mai foloseste Iar cada stau in baie si ma minunez de cat de tare luceste
0
24-06-2009, ora 11:59
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Cata am uitat sa zic cand nasc cand o da Dumnezeu sa zic asa Poate iese ceva in concediu O sa ma uit prin dulap dupa desuuri si alte flecustete PP e un personaj care stie sa aprecieze treburile acestea Imi amintesc ca eram pe la inceput si nu locuiam inca impreuna Vine pe la mine inainte sa se duca nu stiu unde de pe atunci avea cine si iesiri cu baietii trage nitel de mine si vede sutienul Era chiar frumos finut negru cu rosu Si spune Aha asa stai tu de una singura in casa Saracii barbati
0
24-06-2009, ora 14:10
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
salutica io mi s bine am vorbit cu dr mea si sfatul ei este sa mai asteptam sa vedem cum si daca ma ajuta wellbutrinul asta nou Azi noapte am dormit beton m am trezit o singura data si am bagat la loc capu n perna N am nici un plan zilele astea astept de nu mai pot vacanta ca deja mi s a luat Mi a asultat Doamne Doamne ruga si mi au schimbat jobu Nu e ce as fi vrut aia se pare ca va fi mai pe la sf anului acum lucrez cu publicul Mi am stabilit ca target sa fiu vesela binevoitoare si draguta cu fiecare Se pare ca merge plus ca ziua de azi a trecut una doua Sophie nu stiu de magazine cu prosoape papucei samd dar am vazut in Franta e foarte adevart ca nu erau in super market iar pretul era destul de piperat Acu nu i iei si tu tot setul ia un halat acolo sau un prosop asortat cu papucii pana mea nu stiu Insa sunt scumpicele dar de buna calitate Gege super imi place relatia cu baiatul tau asa mi o doresc si eu cu al meu Mai calca el in barci ca e mic si rasfatat dar ne respectam si e destul de cuminte Va pup pe toate si fug ca am client Pa pa
0
24-06-2009, ora 14:55
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Prozac saru mana pentru sfat Am fost prin Mall Vitan sa ma uit Circul circurilor Am fost cu colegul meu care este si ex ul meu Am haladuit prin magazine mi a dat si el sfaturi in cele din urma a scazut anxietatea Am luat si jumate de Rivotril Ziceam ca am de dimineata anxietate uneri ma chinui si mi spun ca eu de fapt am nevoie de ex ul meu E tare supportive ca sa zic asa In sfarsit dupa lungi cautari am dat de ce mi trebuie dar trebuia sa luam si de mancare pt la birou si o sa ma intorc Imi lipseste la PP latura aceasta de cum sa i spun comunicare intelegere Habar n am Ce ciudata e viata asta Iti ia iti da altceva tu mai te uiti in trecut si asa mai departe Una peste alta mi a scazut anxietatea Sarma n nas Si mi era rau Incepusem sa plang la Mall ca ma chinuie tocul si nu pot lucra la full option Mama lui de TOC Cine gaseste piatra filozofala sa nu o tina numai pt el ea Chiar asa unde ne sunt gagii Dan si Ion or fi gasit piatra si cum sunt barbatii mai egoisti Glumesc Prozac cum a mers cu clientul
0
25-06-2009, ora 13:42
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare Liniste totala care ma duce cu gandu ca toata lumea este bine si sper din suflet lucrul asta. Si eu sunt bine Doamne ajuta M-am obisnuit cu noul job. Acum am in preocupare achizitionare toaleta de fitze pentru o nunta de fitze. Am gasit eu ceva n-ar fi nici scump ca nu-s genu sa dau o punga de bani doar pentru o seara insa sunt in dubii daca sa iau sau nu. Ma mai gandesc.. Fecioru mi-e bine am fost ieri la dentist cu el si a fost foarte cuminte nu m-a facut de rusine. Sunt foarte mandra de el In rest toate bune..ceea ce doresc tuturora Nu mai scrieti asa mult va rog eu: P
0
25-06-2009, ora 17:42
gege
Nu este medic/terapeut
gege
hello fetelor da chiar ca e liniste pe aici sper ca sunteti bine sau mai bine eu sunt bine nu am de ce sa ma plang sunt putin obosita ca am avut de umblat dar nu-i nimic-mai bine un pic de oboseala decat un pic de depresie. sa stiti ca nu prea am scris ca am fost ocupata si n-am avut nici net.si nici noutati prozac-ma bucur ca esti mai bine-si ca esti mandra cu baiatul tau si eu sunt cu al meu -el imi da putere de a merge inainte daca nu il aveam cred ca nu stiu cum treceam peste problemele care le-am avut. si l-am crescut doar eu-cu ajutorul material al parintilor. si sunt mandra si de asta ca al meu are ce nu au alti copii cu ambii parinti si nu numai material si sufleteste. va pupacesc si o sa mai scriu.pa pa
