infectie dupa ras

11-02-2008
lorhy
Nu este medic/terapeut
lorhy
ma rad cam la 7 zile in zona pubiana si de ceva vreme mi-a apart la nivelul firului de par, mai mult la radacina lui ceva alb, daca il zgarii iese ceva ca un fir, prima data am crezut ca sunt paduchi lati dar sotul meu nu are nimic si nu ma mananca, marturisesc ca suntem impreuna de 14 ani, o perioada a fost si pe piele exact asa cum este matreata, dar aceea cu coji.eu am folosit un gel intim care nu mi-a facut bine imi dadea usturimi si nu aveam o senzatie ce cofort.cam de cand am renuntat a aparut aceeasta problema
ce poate fi?
3 comentarii
0
11-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Nu va ingrijorati. Nu este nimic grav. Uneori, in zonele acoperite rase, cand un fir de par taiat sub nivelul pielii este acoperit de aceasta, el creste in interior si se incolaceste. Simultan se poate infecta. De aceea trebuie gasit capatul firului de par si smuls cu o pensa din radacina. Firul va creste dupa aceea normal. Dezinfectati cu alcool zona.
Succes !
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
sau nu neaparat cu alcool, incercati cu un tamponel de vata cu putina tinctura de rostopasca, si eventual clatiti-va cu un ceai de musetel sau galbenele inainte:)
0
18-08-2008, ora 00:00
lili5
Nu este medic/terapeut
lili5
exista si o alta cale de transmitere a paduchilor lati decat cea sexuala?
este "acceptabila" scuza ca au fost luati de pe lenjerie? (cearsaf)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: