Hipertrofie amigdala unilateral

07-01-2019
AdiMihaii
Nu este medic/terapeut
AdiMihaii
Buna ziua,

Am o problema cu una dintre amigdale.
Eu avand limba mai flexibila, obisnuiam cateodata sa mai dau cu limba si pe amigdale, deci cunosc foarte bine geografia zonei.
De o vreme am observat ca una dintre amigdale se mareste sau se extinde nici nu stiu cum sa spun.Partea in care s a marit are o consistenta mai dura decat restul amigdalei si decat cealalta amigdala.
Totodata am observat o jena la baza limbi sau in gat, pe partea amigdalei marite, probabil din cauza faptului ca atinge limba ca urmare a extinderii, imflamarii...
De asemenea pe partea posterioara a amigdalei, mai in spate am observat niste pete albe, galbui, nu mi dau seama exact.
Mentionez si faptul ca ma confrunt cu un reflu gastroesofag, de mult timp si fac mereu diverse tratamente, dieta coresp, etc.Nu stiu daca are vreo legatura, insa oricum ce ma ingrijoreaza e caracterul de unilateralitate.

Pun mai jos 2 linkuri cu imagini.
https://bit.ly/2C3YQN3
https://bit.ly/2FesiTH
As dori sa stiu daca e nevoie sa fac investigatii suplimentare ?

Multumesc!
3 comentarii
1
07-01-2019, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Aici , pe forum romedic.ro, cauta Amigdalita cu caseum... si amigdalita hipertrofica, o sa gasesti multe postari unde am explicat ce trebuie sa faci
2 consult la gastrologie cu tratament corect si regim cum am scris pe forum toata viata
3 consult la ORL.. de vazut daca e cazul de un criptolisis cu radiofrecventa sau laser
0
07-01-2019, ora 17:24
AdiMihaii
Nu este medic/terapeut
AdiMihaii
Eu ma gandeam sa exclud un eventual neoplasm avand in vedere faptul ca doar una din amigdale e hipertrofiata si avand in vedere consistenta, aspect, etc...
0
19-08-2019, ora 23:46
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Ati aflat cauza? Si eu am doar o amigdala hipertrofiata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: