Infarct sau gandire negativista

05-03-2016
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Buna seara am si eu o intrb se poate face un infarct la 22 de ani.
Acum 2 luni am facut un atac de panica din care sa rezultat o tensiune de 20/10si 140 de batai pana la venirea doctorului mia dcazut la 16 la o jum de ora interval am ajuns la spital si mi sa gasit 130.7 si 90 de batai specific ca luasem o jumate de nebilet de la o ruda care era in vizita.Am asteptat si mau pus la EKG care mia iesit ok di mia luat sange in care analizele miau iesit binesi la ecografie nu au vrut sa ma mai trimita ca nu era cazul.
Am repetat aalizele si mi sa zis de la spital sa ma duc la endocrine iar acolo miau iesit bine si la ecograful de glanda si FT4 ATPO
Dupa mam dus acum 3 sapt la cardiologie mi sa facut si EK SI Ecocordu care au iesit bine si mia dat stres clin sa ma mai calmez acum nust ce sa mai fac.
Intrb mea este vorba sa apara probleme de la ultimul consult de la cardiologie si sunt predispus la un infart fumez cam 8 tigari pe zi si acum de vro zi ma cam doare in dreptul inimi mai sus adica sus la abdomen pe margine abdomen aproape de mijloc si acum nusti este ceva de la oboseala sau de la inima imi este frica sa si ma culc ca nu stiu daca ma mai trezesc dimineata...stiu va e posibil si pe pshicul meu nust rog un doctor cardiolog sa imi raspunda multumesc...
8 comentarii
0
09-03-2016, ora 14:08
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
Buna. Ma confrunt si eu cu aceleasi probleme ca si tine. In primul rand trebuie sa te calmezi si sa incerci sa vizitezi un medic psihiatru sau psiholog care sa iti prescrie un tratament poate usor ( in functie de starea in care te afli). Eu imi iau tensiunea de 5-6 ori pe zi pana la linistesc mintal ca sunt ok, am facut peste 10 ekg, o ecografie si peste 10 vizite la UPU si la fel si fel de cardiologi. Acum am de la psihiatru un tratament super ok, 1 pastila de serlift si jumatate de bramozepam de 3 ori pe zi si chiar sunt mult mai linistit, am inceput sa imi reiau activitatile mele dinainte. Stii cum e ca daca stam cu frica la 22 de ani ( atat am si eu) ca facem infarct e clar ca suntem putin "loco" strabunica mea la 86 de ani a avut un atac vascular cerebral din care a scapat si e vindecata si este revoltata ca nu poate bea o cafea pe zi si un paharel de tuica ;)) trebuie sa uitam cuvintele astea si sa ne controlam putin. fa activitati care sa te distraga, seara alearga sa ajungi acasa obosit sa poti dormi :)) succes
0
09-03-2016, ora 16:56
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Ms sa sti ca am perioade cand fac asta 1 ora sau 2 pe zi imi iau si eu tensiunea de 5 sau 6 ori pe zi si mai ales seara se manifesta stiu ca e o iluzie in mintea noastra asta este de stiut si ca asa se intampla dar in special eu sunt agitat dimineata si cand nu dorm a doua zi sunt mai incordat.Am fost si eu la pshiolog si mia prescris xanax sii distonocalm la nevoie si eu am facut multe electrocardiograme.analize de sange.la tiroida toate ok...stiu asta trb sa o rezolvam cu mintea noastra dar sunt momente in care in aceele ore te simti incordat parca nu ai mai gandi...ok multumesc pt sfat succes si tie
0
09-03-2016, ora 17:25
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
daca vrei sa vb mai mult ma gasesti pe messenger marial_alex sau pe facebook (Alexandru Lex) ;) sanatate
1
22-02-2019, ora 22:59
Mmm000
Nu este medic/terapeut
Mmm000
Buna! Cum sunteți după atâția ani? V ați revenit? Și eu ma confrunt cu o anxietate de ceva timp și mereu ma gândesc ca fac infarct, dacă văd o știre cu cineva mai tânăr ca a avut probleme și a făcut infarct imediat ma sperii și ma gândesc ca poate și eu o sa fac. Mi am făcut foarte multe ekg, aproape in fiecare luna, am avut perioada când mergem in fiecare seara la urgentă...am făcut ECO la inima și mi a zis medicul ca am o inima f sănătoasă, am făcut analize de sânge și nimic. Am avut tratament 1 an cu serlift și bromazepam și am fost foarte bine, după ce l am intrerupt jumătate de an nu am mai avut problema dar din vara ma confrunt din nou cu stări de rău, dureri in piept și frica de infarct...voi ce ați făcut? Mulțumesc...țin sa Menționez ca am 22 de ani :)
0
03-10-2019, ora 14:27
Pppp
Nu este medic/terapeut
Pppp
Și eu mă confrunt de aproape un an de zile cu acceleasi stari o frica foarte mare de infarct si ganduri negative simt amorteli dureri nu foarte mari in piep in stanga si tot asa analize peste analize ecografi cardiace vreo 3. Ekg numai zic cateva prin romania si unu in uk si acelasi raspuns nu am nimic dar mintea mea stă numai la prosti si numai ma bucur de nimic de ceva timp aunt decat eu cu gandurile mele. Chiar as vrea sa pot discuta cu cineva care se confrunta cu aceleasi stari ca si ale mele Imi poti lasa facebooku tau te rog ?
1
16-09-2020, ora 14:01
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Ppp putem discuta dacă dorești ma găsești pe fb Raluca Bogdan am aceleași probleme oare sa fie de la inima spune-mi te rog aici sau pe fb dacă ai găsit cauza problemei și vreo solutie
0
15-09-2022, ora 23:34
DenisaMaria.Sofia
Nu este medic/terapeut
DenisaMaria.Sofia
Buna. As vrea eu sa povestim. Și eu am aceeași problema. 22de ani am
0
03-10-2022, ora 18:30
srgdimitrie
Nu este medic/terapeut
srgdimitrie
Salutare! Cu problema asta ma confrunt si eu in urma unui atac de panica. Timp de 1 an de zile am dureri in piept care vin si pleaca plus o frica de a nu avea ceva la inima cu toate ca analizele sunt bune. Cum va simtiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  • Depresia la pacienții cu infarct miocardic și accident vascular cerebral
  • Screeningul pentru hipercolesterolemia familială ar putea ajuta la prevenirea infarctului miocardic
  • Vitamina E ar putea reduce pagubele cardiace cauzate de un atac de cord
  • Recuperarea în urma infarctului miocardic
  • O altă cauză a infarctului miocardic
  •