Hipoacuzie mixta la ambele urechi

03-08-2010
OLYMP
Nu este medic/terapeut
OLYMP
Buna seara,
Am fost diagnosticata recent cu hipoacuzie mixta la ambele urechi, valorile audiogramei indicand 60 db, atat la urechea stanga cat si la cea dreapta. Mi-a fost prescris piracetam, o pastila pe zi timp de 20 de zile pe luna, cu repetare pana la 10 luni pe an si recomandare pentru proteza auditva. Sunt interesata sa stiu daca medicatia este corecta si daca nu ce indicati ca medicatie pentru stoparea caderii nervului auditiv si daca proteza auditiva este doar pentru confortul in comunicare sau contribuie si ca remediu in stoparea bolii?
Mentionez ca am 42 de ani si 63 de kg.
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat !
7 comentarii
0
04-08-2010, ora 08:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimiteti audiograma completa( aer+ os) si O timpanograma..
pe mail
sa vedem din ce motiv hipoacuia e mixta?
respirati prost pe nas, pocneste in urechi cand inghititi?
sau e otospongioza ????
0
04-08-2010, ora 13:18
luna 2
Nu este medic/terapeut
luna 2
Pt.dl.doctor Flueraru. Exista vreun tratament pentru hipoacuzie neurosenzoriala?
0
04-08-2010, ora 13:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o hipoacuzie neurosenzoriala.. instalata brusc.. poate fi ameliorata in primele 5 zile de la instalare.
o hipoacuzie neurosenzoriala.. mai veche cu pierdere de auz pana la 40-50 db.. Nu poate fi ameliorata.. dara se face tratament pentru a nu scadea auzul de tot.
daca pierderea pe audiograma este peste 80-db 100 db.. tratamentul este simptomatic.
depinde si de varsta pacientului, Kg, tensiune arteriala s.a.
0
04-08-2010, ora 15:11
luna 2
Nu este medic/terapeut
luna 2
Multumesc pt. raspuns.O sa va dau alte date suplimentare pentru a va putea da seama. Cu certitudine este veche, de 6-7 ani, dar nu pot sa va zic acum despre cati db.este vorba. Pacienta are 42 ani si kg. putine, vreo 54. Cand o sa am audiograma in fata, va mai scriu.
0
04-08-2010, ora 15:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o trimiti pe mail
0
07-08-2010, ora 00:04
NCM
Nu este medic/terapeut
NCM
Buna ziua domnule doctor. Am 27 de ani si am o hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala cu o pierdere de auz de 90 db. Am aparat auditiv numai la urechea cu pierderea de auz mai mica - 90 db, la cealalta cred ca e putin mai mare (fiindca la data cumpararii aparatului nu am avut bani de inca un aparat). Problema mea este urmatoarea: seara, cand dau jos aparatul si imi pun castile la urechi sa ascult muzica observ ca pentru cateva minute( 30-40 minute) aud mai prost cu urechea la care am purtat aparatul decat cu urechea la care nu am avut aparat, desi repet, la urechea unde nu am aparat pierderea de auz este mai mare. Este normal sa imi scada auzul dupa purtarea aparatului auditiv?
Mentionez ca eu am un deficit de factor V Leiden (ereditar) si mi s-a spus ca din aceasta cauza nervul meu auditiv s-a atrofiat, fiindca nu a fost bine irigat cu sange. Credeti ca daca as face un tratament pentru subtierea sangelui nervul meu auditiv ar mai avea sanse sa se refaca cat de cat (nu visez sa se refaca de tot) ?
0
07-08-2010, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nervul auditiv NU se reface...
dar tratament pentru a mentine o circulatie cerebrala buna.. trebuie sa faceti mereu.. cel putin cu speranta sa nu pierdeti si acel 90 care il aveti !!!
1. sermion 30 mg 1 dimineata
2. pentoxiretard 400 mg 1 la pranz.. ar fi o combinatie perfecta.. 2-3 luni.

periodic la 3 luni puteti face cerebrolizin injectabil,
mg + vit B 6 2 pe zi 10 zile
stugeron 3 pe zi 10 zile !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.