m-a diagnosticat cu amigdalita, faringita

03-09-2012
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Buna ziua,

Acum vreo 2 saptamani jumate am fost la doctorita de familie care m-a diagnosticat cu amigdalita, faringita.Mi-a prescris Cexyl si Eurespal.Durerea de gat ma lasase pana aseara cand a inceput din nou.37, 5 grade si am pe amigdale niste puncte albe, ganglionii limfatici mariti.
Din cate am citit ar fi faringita streptococica.Am oprit tratamentul cu cexyl si eurespal;mi-a zis o farmacista ca cica ar fi dezvoltat microbu rezistenta si am trecut pe Ospen si de supt Salviasept.
Beau multe ceaiuri si fac si gargara de 2 3 ori pe zi...
Cam cat mai dureaza?

Nu vreau sa ma operez
7 comentarii
0
03-09-2012, ora 22:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu farmacista trebuie sa prescrie tratamente...Sa speram ca-ti va trece cu Ospen...Un antibiotic care trateaza ar trebui sa faca in asa fel incat dupa 2 zile de administrare deja sa te simti mai bine, sa-ti dai seama si tu ca mergi spre vindecare...
0
03-09-2012, ora 22:15
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Cu cexylul mi se ameliora...am ramas fara pic de durere de mai multe ori insa durerea a revenit.De ospen i-am spus eu din ce am citit pe acest forum si pe site-uri specializate cum ca ar fi recomandad in faringita:) De asemenea mai iau de 3 ori pe zi la jumatet de lingurita de miere jumatae de tinctura de propolis+niste pastile de imunitate prescrise de doamna doctorita..-Baraka
0
03-09-2012, ora 22:27
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Si inca o intrebare cat ar fi necesar repasul.Practic fotbal, ciclism amator desigur dar totusi nu mai rezist fara ele:d
0
04-09-2012, ora 01:51
Dadysll
Nu este medic/terapeut
Dadysll
Buna seara, cam de 2 saptamani imi simt amigdalele inflamate, imi curge nasul ( secretii apoase), si ma mananca ochii. Tin sa precizez ca ziua ma simt bine, dar cand vine seara nu ma pot odihni deloc incep simtomele stranut foarte mult si mi se infunda rau de tot nasul si ma mananca si urechile mai nou.
Va rog dati mi un raspuns, la doctor mi a spus ca este o alergie, posibil de la perne, le am schimbat si tot rau ma simt.
0
04-09-2012, ora 16:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@crina : Pentru o amigdalita nu e nevoie de repaos decat daca starea ta generala este afectata - faci febra, esti slabita, obosita, ai dureri mari de gat...- ; daca te simti bine poti face aceleasi lucruri pe care le faceai si inainte...
0
04-09-2012, ora 17:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@Dadysll:E o reactie alergica la ceva din casa, din incapere.o planta, un deodorat de interior, un animal, mucegai, igrasie, umezeala.poate ca e un nou detergent / balsam de lengerie.Cumpara-ti Aerinaze [ 2 cp/zi ] si apeleaza la un alergolog.
0
04-09-2012, ora 23:45
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Buna ziua..sunt baiat :D crina e numele de familie.Ma simt mult mai bine durerile au disparut aproape de tot se pare ca ospenul isi face efectul.Am descoperit insa ca acum nu ma mai dor practic amigdalele ma dor 2 umflaturi de pe lateralele limbii(puroiul de pe amigdale a disparut complet). + ganglionul este inca marit...Cam cat credeti ca ma tine? si din cate mi-ati spus pot linistit sa joc fotbal atata timp cat ma simt bine? Mama tot imi zicea ca poate se intoarce durere si din astea
De asemenea am pe limba un strat alb care se duce cu periuta..am citit pe net ca alea ar fi bacterrii :-?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  •