fetita de 4 ani, care face destul de des puroi pe amiogdale (la viroze, raceli)

30-03-2009
edelweiss
Nu este medic/terapeut
edelweiss
Buna dimineata D-le doctor. Am facut amigdalectomia, totul a decurs foarte bine si baietelul meu s-a vindecat forte repede. Inca o data va multumesc pentru sfaturi si incurajari. Acum am o alta nelamurire... Dupa cum v-am mai spus, mai am o fetita de 4 ani, care face destul de des puroi pe amiogdale (la viroze, raceli sau dupa ce maninca inghetata chiar topita.). Ea este destul de rezistenta in general. S-a intamplat sa se vindece in 3-4 zile chiar si fara antibiotic. Medicul de fam. ne recomanda intotdeauna sa asteptam 3 zile cu antiinflamatoare si daca nu cedeaza abia astunici sa incepem antibioticul Asa am procedat si o data chiar a functionat. Totusi va rog sa-mi spuneti si parerea dvs. Este bine sa incercam vindecarea fara antibiotic?. Puroiul acela nu este nefast pt. alte organe daca nu este sterilizat de antibiotic? O prietena mi-a povestit ca atunci cand era mica dupa mult chin cu infectiile in gat, mama ei i-a dat inghetata in plina faza a amigdalitei, dupa care nu a mai avut niciodata probleme, fara a mai fi nevoita sa le scoata. Astept parerile dvs. Multumesc foarte mult!!!
4 comentarii
0
30-03-2009, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exterimente.. gen cui cu cui se scoate.. nu varecomand.. cu toate ca este un simbure de adevar..
se produce un soc..local.. organizmul reactioneza virulent.. s poate sa fie benefic.. dar poate NU.. nu se stie niciodata!
Cat despre d. dr. de familie...
sa stiti ca are dreptate.
Poate fi o amigdalita virala.. si atunci se vindeca fara antibiotic.. pentru ca antibioticul oarecum nu actionaza la virusi!
Trebue sa aveti mare grija cu ce se alimenteaza fetita.. tot ce tine de acru si acidulat.. irita faringele.. irita mucoasa ghastrica.. se produce o aciditate gastrica.. cu reflux.. si cand ajunge acidul gastric in faringe.. se irita mucoasa faringelui si amigdalele.. devenind sensibile la raceala!
0
30-03-2009, ora 11:45
edelweiss
Nu este medic/terapeut
edelweiss
Va multumesc foarte mult pt. raspuns! Fetitei nu-i dau absolut niciodata acidulat. Dar lamaie are voie? (citrice). Ei ii plac mult citricele.
1
30-03-2009, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUUuuuu. l
amaie. grefe. portocale..kiwi.. si struguri.. si rosii.
nimic...
sau in cantitati foarte mici de gust.
este acidul natural.. acre provoaca aceiasi aciditate!
0
30-03-2009, ora 11:59
edelweiss
Nu este medic/terapeut
edelweiss
Am inteles! Va multumesc si va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.