auz slabit

25-01-2009
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Am o intrebare pt cine stie sa ma ajute: de cativa ani ( 3-4) am observat k nu aud bine cu urechea dreapta. Dak ma uit la TV tb sa dau volumul tare iar pe cei din casa ii deranjeaza spunandu-mi k sunt surda de dau sonorul asa tare, iar dak vorbeste cineva cu mine din camera alaturata nu inteleg ce spune, iar la examene, in sesiune, daca mai sopteam cu colegii niciodata nu intelegeam ce imi spun. Tin sa precizez k nu ma doare deloc, imi mai piuie urechea uneori, nu cred k am dop de ceara sau k nu aud deloc cu urechea, doar k am auzul mai slab si tot timpul trebuie sa ma cert cu cei din jur cand vorbesc cu mine, ca de multe ori, daca vorbesc mai incet nu-i inteleg ce spun si trebuie sa mai repete. Vreau sa ma angajez si nu vreau sa am probleme la serviciu din cauza k nu aud bine, intrucat am lucrat o jumatate de an la un magazin si de multe ori trebuia sa intreb clientul de doua sau trei ori ce doreste. Va rog din suflet sa ma ajutati sau sa ma sfatuiti in vreun fel. Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
25-01-2009, ora 16:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna/Domnisoara Mariana,

Va rog sa consultati un medic orl-ist care sa va faca un control otologic si eventual o audiometrie. Nu este bine sa stati cu o ureche mai mult sau mai putin hipoacuzica. Exista foarte multe afectiuni care duc la hipoacuzie: de la microcirculatie deficitara si probleme cu nasul, pana la sindrom Meniere.
Va poate da atat tratament medicamentos sau fitoterapic, cat si un aparat auditiv!

In speranta ca v-am putut fi de folos,

NICK
0
25-01-2009, ora 17:25
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Multumesc mult pentru raspuns si o sa merg cat de curand la medic.
0
16-02-2009, ora 16:58
roxana_2008
Nu este medic/terapeut
roxana_2008
draga mea ai steptat foarte mult pana sa mergi la doctor.sper din tot sufletul sa nu iti fie afectat nervul auditiv pentru ca si eu am trecut exat prin asa ceva si desii am fost devreme la doctor nu s-a mai putut face nimic.acum trebuie sa port aparate la ambele urechi
0
16-02-2009, ora 17:13
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Am facut o audiograma si din nefericire este afectat nervul auditiv. Acum o sa incep un tratament si dak nu o sa dea rezultat mi s-a spus si mie k tb sa port aparat. Dar cum este, te deranjeaza sau este incomod?Tb sa il porti tot timpul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: