Urechea stanga infundata

24-01-2012
niku92
Nu este medic/terapeut
niku92
Buna dimineata din nou, am o problema la urechea stanga :
este putin infundata, nu ma doare dar uneori cand trag are puternic in piept mi se infunda, atunci cand trag de lobul urechii in jos aud un sunet, ca si cum mi-ar intra sau iesii aer din ea, alteori la sunete foarte puternice si insistente simt ceva ca si cum mi se inchide si deschide urechea, imi pare rau dar nu cunosc limbajul corect.Va rog daca puteti ajutati-ma!multumesc
4 comentarii
0
24-01-2012, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa ajungi la un cabinet ORL
0
26-01-2012, ora 04:29
adrianna99
Nu este medic/terapeut
adrianna99
Buna ziua, as avea o problema si sper din suflet sa ma puteti ajuta..eu sunt in Thailanda pe o insula mica Phi Phi..unde nu exista spital..doar o farmacie..de cateva zile simt o durere la inceput usoara acum aproape insuportabila la ureche..nu in interior.Am fost la farmacie si mi au dat ibuprofen si picaturi S.M.OTO.Am inceput ieri picaturile iar durerea a devenit mai mare..nu pot dormii..nu imi pot atinge urechea cu degetul.iar acum urechea este usor umflata si picaturile rraman in interior.Imi puteti spune va rog daca este grav..sau daca tratamentul primit ma poate ajuta?Va multumesc!
0
26-01-2012, ora 07:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise pare a fi o otita externa
este nevoie de un antibiotic (cefuroximum) la 12 ore
ibuprofenul la 8 ore
picaturile puse calde in ureche, incazit urechea cu saculete cu sare..si dupa ce stai 10 minute cu picaturile.. le scurgi din ureche si usuci bine in interriorul urechii cu uscatorul de par
periodic poti sa pui si vata imbibata in alcool medicinal la intrare in ureche
daac o sa simti urechea infundata.. poti pune si cate 5 pic de apa oxigenata.. ca sa elimini secretiile din interiorul urechii
0
26-01-2012, ora 11:48
adrianna99
Nu este medic/terapeut
adrianna99
Va multumesc din suflet..imi sunteti un mare ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •