De cateva zile am o raceala ciudata in sensul ca imi curge nasul si am senzatia de urechi infundate

08-03-2012
ela25
Nu este medic/terapeut
ela25
buna ziua, de cateva zile am o raceala ciudata in sensul ca imi curge nasul si am senzatia de urechi infundate.dimineata cand m am tezit nu mai auzeam bine.am fost la medicul orl si mi-a facut spalaturi dar am avut dureri groaznice iar acum aud mai putin decat inainte.la cateva minute dupa spalaturi din urechi imi curgea sange si nu aud decat foarte putin.as vrea sa stiu daca este normal si ce pot sa fac. medicul mi a prescris tagremin bixtonim si ceva de durere va multumesc
6 comentarii
0
09-03-2012, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu e normal
ar fi bine sa cauti un alt medic ORL, posibil in clinica ORL.. care sa exemineze urechea la microscop..
e posibila o perforatie de timpan si in acest caz e cu totul alt tratament.
0
12-03-2012, ora 14:21
ela25
Nu este medic/terapeut
ela25
Buna ziua, VA multumesc pentru raspuns.Astazi am mers la acelasi medic si mi-a facut o audiograma dupa care mi-a spus ca mi-am pierdut cam 50% din auz la urechea dreapta iar cauza ar fi o raceala netratata sau un curent.(precizez ca nu am fast deloc racita iarna aceasta), Mi-a prescris drept tratament terapie cu unde 10 MINUTE TIMP DE 6 zile.Credeti ca ar trebui sa continui(abia am facut o sedinta)sau sa merg la un alt cabinet ORL pentu analize mai amanuntite.
V a multumesc.
0
12-03-2012, ora 14:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este cazul de o internare in clinica ORL
si un tratament serios.. perfuzabil
daca pierzi timpul necesar.. poti asa si sa ramai cu auzul pierdut!!!!
0
13-03-2012, ora 08:56
ela25
Nu este medic/terapeut
ela25
Buna ziua, V-am ascultat sfatul si am fost la un alt cabinet orl, iar in urma consultului si unei alte audiograme medicul mi-a pus acelasi diagnostic hipoacuzie de transmisie canal drept, dar este putin afectata si urechea stanga.Mi-a recomandat internarea dar neputand sta internata acum mi-a prescris tratament cu aerosol(pe care sa-l urmez acasa), klacid, vitamax si vitaminaC.Considerati ca trebuie sa urmez tratamentul sau sa merg la un alt consult.
Va multumesc.
0
13-03-2012, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru hipoacuzia de transmisie ( in urma infundarii trompei lui eustache
este bun acest tratament +
.. desfundarea nasului bine, bine cu diferite spreiuri sau picaturi
... incalzirea urechilor cu diferite metode ( bioptrob, lampa infrarosu, saculet sare, uscator par)
. mestecat mereu guma de mestecat
0
15-03-2012, ora 09:15
ela25
Nu este medic/terapeut
ela25
Va multumesc enorm pentru sfaturi.Dupa numai trei zile de tratament aud aproape ca inainte.Sper ca la controlul de vineri medicul sa-mi spuna ca totul este in regula.Va doresc o zi buna si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Urechi înfundate
  •