Ia cineva Quetiapina. Ingrasa? Puteti face efort fizic cu ea?

10-02-2020
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Planuiesc sa trac de la mijlocul lunii acesteia de pe 1.5 ml de Rispolept pe Quetiapina.
Si sa pastrez cele 5mg de Abilify.

Imi spuneti va rog, ce experienta aveti cu ea? Ingrasa? Sedeaza puternic? Puteti face sport cu ea?
34 comentarii 12 Înainte ›
2
10-02-2020, ora 19:05
360
Nu este medic/terapeut
360
cu quetiapina nu am avut nici o problema, de niciun fel. am ajuns sa iau de 600 parca, fara reactii adverse. singura mea problema era ca era prea slab
2
10-02-2020, ora 23:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu un baiat care a facut 110 kg cu Quetiapina si o fata care a facut 100 kg. Ingrasa pe majoritatea si sedeaza mai mult ca Rispoleptul. Nu testa decat daca este absolut necesar.
1
11-02-2020, ora 08:42
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xtreme07 cum ti-ai dat seama ca era prea slab?

@clara_p eu as testa in ideea in care mi-e foarte dor sa pot face sport intens si sa alerg. Asta ma chinuie cu Rispoleptul... In rest de dormit dorm bine si zic eu si sunt destul de stabila pe tratamentul pe care il am.
2
11-02-2020, ora 10:17
360
Nu este medic/terapeut
360
mi-am dat seama ca ii prea slab pt ca am primit recomandarea doctorului pt ceva mai puternic, abilify pe l-am refuzat si am trecut pe olanzapina.
cu greutatea e posibil sa nu fi avut probleme pt ca eram pe dieta ketogenica pe atunci si faceam sport in fiecare zi

legat de somn, tocmai ce mi-am adus aminte ca de la quetiapina trebuia sa dorm 12 ore, deci avea ceva efect sedativ
1
11-02-2020, ora 11:44
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xtreme07 Merci!
Eu cu olanzapina m-am ingrasat 24 kg. Dar cu Rispoleptul asta nu pot face sport - sa zicem aerobic sau tae bo pt ca simt oboseala de la inima.
2
11-02-2020, ora 23:06
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
E sedanta tare quetiapina, eu iau puțină mi s-au scăzut tocmai de la faptul că mă seda și dormeam, cu rispolept(consta)n-am nicio problema și îmi amintesc că nici soluția nu mă seda tare.De ingrasat îngrașă mai puțin că olanzapina și rispoleptul așa mi-a zis doctorul insa depinde de organism.Mie fostul doctor îmi dădea topiramat că sa nu mă ingras de la antipsihotice când le iau insa nu l-am luat că am citit prospectul și am renunțat:))
Cel mai bine mie îmi este pe rispolept.Dar face rău la inima?Am mai auzit asta, e adevărat?Eu cu Rispolept pot sa fac efort, și cu quetiapina dar quetiapina trebuie sa o iei numai seara că sedează puternic și te trezești și continui sa fii somnolent de la ea, așa era la mine când luăm 400.Insa cu 100 e super ok.
Controleaza-te la inima, Lena, poate nu e de la rispolept oboseala la inima.
3
12-02-2020, ora 13:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe mine ma constipa Quetiapina. Era sa fac ocluzie intestinala de la ea. Seara, dupa ce o luam, imi inghetau picioarele si plangeam de durere. M-am ingrasat cu ea.
Nu exista antipsihotice mai tari si antipsihotice mai slabe.
Depinde daca ti se potrivesc sau nu. Poti sa fi rezistent la tratament.
Stiu un baiat care ia Seroquel si face antrenamente intense de 3 ori pe saptamana. Nu a reusit sa slabeasca. Numai prin dieta poti sa slabesti si reducand portiile.
1
12-02-2020, ora 16:53
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@clara_p cum amaru' ei de treaba sa slabesti cand ai pofta de mancare mare?
Ok nu mananc cu mult mai mult decat inainte poate cu20- 25% mai mult.

Dar efort nu pot face decat mers pe jos si nu imi permite timpul sa umblu cate 3-4 ore pe zi sa echivaleze cu 50 min intense la sala ca sa dau jos.
Am si probleme cu tiroida pe de alta parte - dar am colega care merge la cross-uri si e slaba cu aceleasi tratment de tiroida ca si mine deci nu vine de acolo ingrasarea.
(De antrenament intensiv la sala nu mai poate fi vorba de 6 ani incoace de cand sunt pe medicamentele astea. :|)

Iar cu dieta e greu, nu reusesc ca timp sa-mi pregatesc salate si fite de genul. Ma bucur ca pot lucra si asa.
Ce stiu sigur e ca m-am imbolnavit de tiroida cu 5 ani inainte de psihoza si nu eram grasa maxim 5 kg puneam.
Si nu era greu pt mine sa dau jos. Eram slaba si punct! Fara diete, mancam orice.

O data intrata pe antipsihotice in 3-4 luni am pus 24 kg! Ma gandesc ca nu m-a lovit lacomia peste noapte, totusi... :(

PS: Imi cer scuze daca am tonul putin acid dar eu cand aud de dieta imi vine sa-mi idau ochii peste cap. Mai ales ca stiu ca defel eram slaba. Inalta si slaba. Si daca am mers la gastro pt un reflux gastro-esofagian mi-a batut apropo doctorita de cele 82 kg la 1.73 m ai mei. Caa nu sunt cam supraponderala? Mi-am intrebat prietenele sa-mi zica sincer daca li se pare ca mananc mult. Si nu mananc asa mult asta stiu si eu. Dar ma dernajeaza cand se bate apopo de dieta de parca am fi toti cei care luam astfel de medicamente niste lacomi care mananca pana plesnesc. :(
1
12-02-2020, ora 17:17
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Willyfog. Eu cu Rispolept simt oboseala la inima la alergat. si deci nu pot alerga decat un minut- doua. Apoi nu mai pot
imi ia inca vreo 5-10 minute sa imi revin. gafai si daca urc 2 etaje. Pt. inima am facut testul de efort si mi-a trecut alta desteapta (buna profesionista de altfel pe bolile de inima) ca am incapacitate la efort fizic prin deconditionare, ceva de genul. Adica cu alte cuvinte nu mai pot face efort fizic pt ca nu mai am antrenament.

Asta e o logica, ca aia ca puricele daca i se taie picioarele si (deci nu mai sare), este pt ca.. nu mai aude. :))
Din cate vad medicii nu inteleg cu adevarat efectele acestor medicamente, mai ales ca nu la toti se manifesta la fel si nu pot sa ii acuz prea tare pt asta. Insa de multe ori daca afla ca ai probleme gen episod psihotic, te incadreaza la categoria 'aia cu capul' si deci si prin urmare multe sunt in capul tau.. normal. :|

Cert e ca eu simt ca Rispoleptul ma ingrasa. eu inaitne de epsiodul psihotic aveam 58-60kg. Acum am 82kg. E asa mult si asa greu de acceptat...
1
12-02-2020, ora 18:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe mine Seroquelul m-a ingrasat mai mult decat Rispoleptul. Asta incerc sa iti sugerez, nu altceva. Vei trece pe altceva si sunt mari sanse sa te ingrasi mai rau.
1
13-02-2020, ora 09:05
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@clara_p Iti multumesc frumos pt sfaturi.Am inteles. Ma gandesc serios acum sa raman pe tratamentul actual. Eu ziceam ca sunt exasperata in general de propuneri gen : mergi la sala si tine dieta si o sa slabesti. Pt ca la mine sunt greu de aplicat.

Nu pot condamna oamenii ca nu inteleg. Nici eu poate n-as fi inteles pe vremea cand ma mentineam slaba. Dar e greu de acceptat, atata tot,
2
13-02-2020, ora 11:23
360
Nu este medic/terapeut
360
pt slabit dieta ketogenica merge sigur. eu am fost pe quetiapina de 600 si am avut 72kg, problema, din ce am studiat, e ca poti avea probleme de glicemie dupa o perioada prea lunga pe aceasta dieta.

daca vrei sa treci pe aceasta dieta, sa folosesti ca grasimi, neaparat, grasimile vegetale (nu animale ca untul laptele, smantana, iaurt, etc), iar carne nu prea multa. 70% calorii din grasimi, 20% calorii din proteine, 10% calorii din carbohidrati

apropos, imediat ce am trecut pe dieta normala (in acelasi timp trecand de pe quetiapina pe olanzapina), m-am ingrasat si am ajuns sa am 100 kg
1
13-02-2020, ora 12:05
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xteme07 Multumesc! Ma gandesc si sa intru in ceva program gen Noom. Dar sunt extrem de sceptica. Mai ales ca nu prea am eu energie de pregatit salate si mancaruri sofisticate...
2
13-02-2020, ora 14:55
360
Nu este medic/terapeut
360
m-am uitat pe noom si cand am terminat de completat profilul, a cerut 119 euro pt 6 luni
stii pe cineva care a mai incercat programul asta ?
1
13-02-2020, ora 15:05
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xtreme07 da. mai stiu. o prietena dar care nu ia medicamente ca noi. A slabit 9 kg de la 67 la 58 kg. si a tinut programul 2 luni cu 40$/ lunar.
2
13-02-2020, ora 17:38
360
Nu este medic/terapeut
360
in cazul asta, poti intreba prietena de programul noom si sa aplici pe tine, pt ca sunt sigur ca programul lor de slabit e acelasi pt toata lumea. (si poate il impartasesti si cu noi.. hehe)
1
13-02-2020, ora 18:06
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Aa nu prea. Ca iti face recomandari individualizate. In functie de tiparele tale alimentare. Adica eu un fel de reorganizare a tipului de alimente. Deocamndata am logat mesele pe ziua de azi. Si am fix limita adica 1200 calorii. Cu cina voi avea cu 300-400 calorii in plus daca mananc restu lde pranz. Asta dupa obiceiurile mele.

E fainuta tare aplicatia, ca te face constient de cate calorii are fiecare aliment in parte. Dar am la dispozitie 2 saptamani sa ma gandesc daca voi da 200 ron/luna doar pt monitorizarea asta..
2
13-02-2020, ora 18:46
360
Nu este medic/terapeut
360
1200 calorii ii standard pt fetele care vor sa slabeasca, deci nu ti-a personalizat in functie de greutate, inaltime, varsta si obiectivele tale trecute pe siteul lor.
sincer, daca vrei sa monitorizezi alimentele, iti pot da un tabel in excel facut de mine, unde introduc alimentele si gramajul si obtin macronutrientii, % calorii din grasimi, protein, carbohidrati, si procent de vitamine pt fiecare aliment, dar si toatlul.

informatiile sunt luate de pe nutritiondata.self.com, care la randul lor au luat informatiile de pe siteul de nutritie al USA

alta solutie gratuita pt monitorizarea nutrientilor este o aplicatie pe telefon, myfitnesspal
1
14-02-2020, ora 09:07
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@xteme07 ti-am scris mesaj privat.Merci!
3
18-02-2020, ora 00:06
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Iau acest medicament de multi ani.nu te sfatuiesc sa iei este foarte puternic .Dimineta ramai somnolent fara vlaga.Prima data am luat jumatate din pastila de 50 mg dimineata am crezut ca mor se invartea totul cu mine am varsat toata ziua.Am redus din pastila de 50 la o bucatica mica cat un bob de piper pe care merg de ani de zile.adorm bustean insa eu nu dorm cateva ore neintrerupt si raman obosita a doua zEu sant foarte slaba si as fi vrut sa ma ingras dar nu.chiar daca dupa ce al iau ma trezesc noaptea sa mananc nu reisesc sa pun 1 kg asta depinde de fiecare organism eu doar am spus ce efect are la mn si sper sa ati foloseasca sanatate!
1
18-02-2020, ora 09:50
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Mirunyk mutlumesc. Acum chair ma speriu. Chiar nu mai doresc sa incerc. Cred ca e cam clar. Nu vreau sa fiu cobai. Merg pe ce e stabi lcat de cat...
Va multumesc tuturor!
2
18-02-2020, ora 11:48
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Am 13 ani pe acest medicament am incercat de multe ori sal schimb dar este foarte greu simtomele de sevraj sant dure ma caiesc ca am luat pt ca bu am stiut si familia mea sufera pt ca ei vor sa ne plimbam mereu dar eu sant toata ziua somnoroasa nu sant buna de nimik.
2
18-02-2020, ora 14:25
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@myrunik si Rispoleptul da dependenta. Eu una daca incerc sa-l inlocueisc cu Abilify nu mai pot dormi.. Toate dau dependenta...
2
18-02-2020, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Lena8

Stai pe neurolepticul cu care dormi. Eu am fost obligata sa schimb si am insomnie. De 4-5 ani iau somnifere.
1
19-02-2020, ora 11:47
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@clara_p merci.

Am vorbit cu dr mea a zis sa incercam iar sa trec pe Abilify. Oricum am mai incercat de 2-3 ori si nu am reusit.
Daca scad Rispoleptul de la 1.5 la 1.4ml deja am probleme! Daca scad la 1.25 ml si cresc Abilify-ul de la 5 la 7.5 mg e chair jale.
Reincep sa am somn intrerupt si toata noaptea parca ma zgaltaie cineva sa ma trezesc fix atunci cand reusesc sa atipesc.
1
25-03-2020, ora 18:38
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Nu ingrasa nici la doze f mari daca il iei noaptea si nu ziua
2
26-04-2020, ora 22:54
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Nu îngrașă quetiapina ca rispolept sau olanzapina.
Eu cand luam nu aveam probleme cu pulsul dar pe rispolept da.
1
08-07-2020, ora 13:56
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna...ajutati.ma si pe mine cu cateva informatii va rog, sfaturi.cam de o saptamana jumatate mama mea a inceput sa aiba pareri ca toata lumea are ceva cu noi familia, cu ea, ca vor sa ne faca rau...ca fratele meu si tatal meu sunt batjocoriti de catre prieteni, ei fiind plecati in strainatate...am mers cu ea la medic si i s.a prescris uniquet(quetiapina)de 50 mg de 2 ori pe zi, doxepin 25 mg de 2 ori pe zi si o pastiluta de rivotril seara care o ajuta sa adoarma...mama a mai si consumat alcool uneori, a mai avut doua astfel de recaderi prima data si.a revrnit cu extraveral, iar a doua oara cu imovane si naturiste.acum tratamentul acesta il ia de vreo 7 zile, nu vad nimic schimbat decat ca doarme si mai mananca uneori..cat dureaza un astfel de episod?in cat timp ar trebui sa isi revina cat de cat?multumesc
1
08-07-2020, ora 14:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intr-o luna cu tratament. Tratamentul e posibil sa fie insuficient. Reveniti la medic dupa doua trei saptamani daca nu se schimba nimic.
1
08-07-2020, ora 15:09
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc...oare ii pot da si 2 cp de mentat???a luat mentat la penultima recadere cand a facut tratament cu medicatie naturista +imovane?de fiecare data cam in doua saptamani si.a revenit
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul