Hemoglobina marita, feritina sub nivel minim! | Forumul Medical ROmedic

Hemoglobina marita, feritina sub nivel minim!

17-10-2021
valeriusg
Nu este medic/terapeut
valeriusg
Buna ziua!
Am 66 de ani.Hemoglobia ajunge la fiecare 6-12 luni la 170-175, hematocritul la mai bine de 50, restul analizelor sunt bune.La fiecare 6-12 luni imi fac exfuzie de sange, cate 400 grame la 2 zile, in total 800 grame de sange la 6-12 luni.In locul sangelui scos mi se introduce ser fiziologic.Dupa fiecare exfuzie de sange(In total am deja 7ori incepand cu anul 2016) hemoglobina hematocritul si alti indicatori ai sangelui revin la cele normale.Intamplator, dupa a 7 exfuzie, dupa o analiza de rutina am observat cu fierul si feritaina au scazut de 2 ori fata de cele minimale.Am luat vitamine si feritina si fierul a crescut la putin mai sus de cat nivelul minim(Feritina 35 si fierul 17, 6.Acum trebuie sa-mi fac a 8 exfuzie deoarece hemoglobina este 172 si hematocritul 51, dar va scadea iaras ferul si feritina.Este un cerc vicios:Scad vascozitaea sangelui, dar scade si feritina;ridic feritina dar hemoglobina ajunge iaras la parametrii maximali.Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez mai departe in acest caz!?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: