Hipertrofie unilaterala

18-08-2019
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!

Am ganglionii inflamati de cateva luni (marime 1.5 cm /6 mm si 1.3 cm pe 7mm + cativa mai micuti).
In urma cu 2 ani mi-au iesit pentru prima data limfocitele marite care au ramas constant crescute cu valori cuprinse intre 4.1-4.3(barem 1-4).
Problema este ca pe langa ganglioni mariti si nr de limfocite usor crescut, am o amigdala mai mica si una mai mare. De fapt amigdala marita, pare ca are in “spatele ei” atasat inca o formatiune care se vede destul de mult.
Poate sa fie vorba despre limfom?
Aceasta este cea mai mare temere. Am fost la consult ORL, doctorul a zis ca este mai marita, dar pare a fi o amigdalita cronica cazeoasa (am si gaurele in ele), dar nu ma prea doare gatul sa fie vorba despre o amigdalita cronica, singurul simptom fiind amigdala dreapta marita in volum si ganglionii submandibulari/jugulodigastrici mariti.
Mentionez ca am aparat dentar si mi se inflameaza gingiile foarte des si am destule “taieturi” pe obraji si mai mentionez ca am avut probleme cu amigadele frecvent cand eram foarte mica.

Datorita varstei mele(21 ani), doctorul a spus ca nu este ingrijorat, ca ar fi cam imposibil sa fie cancer de gat la varsta aceasta, mai ales ca nu fumez si nu consum bauturi alcoolice. Nici eu nu cred ca este cancer de gat propriu zis, dar domnul doctor nu a luat in considerare faptul ca o amigdala marita poate fi asociata cu limfom.
Credeti ca poate fi vorba de asa ceva?
Am facut si o ecografie de parti moi, ganglionii au aspect normal, desi sunt mariti.
Radiografie toracica normala, ecografie abdominala normala.
Multumesc!
2 comentarii
0
18-08-2019, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti sute de postari unde am explicat
Amigdalita cronica cu caseum. , faringita hipertofica, aparitia ganglionilor... sunt strans legate de un reflux gastro eosfagian..cand acidul gastric urca irita si inflameaza faringele, amigdalele...
o amigdala e mai marita fiindca refluxu gastro esofagian in somn deobicei se intampla e partea dreapta... si 80% din cazuri e marta amigdala dreapta...dar nu e obligatoriu
Oarecum asta e cauza.. o probleme gastro intestinala si investiagtiile trebuie incepute de la Gastrologie
schimbat regimul alimentar...fiindca si sangele..., calitatea lui depinde de starea tractului digestiv
acolo se asimilieaza sau nu.. nutrientii necesari celulelor !!!
0
18-08-2019, ora 21:18
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc frumos pentru raspuns!
O sa fac un consult la Gastroenterologie, nu am simptome de reflux, dar cum ati mai spus probabil, se intampla in somn.


Credeti ca nu poate o exista o asociere intre limfom si o singura amigdala marita?
Am citit un studiu care arata o legatura.
De asemenea, poate exista amigdalita cronica fara dureri frecvente in gat, fara febra si alte simptome specifice?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: