Hpv, colposcopie, pap

05-02-2021
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna ziua! Explicati-mi si mie, va rog, cum se interpreteaza situatia mea:
- 2019 PAP LSIL
- august 2020 PAP ASCUS
- decembrie 2020 genotipare 58
- miercuri, ian 2021 - colposcopie => leziune pe col
- vineri, ian 2021 PAP CURAT si CINtec negativ

Adica, eu am avut papanicolau modificat, am hpv pozitiv, am rana descoperita la colposcopie, dar mai nou PAP este curat. Si ma refer la aceeasi perioada, nu au trecut cateva luni sa zici ca poate m am vindecat.

Analizele - prelevate la 3 zile dupa colpo.

Poate fi o greseala de laborator?
3 comentarii
0
14-02-2021, ora 11:26
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Niciun raspuns?
1
20-02-2021, ora 08:23
Atis
Nu este medic/terapeut
Atis
Bună. Poate rana aceea pe col nu ridică probleme din moment ce nu a mai fost detectată la ultimul Pap. O fi în curs de vindecare. Dar chiar și așa, sfatul meu ar fi să repeți papul, să fii tu sigură. Dacă ești din București, îți recomand clinica Micomi.
De curiozitate, între 2019 și 2020, adică între Lsil și Ascus, ai urmat vreun tratament sau a regresat de la sine?
0
07-03-2021, ora 23:35
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna! Abia acum vad mesajul. Nu, nu am facut nimic in perioada dintre LSIL si ASCUS.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.