Infectie cu E coli -prostatita

16-09-2008
pascut
Nu este medic/terapeut
pascut
Buna ziua

Am observat cu o luna in urma ca dupa ejaculare glandul se inrosea in jurul canalului penian. Fiind putin ingrijorat m-am adresat unui dermato-venerolog care a constatat lipsa oricarei secretii si mi-a recomandat efectuarea unor analize de urocultura si spermocultura si apoi sa ma duc la un urolog.

In urma analizelor au reiesit prezenta unor culturi de E coli atat in urina cat si in sperma.

Antibiograma arata astfel:
(spermocultura)
Escherichia Coli
sensibil la: Ampicilina, Amoxicilina+acid clavulanic, Cefuroxim, Cefotaxim, Ciprofloxacin, Doxiciclina, Gentamicina, trimetoprim+tazobactam

(urocultura)
Escherichia Coli (peste 100000 UFC/ml).

Sensibil la: Ampicilina, Amoxicilina+acid clavulanic, Cefuroxim, Cefotaxim, Colistin, Norfloxacin, Gentamicina, Nitrofurantoin.

Am fost la un domn urolog si mi-a dat Augmentin 1g x2 pe zi timp de 10 zile plus 2x Flucovim 150. La o saptamana dupa terminarea tratamentului, au aparut din nou simptomele (roseata si o oarecare jena pe uretra).

O sa ma duc sa refac analizele desi e clar ca infectia a recidivat. Ce as putea sa fac in continuare?
Sex am facut doar protejat, prietena mea si-a facut analizele si totul a iesit bine. Singurul lucru care il suspectez este ca am fost la strand.

Ce ma sfatuiti? Ce tratament sa fac si ce investigatii sa mai fac? (Mi-e groaza sa revin la acel urolog sa-i spun ca tratamentul nu a dat rezultat mai ales ca dupa 10 zile de antibiotice cu Augmentin a inceput sa ma doara ficatul insa durerea s-a oprit dupa ce am terminat tratamentul).
2 comentarii
0
11-11-2011, ora 17:08
smoothsasha
Nu este medic/terapeut
smoothsasha
Si mie mi-a iesit e coli in spermocultura (nu si in urocultura). Are cine vreun sfat sau o idee unde as putea merge la o consultatie pentru un tratament alternativ (nu cu antibiotice)?
0
02-11-2019, ora 23:17
Utilizator00727
Nu este medic/terapeut
Utilizator00727
Buna ziua!
Sa va povestesc experienta mea. Si eu am avut aceeasi problema. E.coli imi dadea mari batai de cap. M-am luptat 8 luni de zile cu ea, si precizez ca am luat antibiotice dupa antibiograma la recomandarea medicului, dar nu m-a ajutat nimic. Pana cand o cunoscuta mi-a spus de un remediu natural care m-a ajutat sa scap complet de problema.
250g radacina patrunjel, 250g lamaii cu tot cu coaja, 200g miere de albine, 200ml ulei de masline toate date prin blander si omogenizate. Pasta obtinuta se tine la frigider. Am laut 2 lingurite dimineata pe stomacul gol si 2 lingurite de compozitie seara inainte de masa, timp de 2 saptamani. Pe langa asta 4 zile in fiecare seara am baut 1 cana de ceai de patrunjel (frunze). Remediul l-am incercat in timp ce luam si ultima tura de antibiotic recomandat de urolog.
De asemenea, pentru infectiile urinare sunt recomandate merisoarele (fructe proaspete sau congelate). Pentru infectiile urinare necomplicate puteti manca cate 1-2 linguri de merisoare seara timp de 7 zile. Sper sa va ajute informatiile.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.