0
26-06-2009, ora 08:39
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
sunt si eu pe aici si va urmaresc doar ca parca am mintea incetinita. nu stiu sunt obosita sau altceva dar abia tin ochii deschisi. aseara la 10 cand mi-am terminat treaba si am pus baiatul la culcare am cazut lata cred ca am adormit in drum spre perna - Slava Domnului pentru somn Acum sunt cam miscata de vestea asta cu moartea lui Michael Jackson. nu stiu de ce credem despre legendele astea ca nu mor niciodata. si intr-un fel nu o fac. nu eram fan MJ dar... m-a shocat asa vestea asta o zi buna tuturor
0
29-06-2009, ora 10:10
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
SAL FETELOR Uitati c-am ajuns si eu intr-un final. Ehei Cata c-am rar pe la noi dar te intelgem fiecare dintr noi avem problemele noastre. Gege Prozac sper ca toate o ducem bine eu una ma simt cu bateriile incarcate chiar si prin simpla schimbarii de look. Sophie iti doresc sa ai un bebe sanatos si frumos si poate asa uiti de TOC
0
02-07-2009, ora 12:29
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Lumi, sa te auda Dumnezeu, dragul de el Imi doresc atat de mult sa am un bebe al meu in brate, sanatos... sa rada la mine si eu sa rad la el si sa spun: uite Doamne, sa nu-mi mai sta capul la alte tembelizari Multumesc mult de tot pentru incurajari. O sa fie bine de tot intr-o buna zi Sunt acum intr-o perioada agitata, ca sunt probleme peste tot si cand sunt multe, lucrurile frumoase ti se par putine si greu de atins. Dar stiu ca le pot descurca pe toate si invat ca pe alea pe care nu le pot descurca, sa le las. M-am intors din strainataturi PP si-a serbat linistit ziua de nastere. Eu am fost o nora draguta. M-am obisnuit mai mult cu felul lor de a fi si nu-i mai bag in seama intotdeauna cand aud remarci care nu-mi plac. Vreau sa ma concentrez pe munca acum, ca am oportunitatea de a avansa cu business-ul si atunci vor fi toate mai linistite. TOC-ul sta si el zburlit ca o mata nervoasa, dar ii dau peste cap cand da sa zgarie. Aseara am fost la terapie si am tras niste linii de ce e de facut mai departe. Lucruri bune, de altfel. Fetelor, mie mi se pare ca ati intrat in vacanta Heii, cum pune lenea asta stapanire pe lume si ce bine mai este :- Va pup dulce
0
02-07-2009, ora 12:36
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Eeeei lasa Sophie ca asa o sa fie. Ma da chiar nimeni nu mai intra se pare ca fetele noastre au intrat in vacanta Eu inca ma simt fff bine si sper sa nu mai recad. Pai vacanta usoara fetelor
0
02-07-2009, ora 12:51
gege
Nu este medic/terapeut
gege
sall fetelor tot liniste si eu sunt ocupata, am o gramada de treburi in 22 plec in italia da o sa gasesc un net sa va scriu ce mai fac multumesc lui Dumnezeu si celor care sunt langa mine ca acum sunt bine si pot sa merg si eu mai departe va poop si va doresc zile linistite si vacanta frumoasa
0
02-07-2009, ora 13:43
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna fetelor Plec si eu intr-o bine-meritata vacanta in tari calde, sa-mi incarc bateriile. Sper sa va gasesc sanatoase si voioase Va imbratisez cu mare drag, Prozac
0
02-07-2009, ora 17:07
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
I-auzi, bre! Vacante, hai? La soare, la bronzoleala... Fusei si eu la "socri" intr-o regiune din sudul Frantei. Da cum la socri nu prea poti sa fii 100% in largul tau. Tot in casa lor o sa stam si in vacanta mare. Vorba surorii mele: fii nesimtita si ceva mai egoista, imi spune. Asa ca voi cauta doza de nesimtire pe care o mai am pe undeva ca sa nu ma gandesc ca in vacanta nu vreau sa ma intrebe "soacra" daca-l hranesc bine pe fiu-su! Aha... il hranesc, manca-l-ar mama, ca e si asa de mic si neajutorat :-)

Una peste alta, de la "soacra" am invatat cum poti sa dai petreceri si cine extraordinare si planuiesc sa-mi cumpar tot felul de treburi pt casa. Are femeia asta un milion de fete de masa, farfurii, tacamuri servete, inele pt servete, pahare si mai mici si mai mari si mai colorate si mai putin colorate asa incat masa sa fie mereu o poveste. Imi place tare mult ce face. Hai ca va pup!
0
03-07-2009, ora 13:46
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Gagicutelor, sa va spun si eu vacanta frumoasa? Stiti ca asta va doresc!

Eu ma urc incet-incet pe scara. Am mintea destul de chinuita, analizanda cu "darul" ei minunat de a despica firul in patru si chiar si asa sa nu gaseasca raspunsurile pe care le cauta. Asta este maiestatea sa, Tocul meu. Dar am si momente foarte frumoase, momente foarte bune. Si o sa vina si mai bune! Le cunosc, le stiu, le astept si pana atunci ma bucur de ceea am.

Pe la serviciu greu, ca din pricina crizei nu ne platesc clientii iar noi nu putem plati furnizorii. Pe acasa discutiile aluneca foarte usor in cearta ca incerc sa-i spun lui PP ca sunt bucuroasa pt un lucru pe care l-a facut si as vrea sa se mai intample... si, in plus, incerc sa-i spun ca vreau sa ma simt fericita cu cine sunt si ce stiu sa fac si sa nu ma mai simt stresata ca imi va reprosa chestii pe care nu stiu sa le fac si... ne certam. Dar sper sa trecem de treburile astea si sa gasim si modalitati mai blande de a rezolva problemele. Va pup pe toate si week-end cu distractii!
0
03-07-2009, ora 14:50
gege
Nu este medic/terapeut
gege
ciao fetelor
imi lipsesc mesajele voastre dar ma bucur din tot sufletul sa stiu ca sunteti bine, adica presupun ca sunteti bine si scrieti mai mult de lucrurile placute decat cele neplacute.si eu sunt bine.tocmai am venit de la spital ca am avut o problema la nas si am reusit sa o rezolv si pe asta.acum am intrat pe net ca vreau sa vad rezultatele la admiterea in clasa 9 a.v am spus ca si baiatul meu a terminat a 8 a.da de dragi ce imi sunteti am intrat intai pe forum.va imbratisez si va pupacesc.hai sa vad ce a facut fiimeu.
0
06-07-2009, ora 15:22
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hei gagici!

Ma bucur ca lumea e bine... Mie nu imi e bine. Am impresia ca boala asta nenorocita si-a gasit alte metode de a ma scoate din uz... De data asta a atins activitatea mea sexuala! Imi vine sa urlu de nervi, de neputinta.
Daca a gasit cineva vreo solutie de a iesi din cumplita intrebare "dar daca ma excita x stimul?", va rog sa-mi spuneti si mie cum. Va pup frumos!
0
08-07-2009, ora 10:51
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Fetelor, chiar ca ati disparut din peisaj! Eu plutesc in aceasta perioada de stres, mai cu bune, mai cu rele... Ieri am avut o dupa-amiaza foarte buna si in clipele astea chiar ca ai senzatia ca nu ai avut si nici c-o sa mai ai vreodata ceva.

Sunt in negocieri sa-mi vand firma. Sper sa iasa ceva si sa fie cat se poate mai bine. Va pup frumos!
0
08-07-2009, ora 19:59
Andrei09
Nu este medic/terapeut
Andrei09
Salut
Spunea cineva mai demult aici pe forum (cred ca in cap 11 sau 12) ca se va face din toamna un grup de suport pentru OCD impreuna cu un psiholog. Mai este valabil? Daca da as vrea si eu mai multe informatii.
Multumec
0
09-07-2009, ora 11:43
Andrei09
Nu este medic/terapeut
Andrei09
Sophie13, am trecut si eu prin etapa asta mai demult ("dar daca ma excita x stimul?"). Aproape ca mi-a distrus viata sexuala. Dar am, gasit la un moment dat un articol in care se vorbea despre chestia asta. Pe scurt: in momentul in care ai un gand de natura sexuala creierul si mai apoi corpul reactioneaza in mod automat. Creierul nu judeca tipul gandului, daca este imoral sau mai stiu eu cum. Pur si simplu el stie ca ai un gand de natura sexuala (necontand absolut deloc continutul acestuia) si reactioneaza in consecinta. E o reactie absolut naturala, ca respiratul. Asa ca nu te simti vinovata ca te excita stimulul x sau y pentru ca defapt problema e pusa gresit din start. Cam asta era ideea. Nu mai stiu exact unde am gasit articolul asta dar daca vrei sa-l citesti o sa incerc sa-l gasesc. Sper sa te ajute. Aveti grija de voi. Pa.
0
09-07-2009, ora 11:44
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Buna ocd advisor,

Eu spuneam de asta. Este o idee in lucru... terapeuta mea are mai multe proiecte pe terapia cognitiv-comportamentala, iar eu i l-am propus si pe acesta. Ea s-a aratat interesata, dar cum stiu ca are de organizat o intreaga activitate pentru ca si-a mutat toata Asociatia (tipa are o asociatoe de terapii cognitiv comportamentale, cu tot felul de traininguri pr psihologi si psihiatri) intr-un alt sediu, am lasat-o sa se mai aseze.
Te tinem la curent. Cand se va intampla voi posta ce si cum. Ce se mai intampla cu site-ul tau? N-am mai intrat de mult...
0
09-07-2009, ora 12:01
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Mama dar ce-ati mai postat. Eu nu am fost in nici o vacanta dar am avut fff multa treaba asa ca am cam pierdut sirul lucrurilor pe aici. Am avut ocazia sa relaxez intr-un pelerinaj de o zi la diferite manastiri si mi-am incarcat bateriile la maxim. Ar trebui sa faceti si voi la fel e cea mai buna terapie pentru minte, corp si suflet.
0
09-07-2009, ora 12:10
Andrei09
Nu este medic/terapeut
Andrei09
Cred ca ai avut o idee foarte buna cu grupul de suport si ar fi superb daca s-ar realiza. Cu siteul... nu am mai avut timp sa ma ocup de el, am fost plecat si in vacanta. Am idei noi si vreau sa-l refac aproape in totalitate.Daca vrea cineva sa ma ajute cu idei, informatii, experienta personala, etc e mai mult decat bine venit. Multumesc.
0
09-07-2009, ora 12:19
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Lumi, bine ai venit! Ma bucur pentru pelerinaj. Am facut odata un reportaj la manastirile din Bucovina. Sunt superbe. Eu vin dintr-o regiune cu multe manstiri din Modova, dar cele pictate mi s-au parut minunate!!!!

OCD, imi doresc mult sa realizam grupul si cred ca va fi super ok. In ce priveste site-ul, spune de ce ai nevoie. Povestile noastre cred ca pot fi pentru inceput foarte interesante. Eu, una, m-am linistit cand am vazut ca sunt oameni care sufera din aceleasi motive ca si mine.
0
09-07-2009, ora 12:38
Andrei09
Nu este medic/terapeut
Andrei09
Ideea cu siteul este ca alti oameni care au descoperit mai recent ca sufera de OCD sa nu treaca prin ce am trecut noi. Sper ca experienta noastra sa ii ajute sa arda niste etape si sa se vindece mai repede sau macar sa scape de multe neplaceri.
0
10-07-2009, ora 14:29
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hello copii! Veste buna, am vorbit cu Adela, tipa cu care fac eu terapie si mi-a spus ca din toamna incercam sa incropim si grupul nostru de suport! Cred ca e o veste buna sa ne vedem, sa ne cunoastem, sa ne auzim si sa ne impartasim experiente.

In ce ma priveste, incep sa vad putin cate putin niste raze de soare, desi teribil nu-mi merge pe nici un plan. Asta e, cand ies raze de soare dupa furtuna si corabia pluteste, e de bine! Va pup frumos!
0
10-07-2009, ora 18:14
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Asta e bine Sophie pentru ca impartasindu-ne experientele asa ne ajutam si mai mult decat o facem acum. E bine ca-ti merge bine si sper sa-ti fie si mabine. Dar ce s-o fi intamplat cu fetele? Oare se distreaza in vacanta? Sper sa le fie bine si lor
0
10-07-2009, ora 19:33
Andrei09
Nu este medic/terapeut
Andrei09
Da, e o veste foarte buna Sophie.Multumim.
0
11-07-2009, ora 07:26
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Va pup pe toti si salut revenirea lui OCDadvisor.
Scuzati ca nu am mai apucat sa vin pe aici, tot ocupata, ba la munca, ba acasa, ba cu copilul etc. Slava Domnului pentru toata munca, asta inseamna ca am familie pt care sa ma agit si energie care sa ma ajute sa o fac. :)
Sper ca e lumea bine. Stiti cand naste Maria? Prozac, vacanta superba. Sophie, cu matale ma vaz, Lumi, abia astept sa te intalnesc si pe tine la grup (ca, of course, sunt prima in front acolo).

Eu sunt bine, 95% bine. Este o mare expunere pentru mine sa declar asta. Dar vreau sa incurajez si sa spun ca se poate bine bine de tot. Si sunt asa de ceva timp, SLAVA DOMNULUI!!! Am momente dar le tolerez (nu incerc sa le alung sau sa le ignor) gandindu-ma ca STIU din experienta ca vor trece. Ma gandesc la anxietate ca la o durere de cap sau de picior care vine si trece (avantajul este ca nu mai este extrem de puternica) si strategia primordiala este sa ma apuc sa fac treaba. Poate de aceea nu prea stau decat noaptea cand, slava Domnului, dorm.

OCDadvisor, am gasit si eu ce ziceai tu si pe mine m-a mai linistit dar obsesiile de genul asta sunt f greu de tolerat. Of, sa e dea Dumnezeu putere tuturor!
0
11-07-2009, ora 08:12
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Ma bucur ptr tine Cata ca te simti bine si e o fff mare realizare ca te simti 95% asa ca ca TOCUL ramane acolo in burta cainilor sau unde-o mai fi. Sper ca toate sa ne simtim asa ca tine.De abia astept sa le aud si pe celelalte. Pooop toate fetele
0
11-07-2009, ora 10:29
Andrei09
Nu este medic/terapeut
Andrei09
Bine ai revenit Cata. Ma bucur sa aud ca esti bine. Cu atitudinea potrivita eu chiar cred ca OCD-ul asta se poate vindeca. Inca 5% si gata :).
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
5310 comentarii 1 23 ..... 176 177 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: