Hiperplazie glandulara chistica de endometru

12-10-2009
calinca
Nu este medic/terapeut
calinca
Este rezultatul unei biopsii pentru polip uterin intracavitar si fragment de endometru
Lamuriti-ma ce inseamna, consecinte, unde a-si putea sa ma adresez in caz de interventie chirurgicala...detalii.
Va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
10-05-2010, ora 20:27
IULIANA_D
Nu este medic/terapeut
IULIANA_D
Buna seara Calinca!

Ce faci? Cum te simti? Vad ca nu ti-a raspuns nimeni pe aici. Am si eu aceiasi problema proaspat diagnosticata.
0
10-05-2010, ora 22:47
calinca
Nu este medic/terapeut
calinca
Buna Iuliana
Ma simt bine dupa chiuretaj si tratament de 6 luni cu diufaston, ferro-folgamma(un supliment de fier pentru ca am o anemie destul de mare din cauza pierderilor mari de sange) si carpicon(supozitoare), ar trebui sa mai fac un control dupa astea 6 luni de tratament si cred ca am sa ma programez la un ecograf cat de curand si te tin la curent.Dar dupa toate astea am ciclu regulat la 28 zile, de cand ma stiu de domnisoara nu am avut asa de regulat, si pana sa fac interventia chirurgicala aveam la 40-45 de zile.Am aproape 43 ani la ce ma mai pot astepta decat la o menopauza, sper sa nu vina asa de curand.Spune-mi si tu cum ai rezolvat si cum te simti.
Sanatate multa si tie!!
A. am uitat sa-ti mentionez ca doctorita la care sunt mi-a spus, ca daca nu raspund la tratament si se formeaza chisturile din nou ma va opera si imi va extirpa uterul dar sper sa nu ajung aici, vad dupa ce ma duc din nou la control.
0
11-05-2010, ora 12:11
IULIANA_D
Nu este medic/terapeut
IULIANA_D
Ma bucur ca te simti bine Calinca.
Eu am 38 ani si nu am avut astfel de probleme pana acum cateva luni. Nu am ramas insarcinata si am facut tot felul de tratamente anapoda, fara sa stiu ca domnul meu are azospermie. Din Decembrie am inceput sa sangerez la contact sexual sau efort cateva ziele si uneori foarte abundent. Inainte de chiuretaj 23.04.2010 aveam endometru pe stanga de 20 mm, acum la ecograf a zis ca e de 0.55 mm. Am inceput tratamentrul cu duphaston pentru 3 luni, dupa care mi-au zis sa merg sa ma chiureteze iar sa trimita biopsia la examinat. Acelasi lucru mi-a zis si mie dr. ginecolog, ca daca nu raspund la tratament, va trebui sa ma opereze.
0
20-10-2010, ora 10:32
IULIANA_D
Nu este medic/terapeut
IULIANA_D
Buna Calinda,

Ce mai faci? Cum te mai simti?
0
20-10-2010, ora 10:33
IULIANA_D
Nu este medic/terapeut
IULIANA_D
Scuze.
Te-am botezat Calinca.
0
20-10-2010, ora 22:20
calinca
Nu este medic/terapeut
calinca
Buna Iuliana, nu ma deranjeaza sa-mi spui Calinca. Multumesc f.bine..., nu am mai fost la medic dar mi-am propus sa ajung luna viitoare sa mai fac o ecografie, totul e OK.sa sper, ca trebuia sa ma duc demult dar nu am avut nici timp si nici finante dar pentru sanatate trebuie sa gasesc.Nu mai am nici hemoragie, normal toate fara cheaguri e super bine.Tu ce ai mai facut?cum te mai simti?Sanatate si astept mesaj de la tine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: