In urma unei viroze, acum 2 sapt., am ramas cu urechea infundata

25-05-2010
alpiscampionu2009
Nu este medic/terapeut
alpiscampionu2009
In urma unei viroze, acum 2 sapt., am ramas cu urechea dr.infundata.La ORL mi s-a pus dg.rinita cr., disfunctie tubara, cu urmatorul trat.biorinil, parasinus, flamexin.Pt.ca am o gastrita eritemo-edematoasa nu am putut lua parasinus si flamexin, si, in general, nu pot lua prea multe medicamente.In aceste conditii(numai cu biorinil)nu se simte nici o ameliorare.Ce imi recomandati?
37 comentarii 12 Înainte ›
0
25-05-2010, ora 20:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INhalatii si spalaturi nazale.
Aromoterapie + sprei nazal de la Vivasan
Redigest pentru problemele gastrice 3 pe zi inainte de masa 3 saptamani
0
29-05-2010, ora 16:33
un parinte ingrijorat
Nu este medic/terapeut
un parinte ingrijorat
cum as putea adresa o intrebare domnului doctor FLUERARU?
0
29-05-2010, ora 16:44
un parinte ingrijorat
Nu este medic/terapeut
un parinte ingrijorat
Buna ziua domnule doctor.APRECIEZ RASPUNSURILE DUMNEVOASTRA SI IMI FAC CURAJ SA VA INTREB SI EU CEVA DE MEDICINA.FATA CEA MARE ARE 4ANISI JUMATATE ESTE INCONTINUU RAGUSITA.AMFOST CU EA LA SPITALUL BUDIMEX DIN BUCURESTI LA O.R.L. SI A CONSULTAT-O SPUNANDU-NE CA ARE FORMATIUNI PAPILOMATOASE.S-AU INDEPARTAT PRIN ANESTEZIE TOTALA.DOMNUL DOCTOR DE ACOLO NE-A MAI SPUS CA TREBUIE CA DIN SASE IN SASE LUNI TREBUEFACUT ACEST LUCRU.MA INGRIJOREAZA ACEST LUCRU.CHIAR ESTE CEVA GRAV. CA NU MAI POT DORMI SI PLANG.DACA SE POATE SA MA SFATUTITI CU CEVA SA MA LINISTESC SUFLETESTE.MA MULTUMESC ANTICIPAT.
0
29-05-2010, ora 16:58
un parinte ingrijorat
Nu este medic/terapeut
un parinte ingrijorat
AM UITAT SA VA SPUN CA ACESTE FORMATIUNI POLIPOMATOASE AU FOST INDEPARTATE DE E CORZILE VOCALE STANGA SI DREAPTA VA MULTUMESC
0
29-05-2010, ora 17:03
un parinte ingrijorat
Nu este medic/terapeut
un parinte ingrijorat
FORMATIUNI PAPILOMATOASE M-AM PIERDUT SCUZE
0
29-05-2010, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. aveti motive de ingrijorare.. este o problema serioasa care poate recidiva.
se considera de origine virotica.. NU exista tratament adecvat si difinitiv fara risc de recidiva...
imi scrieti ep mail mai multe despre copil.. de la nastere, cat a fost alimentata cu san ?
daca are si probleme gastrice ( regurgitari), ce alimemtatie prefera...s.a.
0
06-01-2016, ora 00:01
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Folosesc biorinil din martie cand am fost diagnosticata cu rinita hipertrofica cronic.Tin sa spun ca am facut si operatie de micsorare a cornetelor in aprilie.Acum inca folosesc si din cauza frigului pun si de 4 ori pe zi.De aseara, doar noaptea simt ca imi bate inima mai tare...poate fi de la bioronil?.Va rog raspundeti cat de repde se poate.
0
06-01-2016, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. toate picaturile pentru nas cu efect de desfundare.. contin un Vazoconstrictor
folosit mult timp, se absoarbe in sange si duce la probleme de circulatie
prin contractarea vaselor.. fapt ce poate sa duca la proobleme cardiace, tensiune arteriala si probleme de circulatie cerebrala
citeste ce am scris depre rinita vazomotorie sau hipertrofica
despre tratamentul cu colargol
daca nu ajuta.. trebuie sa te reoperezi pe cornete sau septul
o sa decida medicul ORL care vede nasul
0
07-01-2016, ora 06:49
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Poate duce la afectiuni grave ale inimii...adica pot muri?.cunosc o persoana care foloseste de 20 de ani bixtonim si nu are nimic.imi recomandati bixtonim...e mai bland?
0
07-01-2016, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu ajuta sa shimbi picaturile,
NU asa se rezolva problema
faci consult ORL.. operezi ce ai de operat ca sa poti respira corect fara picaturi
schimbi regimul de viata si cel alimentar pe unul corect
0
07-01-2016, ora 11:50
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Eu am 14 ani am o minte de copil..Va mai intreb o data pot muri din cauza picaturilor sau pot face infarct?...Va multumesc
0
07-01-2016, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la varsta asta nu..
dar peste vreo 10 ani.. daca nu schimbi nimic in stilul de viata.. DA
0
07-01-2016, ora 14:29
Ciprian01
Nu este medic/terapeut
Ciprian01
Buna ziua domnul doctor. Am si o problema, menţionez ca am o Faringita de câteva luni, am luat doar trachisan şi miere după ce am fost la un control ORL...tot la acest control mi s-a spus ca am obstructie nazala dreapta si ca respir greu pe nas...pot să va spun ca am şi un reflux gastro esofagian, am fost şi la un medic gastroenterolog şi mi- a dat tratament pentru 2 luni pentru reflux.În acest moment sunt sub acest tratament, însă nu văd ameliorări în ceea ce priveşte Faringita ( zonă faringiană roşie şi uneori simţ o uşoară usturime în acea zonă ).
0
07-01-2016, ora 18:45
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Si daca il folosesc diluat e la fel de nociv?.imi va afecta inima la fel de tare?
0
07-01-2016, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt, Ciprian01

numai tratamentul pt reflux.. NU da rezultate fara un regimm alimentar corect
tratament local pentru faringita implica inhalatii, gargara., spreiuri uleioase

pt.Raginuta1411

nu te ocupa cu prostii
ei de mana pe unul din parinti mergi la ORL si vezi cauza problemelor si o rezolvi
0
08-01-2016, ora 00:00
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Ce prostie?dupa ce m.am op mi s.a zis sa il diluez cst pot
0
08-01-2016, ora 08:57
Ciprian01
Nu este medic/terapeut
Ciprian01
Spuneti- mi va rog domnul doctor mai în detaliu cum aş putea să fac tratamentul local, cu ce fel de inhalaţii şi spreiuri.
0
08-01-2016, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul personalizat se administreaza dupa ce se face dupa o consulatie online
dati clic pe fvaleriu si cititi conditiile consultatiei online
0
08-01-2016, ora 14:07
Ciprian01
Nu este medic/terapeut
Ciprian01
Nu îmi apare nimic în ceea ce priveşte consultatia online.
0
08-01-2016, ora 14:39
Ciprian01
Nu este medic/terapeut
Ciprian01
Nu îmi apare nimic în ceea ce priveşte consultatia online.Aş mai avea însă 2 întrebări :
1. - domnul doctor care consideraţi ca este cauza faringitei mele: refluxul ( menţionez aici, ca sunt sub tratament pentru 2 luni şi deşi au trecut 3 săptămâni şi, nu sunt semne de vindecare a faringitei, poate fi din cauza obturaţiei nazale, uneori respir greu pe nas şi mai mereu am o nara înfundată sau în cazul meu poate fi şi pe fondul unei scăderi a imunităţii
2. - eu sunt din Braşov, cunoaşteţi cumva în acest oraş un medic bun ORL- ist
Va mulţumesc.
0
08-01-2016, ora 16:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
sau scrii pe google consultatie online dr flueraru

da cauza faringitelor sunt problemele gastro-intestinale s alimentatia incorecta
0
08-01-2016, ora 20:50
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Poate va deranjez...dar nu mi-ati mai raspuns...daca il diluez de ce ar fi o prostie?.dupa operatie doctorul mi-a recomnadat sa il diluez cat pot.v-am inttrebat daca este la fel de nociv
0
09-01-2016, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai alta solutie corecta
decat sa ei un parinte de mana si sa te intorci la ORL.. pentru a rezolva corect problema
0
10-01-2016, ora 22:19
Raginuta1411
Nu este medic/terapeut
Raginuta1411
Sunt mama ragunutei.Imi puteti spune mai exact riscurile folosirii picatutilor?Ea tot imi spune ca simte inima ca ii bate mai tarw
0
11-01-2016, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luati copilul si mergeti la ORL
rezolvati corect si difinitiv problema
0
11-01-2016, ora 12:36
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Buna ziua! Nu stiu cum sa incep povestirea mea pentru a ma faca cat mai inteleasa.Pe la cati medici am umblat nici unul nu a avut rabdarea necesara sa-mi explice macar 10 % din ce am citit aici.
Si acum sa povestesc...Cu mai bine de doi ani in urma, mai pecis prin martie 2013 am inceput sa tusesc in fiecare dimineata cam 10-15 minute. Tusea era productiva, dar nu expectoram decat saliva. Dupa acea tuse de dimineata care era ca un fel de eliberare nu mai tuseam deloc pe parcursul zilei. Dupa o perioada de timp in afara de tuse au inceput eructatiile, care erau rare la inceput, dar au inceput sa fie din ce in ce mai dese. Pe 23 august 2013 am tusit intreaga zi aproape fara oprire si datorita acestui lucru seara am ajuns la urgenta unde medicul a constatat ca aveam tensiunea arteriala 20, intrebandu-ma daca am tenisune crescuta de obicei. I-am explicat medicului ca pana in acel moment nu mi s-a mai intamplat asa ceva deoarece aveam mereu tensiunea 12 cu 8. Dupa cateva perfuzii mi-a scazut tensiunea, tusea a incetat si am putut pleca acasa. Tusea insa nu a incetat definitiv. In fiecare dimineata continuam sa tusesc cam 15-20 de minute. Am mers la medic pneumolog care mi-a dat un tratament din care imi amintesc doar antibioticul care era eficef, pentru tuse eurespal si pentru o luna mi-a dat sa iau singulaire. Dupa o luna am mers din nou la pneumolog. Tusea nu se oprise, continuam sa tusesc in fiecare dimineata cam 20 de minute, apoi pe parcursul intregii zile nu mai tuseam. Doamna doctor pneumolog mi-a spus sa nu mai iau singulaire-ul deoarece daca era bun pentru mine ar fi trebuit sa se vada imbunatatiri dupa luna in care luasem, in sensul ca tusea ar fi trebuit sa nu mai existe. Abia mai tarziu am aflat si alte pareri in sensul ca ar fi trebuit sa mai iau macar doua luni si atunci abia as fi vazut urmarile benefice ale singulaire-lui. In acest timp am fost si la cardiolog unde mi s-a facut o monitorizare holter si s-a constatat ca nu aveam nici tensiune mare si nici oscilanta. Mi-am cumparat si aparat de tensiune si cand mi-o iau nu este decat 12 cu 7 sau 13 cu 7. Pneumologul mi-a dat o trimitere pentru a efectua un computer tomograf toracic. Am uitat sa specific ca in acea vara mai facusem doua radiografii la plamani care au iesit ok. In momentul in care mi s-a injectat substanta de contrast pentru CT, medicul m-a intrebat pentru ce fac CT-ul si pentru ca i-am povestit de acea tuse care ma supara mi-a sugerat sa-mi faca nu numai toracal ci si abdominal. Totul a iesit ok: fara noduli pulmonari, fara adenopatii mediastinale, fara acumulari spontane pleuro-pericardice. Vezicula biliara, coledocul, splina, pancreasul, ficatul, rinichii, suprarenalele si plamanii in ordine. La concluzii apareau doar mica scizurita stanga si modificari degenerative vertebrale toracale.Cu toate acestea tusea de dimineata continua sa fie prezenta, mai nou eructatiile care deveneau deranjante. La inceput erau doar trei -patru pe zi si acum erau cateva zeci. Medicul pneumolog a concluzionat ca tusea nu e de la plamani si ca probabil e o tuse gastrica.Tusea matina a continuat tot anul 2013 si apoi in 2014. In mai 2014 intr-o seara dupa ce am mancat am simtit ca doresc sa ragai si nu puteam deloc. Am inceput sa tusesc si nu am reusit sa ma linistesc decat in pozitie orizontala. Dimineata insa cand m-am ridicat din pat simteam ca ma sufoc si nu reuseam sa ragai si de aceea tusea s-a accentuat. Am plecat la urgenta si acolo dupa cateva perfuzii mi-am revenit. La cateva zile mi-am facut un examen baritat gastroduodenal in urma caruia mi s-a descoperit un reflux gastro esofagian in 2/3 inferioara in cantitate redusa-nu se vizualizeaza hernie hiatala, esofag hipoton, pilor permeabil. Imi era frica sa fac o endoscopie si de aceea am preferat examenul baritat. Tusea a continuat pe tot parcursul anului 2014, dar era doar tuse matinala de 15-20 minute, dar in acest timp eructatiile erau din ce in ce mai dese. In ianuarie 2015 am efectuat o endoscopie gastrica in clinica privata cu urmatorul rezultat: esofag normal, cardie permeabila, stomac cu continut de aspect clar, mucoasa eritematoasa congestiva, pilor permeabil, bulb normal. In perioada 2013-2014 am facut de cateva ori analiza pentru determinarea H. pylori si de fiecare data rezultatul a iesit incert, chiar daca analiza era din sange sau din materiile fecale. Chiar daca a iesit incert am primit medicatie pentru eradicarea H. pylori.cu antibiotice. Mentionez ca in toata aceasta perioada am luat nexium, omez, sau lanzul pe diferite perioade de timp, combinate cu motilium, digenzim, espumisan, triferment, gaviscon, redigest, aerius, oroperydis. Nicio imbunatatire. Erucatiile au devenit permanente, chiar pe stomacul gol. Mentionez ca nu consum alcool si nici bauturi acidulate, nu fumez si nu mananc alimente condimentate. Am o greutate de 96 kg la 1, 65 m inaltime. In februarie 2015 am racit foarte tare si am ajuns iarasi la pneumolog. Am tusit mai bine de o luna, am luat diverse antibiotice si zeci de sticle de siropuri diferite pentru tuse. In aceasta perioada cu raceala tuseam tot impul nu numai dimineata ca pana atunci. In august 2015 pentru ca ragaiam de zeci de ori pe zi am efectuat din nou, de data asta la clinica Medas din Bucuresti o endoscopie digetiva superioara. Diagnostic: esofag, stomac, duoden fara leziuni; H-pylori negativ la 30 minute, prezenta boala de reflux gastroesofagian fara esofagita. Doamna doctor gastroenterolog mi-a spus ca problemele mele sunt psihice, deoarece i-am povestit ca am avut stres intens in ultimii ani( mama mea operata de cancer de san, apoi de cancer de tiroida...etc.) Ma intreb ce intretine acest reflux gastro, daca H. pylori nu este prezent. Mi s-a recomandat regim alimentar si tratament cu lanzul, oroperidys si debridat. Desi am luat tratamentul nu am simtit nicio ameliorare, situatia mea chiar inrautatindu-se, deoarece am ajuns acum sa tusesc nu numai dimineata, ci si pe parcursul zilei. Mentionez ca regimul alimentar l-am tinut doar pe perioade scurte de timp. Eructatiile sunt prezente non-stop, iar tusea este virulenta in momentele in care nu pot ragai. Trebuie sa subiniez ca acum tusesc dimineata 20 de minute si apoi pe parcursul zilei daca nu pot avea eructatii. Singura pozitie in care ma linistesc este cea orizontala. Cum ma ridic in pozitie verticala incepe mai intai tusea care persista chiar jumatate de ora fara oprire daca nu ragai. Cum reusesc sa elimin gazele nu mai tusesc. Si ragai, scuzati-ma de sute de ori pe zi! Noaptea dorm bine si totul incepe cand ma ridic din pat. Dorm cu gura deschisa si sforai, asta mi-a povestit sotul meu. Medicul ORL-ist imi spune ca in afara de o rinita totul e bine. Am mers la medic psihiatru care mi-a dat tratament cu cu anxiar si serlift. Dupa o luna nu am mai luat medicamentele deoarece nu simtisem nicio imbunatatire. In momentul in care am eructatii tusea se opreste. Am facut in acesti ani doi ani de cateva ori si analize la sange care au iesit bune si cateva ecografii de asemenea bune. Ultima ecografie abdominala efectuata in noiembrie are urmatorul diagnostic: ficat cu aspect de steatoza hepatica incipienta, colecistita cronica colesterolotica, pancreas, splina, rinichi, vezica urinara- toate ok. La unghiul splenic al colonului aparea aerocolie accentuata. Pe 23 noiembrie am mers la spitalul militar din capitala unde am facut a treia endoscopie si o colonoscopie. Acestea au iesit ok. Medicul mi-a spus ca nici macar nu exista gastrita sau altceva si colonul e ok pana la cec. Inaintea acestor investigatii, chiar cand asteptam sa intru la medic am inceput sa tusesc fara oprire. In acel moment am crezut ca e tuse emotionala fiindca imi era foarte frica de colonoscopie. Mi s-a luat tensiunea care era 15 cu 8, dar presupun ca era tot din cauza ca-mi era teama de investigatiile care urmau. Am facut si un CT cerebral si cervical in decembrie 2015. Rezultatele sunt: CT cerebral cuprins in limite normale si modificari degenerative la nivelul coloanei cervicale, spondiloza cervicala. Pe 17 decembrie am facut un nou tomograf toracic, abdominal si pelvin care a iesit bine. Nu spun foarte bine deoarece am ficatul marit si la plamanul stang sechele de fibroza pleuro pulmonara la nivelul lingulei. In rest toate organele sunt ok. Medicul radiolog mi- a spus sa nu ma sperii deoarece acele sechele de fibroza sunt ca un fel de cicatrici ramase de la raceli netratate. Acelasi lucru mi l-a spus si doctorita pneumolog. Eu stiu ca nu am stat cu raceli netratate, dar...In final nici radiologul si nici pneumologul nu au avut explicatii pentru tusea si eructatiile pe care le am de atat de mult timp. Doamna doctor penumolog imi spune ca e pobibil sa am un inceput de astm bronsic si mi-a prescris montelukast, din care am luat 14-15 pastile, dar tusea vad ca mi s-a accentuat si ma gandesc sa nu fie una din reactiile adverse pe care le-am citit in prospect. La fiecare control penumologic, spirometria mea este buna.Tusea si eructatiile imi fac viata un calvar si niciun tratament medicamentos nu a avut rezultate benefice, starea de rau accentuandu-se. Pur si simplu aceste stari m-au obosit foarte tare. Daca imi puteti da un raspuns va sunt recunoscatoare. Multumesc! Numai bine!
0
11-01-2016, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pasii corecti
1 internare in clinica ORL si rezolvat problkema cu respiratia nazala
medicii ORL o sa decida ce trebuie operat septul sau doar cornetele
dar asta este cauza ca faringele se usuca noaptea si tusiti dimineata din cauza unui faringe uscat, iritat
2 nu mai vorbiti despre regimuri alimentare fiindca NU e cazul
trebuei sa schimbati radical stilul de viata si de alimentatie +_ sport sa dati jos Kg.
0
12-01-2016, ora 10:04
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Multumesc frumos pentru indicatii! Toate cele bune va doresc!
0
13-01-2016, ora 17:21
Ciprian01
Nu este medic/terapeut
Ciprian01
Domnul doctor va rog să îmi spune- ţi ce fel de tratament local să fac pentru Faringita, acum îmi dau cu ulei de catina şi fac tratament pentru reflux.Am căutat pe forum cum să fac un tratament local pentru faringita şi nu găsesc, nu îmi apare nici o funcţie de căutare, ca să pot să caut.Va rog frumos să mă ajutaţi în acest sens, ştiu ca se fac inhalaţii, gargară şi se iau pastile de supt..dar nu ştiu care sunt acelea şi cum se iau...am zonă faringiană roşie şi mă ustura.
0
13-01-2016, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate scrie pe google cum se fac
inhalatii
gargara
tab de supt recomandate.. Voseptol, faringosept
sprreiuri dezinflan gat, faringo-sprey
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •